Zagubieni w Rzymie

Trasy turystyczne

Standardowe trasy turystyczne*

1. Słynne place i fontanny Rzymu

Fontana di Trevi – „Małe Lourdes” – Piazza Colonna – Hadrianeum – Panteon – S. Maria sopra Minerva – Piazza Sant’Eustachio – S. Luigi dei Francesi – S. Agostino – Piazza Navona – Piazza Pasquino – Campo de’ Fiori – Piazza Farnese – Fontanna Mascherona – most Ponte Sisto.

2. Śladem relikwii chrześcijańskich

S. Pudenziana – S. Maria Maggiore – S. Prassede – S. Silvestro e Martino ai Monti – S. Pietro in Vincoli – S. Maria dei Monti – S. Agata dei Gotti – kościół Dominikanek – Palazzo del Grillo – Dom oraz ruiny kościoła Zakonu Rycerzy z Rodos – SS. Quirico e Giulietta

3. Szlak średniowiecznych zakonów

Rozarium Miejskie – Zakon sióstr Cameduli – Ogród Pomarańczowy i ruiny twierdzy Savelli – S. Sabina (klasztor Dominikanów) – S. Alessio e Basilio (zakon ojców Somaschi) – Zakon Kawalerów Maltańskich (dawny zakon Joannitów) – S. Anzelmo (zakon Benedyktynów) – Świątynia Diany – S. Prisca – S. Saba – Termy Karakalli

4. Szlak kościołów – twierdz

S. Gregorio Magno – S. Giovanni e Paolo – villa Celimontana – S. Maria in Domnica – S. Stefano Rotondo – SS. Quattro Coronati

5. Zatybrze – dzielnica kościołów i tysiąca restauracji

Wyspa Tybrowa – S. Cecilia – S. Francesco in Ripa – S. Crisogono – S. Maria in Trastevere – S. Pietro in Montorio – Fontanna Acqua Paola – Pomnik Garibaldiego

6. Rzym cesarski

Termy Trajana – Złoty Dom Nerona – Koloseum (z zewnątrz) – Łuk Konstantyna – Fora Cesarskie – Kolumna Trajana – Audytorium Hadriana – Plac Wenecki – Insula Romana – Forum Holitorium – Forum Boarium – Usta Prawdy – Circus Maximus

7. Wokół Kapitolu

Piazza Venezia – S. Maria in Aracoeli – Kapitol – Skała Tarpejska – S. Maria della Consolazione – Teatr Marcellusa – Łuk Janusa – Świątynia Portuno – Świątynia Herkulesa – Cloaca Maxima – Usta Prawdy – S. Maria in Cosmedin.

8. Pola Marsowe

Plac S. Maria del Popolo – Mauzoleum Augusta – Ara Pacis – S. Rocco – Palazzo Borghese – Via dei Condotti – Plac Hiszpański – Schody Hiszpańskie – S. Trinità dei Monti – SS. Ambrogio e Carlo – S. Marcello

9. Architektura włoskiego faszyzmu

Via delle Tre Fontane – Kwadratowe Koloseum – Palazzo degli Uffici – S. Pietro e Paolo – Pałac Kongresowy – Piazza Marconi – Muzeum Etnograficzne – Muzeum Późnego Średniowiecza – Muzeum Kultury Rzymskiej – Palazzi dell’INA e dell’INPS – Palalottomatica – Laghetto EUR

10. Prezydenckie wzgórze – dawniej i dziś

Piazza Barberini – S. Maria della Vittoria – Fontanna Mojżesza – S. Susana – S. Bernardo – Cztery Fontanny – S. Carlo alle Quattro Fontane – S. Andrea al Quirinale – Fontanna Dioskurów – Pałac Prezydencki – S. Silvestro al Quirinale – S. Maria del Carmine

11. Rzym za czasów Konstantyna Wielkiego

Bazylika S. Clemente – kaplica papieża Joanny – SS. Quattro Coronati – plac św. Jana Pawła II – Baptysterium świętych Janów – Święte Schody i papieska kaplica Sancta Sanctorum – arcybazylika św. Jana na Lateranie – Rzymska Jerozolima – Porta Maggiore  – Tempio Minerva Medica – S. Bibiana – Palazzo del Freddo

12. Śladem ogrodów Lukullusa

Plac del Popolo – via Babuino – Plac Hiszpański – Schody Hiszpańskie – SS. Trinità dei Monti – aleja Mickiewicza – Taras widokowy Pincio – Ogrody Borghese
*Czas trwania standardowego spaceru to około 3,5 godz.

 

Trasy specjalne*

1. Tam, gdzie narodził się Rzym

Palatyn – Forum Romanum – Koloseum (wnętrze) – Ludus Magnus

2. Wokół grobu św. Piotra

Bazylika św. Piotra – Plac św. Piotra – Borgo – Zamek św. Anioła – Most św. Anioła

3. Bazyliki papieskie

Bazylika św. Piotra – bazylika S. Maria Maggiore – arcybazylika św. Jana na Lateranie – bazylika św. Pawła za murami

 

*Czas zwiedzania trasy specjalnej wynosi 5 godzin

 

Kompleksowe zwiedzanie Rzymu

 

1. Roma Antica – Rzym antyczny

Dzień pierwszy:
Termy Trajana – Złoty Dom Nerona – Ludus Magnus – Koloseum – Łuk Konstantyna – S. Francesca Romana – Bazylika Maksencjusza – S. Cosma e Damiano – Fora Cesarskie

Piazza Venezia – wzgórze Kapitol – Skała Tarpejska

Dzień drugi:
Mauzoleum Augusta – Ara Pacis – S. Carlo ai Corso – S. Lorenzo in Lucina – Piazza Colonna – Hadrianeum – Panteon

Area Sacra – Portyk Oktawii – Teatr Marcellusa – Forum Boarium – Usta Prawdy – Circo Massimo – Termy Karakalli

Opcjonalnie dzień trzeci
Wnętrze Koloseum – Palatyn – Forum Romanum

2. Roma Christiana – Rzym chrześcijański

S. Pudenziana – S. Maria Maggiore – S. Prassede – S. Silvestro e Martino ai Monti – S. Pietro in Vincoli

Il Gesù – S. Maria Sopra Minerva – S. Ingnazio – Oratorio del Caravità – Madonna dell’Archetto – Oratorio del Crocifisso – Piazza S. Silvestro

3. Roma dei Papi – Rzym papieski

Dzień pierwszy:
Plac św. Piotra – bazylika św. Piotra – Borgo – Zamek św. Anioła – Most św. Anioła

SS. Quattro Coronati – kaplica papieża Joanny – S. Clemente – Bazylika św. Jana na Lateranie – Święte Schody – Bazylika S. Croce in Gerusalem

Dzień drugi:
S. Pudenziana – S. Maria Maggiore – S. Prassede – bazylika św. Pawła za Murami

Bazylika św. Wawrzyńca za Murami – Monumentalny Cmentarz Verano

4. Rzym renesansowy i barokowy

Dzień pierwszy:
Piazza Cavour – Zamek św. Anioła – Most św. Anioła – Banco di S. Spirito – dzielnica Antykwariatów – Dom Fiammetty – Piazza di Sant’Apollinare

Piazza Navona – S. Maria della Pace – via del Governo Vecchio – Piazza dell’Orologio – Oratorium Filipinów – Kościół Nowy.

Dzień drugi:
via Giulia – Piazza Ricci – Palazzo Spada – Piazza Farnese – Campo de’ Fiori – Palazzo della Cancellaria – S. Lorenzo in Damaso – Farnesina ai Baullari

Hotel pod Niedźwiedziem – Małpia Wieża – S. Antonio dei Portoghesi – S. Agostino – S. Luigi dei Francesi – S. Eustachio – Palazzo Sapienza – S. Ivo – S. Andrea della Valle – Casa del Burcard

Dzień trzeci:
Palazetto di Ceccolo Pichi – Teatr Pompejusza – via dei Giubbonari – S. Barbara dei Librai – Monte di Pietà – S. Carlo ai Catanari

Monte Cenci – Synagoga – Casablanca dei Manili – Getto Żydowskie – Fontanna Żółwi – Piazza Campitelli – Piazza Margana – kościół polski św. Stanisława – Piazza Venezia

5. Roma – la città medievale – Rzym średniowieczny

Rozarium Miejskie – zakon sióstr Cameduli – Ogród Pomarańczowy i ruiny twierdzy Savelli – S. Sabina – S. Alessio e Basilio – S. Anzelmo – Świątynia Diany – S. Prisca – S. Saba

S. Gregorio Magno – S. Giovanni e Paolo – Villa Celimontana – S. Maria in Domnica – S. Stefano Rotondo – Ss. Quattro Coronati

6. Roma romantica – Rzym romantyczny

Dzień pierwszy:
Ponte Milvio Most Miłości – Via Flaminia – viale Tizio – Piazza Monte Grappa – Tempietto di S. Andrea – Villa Giulia – Piazza Thorwaldsen – Państwowa Galeria Sztuki Nowożytnej i Współczesnej

Villa Borghese – Ogrody Borghese – Pincio

Dzień drugi:
Piazza del Popolo – via del Babuino – via Margutta – Piazza di Spagna – S. Andrea della Fratte – Fontana di Trevi – S. Andrea al Quirinale – S. Carlo alle Quattro Fontane

4 Fontanny – S. Susana – S. Maria della Victoria – Porta Pia – Termy Dioklecjana – Piazza della Repubblica – Piazza Barberini – via Veneto. – Porta Pinciana

7. Trastevere czyli „cudowności” po drugiej stronie Tybru

Dzień pierwszy:
Palazzo Anquillara – S. Crisogono – S. Rufina e Seconda – S. Maria in Trastevere – S. Egidio – S. Maria della Scala – Porta Settimiana – Fontana Trilussa – S. Callisto

Sanktuarium Siriaco – S. Cosimato – S. Francesco in Ripa – S. Maria dell’Orto – S. Cecilia – S. Maria in Capella – Antiqua Sinagoga – S. Giovanni dei Genovesi – Palazzo Mattei – S. Benedetto in Piscinula – Wyspa Tybrowa

Dzień drugi:
S. Onofrio – Pomnik Garibaldiego – Taras widokowy Gianicolo – Porta S. Pancrazio – S. Pancrazio – Fontana Acqua Paola – S. Pietro in Montorio – S. Maria dei Sette Dolori – Palazzo Corsini – Villa Farnesina

8. Śladami św. Pawła

Dzień pierwszy:
Bazylika św. Piotra – Bazylika S. Giovanni in Laterano

Bazylika S. Maria in via Lata – Więzienie Mamertinum – S. Paolo alla Regola – S. Prisca

Dzień drugi:
Opactwo delle Tre Fontane – Bazylika S. Paolo fuori le Mura

9. Ścieżka Oświecenia czyli szlak Aniołów i Demonów

Piazza Navona – Panteon – Piazza Barberini – S. Maria della Vittoria

S. Maria del Popolo – Piazza S. Pietro – Passetto di Borgia – Zamek św. Anioła – Most św. Anioła

10. Nereuszowski Szlak Siedmiu Kościołów

Dzień pierwszy:
Bazylika S. Pietro – Bazylika S. Sebastiano fuori le Mura

Bazylika S. Croce di Jerusalem – Bazylika S. Giovanni in Laterano – Bazylika S. Maria Maggiore

Dzień drugi:
Bazylika S. Paolo fuori le Mura – Bazylika S. Lorenzo fuori le Mura