Zagubieni w Rzymie

Muzea Watykańskie – Wstęp do zwiedzania

museawatwstep-2Dzisiejszy post inauguruje zwiedzanie Muzeów Watykańskich. Z reguły nie opisujemy muzeów gdyż ekspozycje czasami się zmieniają i po kilku miesiącach dany post mógłby już być nieaktualny, aczkolwiek Muzea Watykańskie bardzo rzadko dokonują zmian więc w tym przypadku zrobimy wyjątek. Na początek poznajmy krótki zarys historyczny.

Muzea Watykańskie zostały zainaugurowane dość dawno temu, bo w 1506 r. Dokonał tego papież Juliusz II. Pierwszym dziełem, które się w nich pojawiło była słynna „Grupa Laokoona”. Wtedy jednak stanowiły kolekcję prywatną tylko do wglądu papieża i kardynałów oraz zaproszonych gości. Dopiero na rozkaz papieża Klemensa XIV w 1771 r. otwarto je dla publiczności.

Muzea Watykańskie widziane z kopuły Bazyliki św. Piotra

Muzea Watykańskie widziane z kopuły Bazyliki św. Piotra

Zgodnie z Traktatami Laterańskimi podpisanymi w 1929 r. przez papieża Piusa XI oraz Benito Mussoliniego dzieła sztuki zebrane w Muzeach Watykańskich mają stanowić niejako własność kulturalną ludzi całego świata zatem Watykan nie może zabronić turystom dostępu do nich. Może ustalać godziny zwiedzania, dni wolne od pracy ale Muzea muszą być udostępniane dla zwiedzających. Watykan nie może również sprzedawać dzieł tam się znajdujących. Stanowią one własność Kościoła, jednak bez możliwości ich zbycia! Rocznie Muzea Watykańskie odwiedza ponad 6 milionów turystów.

Wejście do Muzeów Watykańskich znajduje się w północnych murach od strony ulicy Viale Vaticano.

Mapka z zaznaczonym wejściem do Muzeów Watykańskich: "Entrance Vatican Museums".

Mapka z zaznaczonym wejściem do Muzeów Watykańskich: „Entrance Vatican Museums”.

Otwarte są one od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00 – 18.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00). Zamknięte w niedzielę, za wyjątkiem ostatniej niedzieli miesiąca kiedy wstęp jest bezpłatny a otwarte są wtedy w godzinach 9.00 – 14.00 (ostatnie wejście o 12.30). No chyba, że w ostatnią niedzielę wypada jakieś święto, wtedy są niestety zamknięte. Wtedy jednak warto przyjść dużo wcześniej bo w momencie otwarcia czyli o 9.00 kolejka czasem ma kilometr długości 🙂

Kolejka w bezpłatną niedzielę ciągnie się zazwyczaj na odcinku kilkuset metrów

Kolejka w bezpłatną niedzielę ciągnie się zazwyczaj na odcinku kilkuset metrów

Ponadto Muzea zamknięte są w następujących dniach:

1 i 6 stycznia

11 i 22 luty

19 i 28 marzec

29 czerwiec

15 sierpień

1 listopad

8 i 26 grudzień.

Zanim wejdziemy, pamiętajmy, że nie na darmo zbiory te nazywa się Muzeami (liczba mnoga). Nie jest to bowiem jedno muzeum. Jest ich tu ponad 20. Mają łączną długość ponad 7 kilometrów!! Bilet uprawniający do wejścia do Muzeów i Kaplicy Sykstyńskiej kosztuje 16€, ulgowy 8€ (dla dzieci od 6 do 18 lat oraz studentów do 25 lat). Bilet wstępu do Muzeów, Kaplicy oraz Ogrodów Watykańskich to koszt: 32€ normalny/24€ ulgowy. Bezpłatnie wchodzą dzieci do 5 roku życia włączne oraz osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (dawna I grupa).

Portal prowadzący do Muzeów Watykańskich

Portal prowadzący do Muzeów Watykańskich

Podczas kolejnego spaceru rozpoczniemy właściwe zwiedzanie.

47 odpowiedzi do artykułu “Muzea Watykańskie – Wstęp do zwiedzania

 1. Magda

  Witam.
  Na stronie Muzeów Watykańskich wyczytałam, że przy zakupie biletu online można wejść bez kolejki. Drożej, ale chyba warto… czy posiadając taki bilet wchodzę normalnie wejściem głównym? Czy jest jakaś bramka dla osób posiadających bilet?

 2. Krzysiek

  Czy ma pan informację o ile jest droższy taki bilet zakupiony online? właśnie do muzeów watykańskich? Chodzi mi o bilet normalny/ 1 os

 3. Krzysiek

  Czyli wstęp do zwiedzania Muzeów Watykańskich i kaplicy Sykstyńskiej to 16 euro/os. Przy zakupie on line płaci się prowizję w ramach przedsprzedaży (łącznie 20 euro od osoby – czyli 4 euro więcej niż w kasach), ale jeżeli pozwoli ona uniknąć później kolejek to niech będzie:)
  Nie mogę znaleźć natomiast jaka jest cena biletu – dodatkowo ze zwiedzaniem Ogrodów Watykańskich i gdzie można kupić taki bilet online (OW + MW i KS). Wiem już na podstawie pana odpowiedzi, że OW można zwiedzić tylko w pakiecie z MW i KS. Jeżeli może mnie pan skierować gdzie można kupić taki bilet to będę bardzo wdzięczny. Szukałem na stronie http://www.museivaticani.va , ale coś chyba źle patrzę:(
  bardzo dziękuję

 4. Mateusz

  W Internecie pojawiają się różne ceny tego łączonego biletu, wynika to pewnie z braku aktualizowania informacji na stronach. Mam jednak pytanie dotyczące biletu OW + MW i KS – znalazłem gdzieś informacje, że grupy pielgrzymkowe mają bilet ulgowy. Czy wiadomo:
  – ile osób musi liczyć taka grupa (nas będzie 11),
  – czy koniecznie musi być ksiądz w tej grupie,
  – czy można taki ulgowy bilet kupić online,
  – na jakim dokumencie (skąd go pobrać) uzupełnić informacje i wziąć pieczątkę z parafii/diecezji?

  Będę wdzięczny za podpowiedzi.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. 32€ a jeśli po ogrodach chce się jechać autobusem a nie na piechotę to 36€. Są zniżki dla pielgrzymów ale trzeba zrobić rezerwację online 60 dni wcześniej, przyjechać z księdzem, potrzebny jest też wniosek z parafii podpisany przez proboszcza wraz pieczątką parafii. Liczba pielgrzymów nie jest raczej istotna. Ksiądz musi okazać celebret podpisany przez biskupa diecezji. Pozdrawiam

 5. Sławej

  Witam,
  Za parę dni będę w Rzymie i zastanawiam się czy warto kupować bilet przez internet? Czy obecnie można spodziewać się dużych kolejek? To samo pytanie tyczy się Koloseum? Czy można spodziewać się długich kolejek? Czy tylko bilet online umożliwia zwiedzanie Koloseum Forum Romanum i Palatynu?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Do Muzeów Watykańskich prawie zawsze jest długa kolejka więc tam warto. Do Koloseum + Palatyn + Forum można kupić na miejscu. Jeśli przyjdzie się w momencie otwarcia kas o 8.30 do bocznej kasy przy Forum Romanum, od strony bazyliki Ss. Cosma e Damiano to nie będzie tam ludzi. Jednak niezależnie czy mamy bilety online czy kupimy je na miejscu i tak będziemy stali w kolejce do Koloseum bo trzeba tam przejść dokładną kontrolę. Pozdrawiam

 6. Martyna

  Witam, czy w ostatnia niedziele miesiąca bezpłatny wstęp dotyczy zarówno Muzeów, Kaplicy i Ogrodów. Planujemy pobyt w Rzymie w ostatni weekend marca. Czy to już jest sezon? Dużo turystów?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Tylko Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska. Już zaczyna przyjeżdżać dużo turystów bo koniec marca jest już ciepły.

 7. Ania

  Dzień dobry!
  Czy orientuje się Pan ile trwa polska msza, która jest w czwartki o 7 rano?
  Chciałabym zarezerwować bilety do Muzeów Watykańskich na 9, ale nie wiem, czy zdążymy.

  Dziękuję za odpowiedź

 8. Łucja

  Dziękuję za szybką odpowiedź. Bardzo często odwiedzam ten blog i już odliczam dni do następnego wyjazdu, choć to dopiero we wrześniu przyszłego roku. Chyba zaraziłam się Rzymem:)

 9. Ewa

  Proszę o pomoc w zakupie biletów… płacę kartą debetową ale z wypukłymi cyframi (działa przy zakupie biletów lotniczych czy hotelu) natomiast w tym przypadku odrzuca mi płatność .. co robię zle ? Czy musi to być tylko i wyłącznie karta kredytowa ?
  Czy osoba która nie bedzie wskazana w biletach moze kupic mi bilet swoją karta kredytowa ?
  Pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Proszę nie dublować wpisów. Już Pani o to pytała i odpowiedziałem na pytanie. Jeśli bilet kupi inna osoba może być później problem z wejściem więc lepiej nie ryzykować.

 10. Julka

  Dzien dobry,
  na darmowe zwiedzanie Muzeow Watykanskich w ostatnia niedziele nalezy rezerwowac bilet?
  Pozdrawiam serdecznie

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Nie, nie ma wtedy możliwości rezerwacji. Trzeba przyjść wcześnie jeszcze przed otwarciem bo są olbrzymie kolejki. Jak ktoś przyjdzie później to stoi 3 godziny a i tak nie wchodzi do środka. Pozdrawiam

 11. Ramzes

  Witam, interesuje mnie zapis o ulgowym bilecie dla studenta do lat 25, czy to znaczy ze na znizke lapie sie osoba, ktora ma skonczone 25, ale jeszcze nie ma 26? Prosze o doprecyzowanie:)

  Dziekuje za pomoc

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Niestety nie napisał Pan gdzie mają być te zniżki. Muzea, galerie inne obiekty? Domyślam się,że chodzi o muzea państwowe. Jeśli jeszcze nie ma 26 to wejdzie na ulgowym. Pozdrawiam

     1. zagubieniwrzymie Autor

      Do 25 jeśli posiada Pan Międzynarodową Kartę Studenta (dla obcokrajowców) lub książeczkę studencką (dla Włochów). W tym jednak wypadku nie wolno przekroczyć 25 roku życia, zgodnie z tą informacją: „La riduzione è riservata agli studenti di età non superiore ai 25 anni (compiuti) in possesso della International Student Card in corso di validità, o del libretto universitario o di altro documento su carta intestata comprovante l’iscrizione scolastica per l’anno in corso”.

 12. Ramzes

  Korespondowalem z Muzeum Watykanskim, powiedziano mi, ze znizka dotyczy studentow, do 25 roku zycia, ale ktorzy nie skonczyli jeszcze 26, zatem 25,5 roku lapie sie na znizke. To tak na przyszlosc moze komus sie przyda.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Proszę nie do końca ufać temu co odpisują pracownicy na maile. Bo może się Pan zdziwić kiedy w kasie pani powie: Sorry ale to nie jest tak. Wszystko zależy od osoby na kasie. Regulamin muzeów mówi: do ukończenia 25 lat. I wiele razy zdarzyło się, że osoby mające 25 i 2 miesiące nie weszły na biletach ulgowych.
   Pozdrawiam

 13. Viola

  Dzień dobry😊 Jestem osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności … wraz z opiekunem moim mężem i synem lat 17 chcemy zwiedzić Watykan wraz z ogrodami i kapica Sykstyńską… jaki koszt będzie za bilety. Dziękuje

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz jej opiekun wchodzą za darmo do Muzeów. Ogrody nie są muzeami więc tam może trzeba będzie płacić. Dziecko do lat 18 wchodzi na bilecie ulgowym. Bez ogrodów (tylko muzea i kaplica) Państwo wejdą za darmo a dziecko w cenie 8€.

 14. Justyna

  W piątek lece do Rzymu, chciałabym zwiedzić muzea watykańskie i kaplice sykstynską cZy mam rezerwować bilety czy kupię je w kasie bez problemu? Jeśli trzeba rezerwować proszę podpowiedzieć jak??

 15. Kamila

  A ja mam nieco inne pytanie… czy kupując bilet online do MW+ kaplica Sykstyńska rownież jest inna, szybsza kolejka (wejście?) do bazyliki i zarazem do grobu JPII? Jak to wyglada?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Bilet do muzeów a bazylika i grób papieża to dwie różne rzeczy. Po zwiedzaniu muzeów i Kaplicy Sykstyńskiej wychodzi się obok bazyliki i wchodzi do środka bez stania w kolejce do kontroli. Natomiast zakup biletów online do muzeów skutkuje tym, że nie stoi się w kolejce po bilety. Przechodzi się przez kontrolę i podchodzi do specjalnej kasy. Pozdrawiam

 16. Tatiana

  Witam. Zarezerwowałam bilety do muzeum na środę 3,05, godzinę 11.00. Czy zakładając że będziemy tam do 14.00 będzie można już swobodnie wejść do Bazyliki Świętego Piotra? Czy w Bazylice w środę jest Msza święta o 17.00 i czy jest na nią wstęp wolny? Pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   O 14 powinno się już dac wejść. Msze święte odbywają się tam co chwilę bo jest tam wiele ołtarzy przy których nieraz kilka mszy jednocześnie się odprawia. Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *