Zagubieni w Rzymie

Włoskie kawy

Print Friendly, PDF & Email

kw1Zwiedzając Rzym, bardzo często nachodzi nas ochota na spróbowanie słynnej włoskiej kawy. Wchodząc jednak do jakiejkolwiek kawiarni dostajemy oczopląsu na widok tabliczki, na której widnieje 10, 15 a czasem nawet 20 różnych rodzajów kawy o kosmicznych, nic nam nie mówiących nazwach. Jaka kawa będzie dla nas najlepsza? Czym różnie się Caffè od Marocchino? Cappuccino od Latte? Poznajmy wspólnie sekrety włoskich kaw.

1. Caffè (Espresso)k2
Prawdziwy symbol Włoch. Wchodząc do kawiarni i prosząc o caffè, podane zostanie nam zawsze caffè espresso. Jego nazwa wbrew pozorom nie oznacza szybkości przygotowania. Pochodzi od słowa „espressivo” co oznacza „wyrazisty” i odnosi się do mocy naparu. Jak wygląda przygotowanie tej kawy? Po pierwsze kawa musi być świeżo zmielona. Barista posiada specjalny młynek, który automatycznie mieli kawę kiedy przykłada on kolbę i przesuwając specjalną dźwignię nasypuje ją do kolby po czym montuje ją do ekspresu. Nastepuje ekstrakcja czyli przepuszczenie wody o temperaturze około 92°C przez zmieloną kawę, która musi trwać 25 sekund. 25 ml mocnej kawy wlewa sie do lekko podgrzanej filiżanki z grubej porcelany o objetości 70 ml. Gotowe espresso składa sie z trzech warstw CCC: na samym dole jest Cuore (serce) czyli esencja kawy, jej prawdziwa moc. Pośrodku znajduje się Corpo (ciało) czyli słabsza, ciemnobrązowa warstwa kawy. Na samej górze zaś Crema czyli gęsta pianka w kolorze orzecha, która zajmuje całą górną powierzchnię kawy i dodaje kawie lekkiego słodkiego posmaku. Bardzo często do kawy dostajemy także szklanke wody. Co z nią zrobić? Wiekszość ludzi wypija kawe i popija ją wodą. To wielki błąd. Szklanka wody musi być wypita przed kawą, jej zadaniem jest bowiem oczyszczenie kubków smakowych na języku aby żaden inny smak nie zakłócił nam delektowania się arcydziełem jakim jest włoskie espresso.

2. Caffè Freddo

Czyli zimne espresso. Przygotowuje się je tak jak zwykłe espresso z tym, że filiżanka nie jest podgrzewana, co wiecej wrzuca sie do niej kostki lodu i dopiero wtedy zalewa kawą. Czasem dodaje sie też do niej alkohol, najcześciej grappe czyli wódke sporządzaną z wytłoków i pestek winogron.

3. Caffe Lungo

To tzw. przedłużone espresso. Przygotowuje się je dokładnie tak samo jak zwykłe espresso z tym, że po 25 sekundach nie przerywa sie ekstrakcji tylko kontynuuje sie ją aż do osiągniecia około 60 ml kawy. Dzieki temu kawy jest więcej, jest ona jednak słabsza.

4. Caffè Ristretto

To przeciwieństwo caffe lungo. Ristretto oznacza ograniczony. Jest to kawa przygotowywana jak espresso, lecz z mniejszej ilości wody (15 ml), co daje dosłownie jeden malutki łyk. Oznacza to również, że jest ona dwa razy mocniejsza niż zwykłe espresso. Daje kopa na cały dzień 🙂

5. Caffè Macchiatok6
Macchiato znaczy po włosku „poplamiony”. Zatem jest to espresso poplamione mlekiem czyli z bardzo niewielką ilością spienionego mleka.

6. Caffè Macchiato Freddo

Dokładnie to samo co Caffe macchiato z tą tylko różnicą, że mleko jest zimne i nie jest spienione.

7. Cappuccinok3
Nazwa tej kawy pochodzi od mnichów kapucynów. Nie oznacza jednk, że to oni ją przyżądzają. Ma po prostu taki kolor jak habit tych mnichów. Do normalnego espresso dodaje sie 100 ml mleka, którego objętość po spienieniu wzrasta do 125 ml. Na powierzchni musi pojawić się pianka grubości 1-2 cm całkowicie pozbawiona pecherzyków powietrza. Cappuccino najcześciej pija sie do śniadania, które we Włoszech jada się zawsze na słodko czyli caffe lub cappuccino lub latte oraz cornetto (słodki rogalik).

8. Cappuccino Scuro
Jest to odmiana cappuccino z mniejszą ilością spienionego mleka, a wiekszą mlecznej pianki.

9. Caffè Lattek4
Podobna do Cappuccino, nie dajmy sobie jednak wmówić, że to to samo. W latte jest więcej mleka, jego objetość powinna wynosić 200 ml a pianka na górze powinna mieć mniej niż 1 cm. Również pija sie ją do śniadania.

10. Caffè Latte Macchiatok5
Jest to gorące i spienione mleko do którego wlewa sie 25 ml espresso. Musi mieć 3 widocznie oddzielone warstwy: mleko na dole szklanki, pośrodku mleko zmieszane z espresso oraz mleczną piankę na górze. Ma 200 ml lub wiecej, podaje sie ją przezroczystej szklance aby widać było te 3 warstwy.

11. Caffè Americano

Jest to espresso zalane gorącą wodą. Zatem 25 ml kawy zalewa sie 375 ml wody. Ponoć caffè americano wymyślili amerykańscy żołnierze przebywający we Włoszech podczas II wojny światowej, którzy prosili o dolewanie do espresso wody, otrzymując w ten sposób kawę podobną do tej, jaką pili w domu. Kawa ta przypomina naszą tradycyjną kawę zwaną „fusiarą” tyle, że jest bez fusów. Włosi nie uznają tego napoju za kawę i nigdy jej nie piją. Nazywają ją „acqua sporca” czyli „brudna woda” 🙂

12. Mochaccino

Jest to odmiana caffè latte. Przygotowuje się ją dodając do espresso czekolady. Potem dolewa się gorące mleko i na wierzch kładzie bitą śmietanę.

13. Marocchinok7
Jest to espresso z dodatkiem kakao lub syropu czekoladowego oraz niewielkiej ilości spienionego mleka. Ten rodzaj kawy pochodzi z włoskiej Aleksandrii, a jej nazwa wbrew pozorom nie ma związku z Maroko 🙂 Oznacza kolor kawy czyli jasny brąz.

14. Caffè RomanoK9

To odmiana espresso z dodatkiem skórki cytrynowej, której jedna końcówka jest zamoczona w kawie.

15. Caffè Corretto

Jest to espresso z niewielką ilością alkoholu, najczęściej Grappy. Do całości można opcjonalnie dodać spienione mleko.

 

Jeśli przy którejś z tych pozycji stoi dodatkowo przymiotnik „decaffeinato” oznacza to kawę bezkofeinową.

10 odpowiedzi do artykułu “Włoskie kawy

 1. ania

  Świetne, zwłaszcza informacje o … espresso. I podawanej wodzie. U nas często ludzie nie wiedzą po co w ogóle ta woda. Kiedyś widziałam jak facet dolewał wodę (zimna przecież) do espresso, bo „jakoś mało tej kawy”.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   O dolewaniu wody do kawy nie słyszałem 🙂 🙂 Często ludzie myślą że woda służy do popicia kawy,gdyż ta jest bardzo mocna 🙂

 2. Adamo

  Artykuł świetnie wyjaśnia różnice między rodzajami kawy, ale…
  Nie do końca zgodzę się z określeniami słabsza, mocniejsza itp. Bo ilość kofeiny w 25 ml kawy jest zawsze taka sama. Bardziej pasowałoby tu określenie „mniej ub bardziej rozcieńczona”. Bo zarówno cappuccino, ristretto, czy zwykłe espresso daje takiego samego kopa.
  Co nie zmienia faktu, że w Rzymie nie zdarzyło mi się jeszcze wypić niedobrej kawy. Są miejsca, gdzie jest tańsza, są miejsca gdzie jest droższa, ale zawsze trzyma poziom.
  Poza tym jak mówią Włosi – „in caffe veritas” 🙂

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Jak to zarówno cappuccino, ristretto czy zwykłe espresso dają takiego samego kopa? Jak Pan to powie Włochowi to Włoch Pana powiesi. 🙂
   A czy kieliszek wódki wlany do pustej szklanki da takiego samego kopa jak kieliszek wódki wlany do szklanki wypełnionej w połowie wodą? Albo może jeszcze bardziej sugestywnie. Czy jak Pan wypije szklankę spirytusu a ja tą samą ilość ale rozcieńczoną dużą ilością wody to będziemy się czuć tak samo?? Jak moc cappuccino które ma 25 ml ekstraktu z kawy rozcieńczone 100 ml mleka może równać się mocy 25 ml samego ekstraktu?? Poza tym czytając dokładnie zauważy Pan że ristretto to nie jest 25 ml kawy tylko 15 ml. A ponieważ pierwsze krople kawy mają największą moc (tzw. serce kawy) to jak to możliwe że ristretto i zwykłe espresso dają takiego samego kopa???
   Pozdrawiam

 3. Adamo

  Dawka 15 (20,25,40…) ml kofeiny bez względu na to, czy będzie rozcieńczona 20 ml wody czy litrem wody dla organizmu zawsze będzie taka sama. Woda jest tylko wypełniaczem żołądka, tak jak szklanka spirytusu = szklanka spirytusu. Szklanka spirytusu popita litrem wody zawsze będzie szklanką spirytusu. Organizm musi przyswoić zawsze szklankę spirytusu. A to czy będzie popita wodą czy nie nie wpływa na ilość alkoholu w organiźmie.
  A czy będziemy się tak samo czuć? Nie wiem. Na pewno Pana żołądek będzie bardziej „rozepchany” wodą, a kac będzie taki sam 😉 ale co ja się tam znam…
  Co do smaku – nie dyskutuję – ristretto czy espresso ZAWSZE będzie duuużo bardziej smakować niż acqua sporca. A w Rzymie smakuje szczególnie dobrze. I też uważam, że zamawianie wiekszej kawy niż doppio to grzech. Smak może być przebity tylko (w moim odczuciu) przez caffe grande w St.Eustachio (przepraszam za reklamę – przy moderacji można to wykreślić) 🙂
  A na śniadanie w Rzymie (też reklama) polecam małą kafejkę przy Watykanie – przy Piazza della Città Leonina – restauracja nazywa się Al Mio Caffe’
  Pozdrawiam!

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Gdyby caffè ristretto niczym nie różniło się od espresso jaki byłby sens istnienia obu? Co oznacza słowo rozcieńczać? Zmniejszać stężenie. Owszem dawka kofeiny będzie ta sama ale jej stężenie będzie mniejsze co spowoduje jej słabsze działanie na organizm. Jak widać ma Pan inne zdanie na ten temat niż ja i 61 milionów Włochów 🙂 Oczywiście ma Pan do tego prawo 🙂
   Potwierdzam że Caffè S’Eustachio również jest świetną kawiarnią z bardzo dobrą kawą. Mnie osobiście bardziej smakuje Tazza d’Oro ale to tylko kwestia gustu. Kafejki przy Watykanie nie znam gdyż nigdy tam nie pijam kawy ani nie jadam śniadań. Za dużo turystów 😛
   Pozdrawiam

 4. Sylwia

  O tak,pamiętam smak i efekt po malutkiej caffe Correto w uroczej kawiarence gdzieś w uliczkach ..Po zmęczeniu ani śladu i „power” natychmiastowy.:) A wydawało mi się zawsze że kawa na mnie nie działa.:):)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *