Zagubieni w Rzymie

Muzea Watykańskie – Wstęp do zwiedzania

Print Friendly, PDF & Email

museawatwstep-2Dzisiejszy post inauguruje zwiedzanie Muzeów Watykańskich. Z reguły nie opisujemy muzeów gdyż ekspozycje czasami się zmieniają i po kilku miesiącach dany post mógłby już być nieaktualny, aczkolwiek Muzea Watykańskie bardzo rzadko dokonują zmian więc w tym przypadku zrobimy wyjątek. Na początek poznajmy krótki zarys historyczny.

Muzea Watykańskie zostały zainaugurowane dość dawno temu, bo w 1506 r. Dokonał tego papież Juliusz II. Pierwszym dziełem, które się w nich pojawiło była słynna „Grupa Laokoona”. Wtedy jednak stanowiły kolekcję prywatną tylko do wglądu papieża i kardynałów oraz zaproszonych gości. Dopiero na rozkaz papieża Klemensa XIV w 1771 r. otwarto je dla publiczności.

Muzea Watykańskie widziane z kopuły Bazyliki św. Piotra

Muzea Watykańskie widziane z kopuły Bazyliki św. Piotra

Zgodnie z Traktatami Laterańskimi podpisanymi w 1929 r. przez papieża Piusa XI oraz Benito Mussoliniego dzieła sztuki zebrane w Muzeach Watykańskich mają stanowić niejako własność kulturalną ludzi całego świata zatem Watykan nie może zabronić turystom dostępu do nich. Może ustalać godziny zwiedzania, dni wolne od pracy ale Muzea muszą być udostępniane dla zwiedzających. Watykan nie może również sprzedawać dzieł tam się znajdujących. Stanowią one własność Kościoła, jednak bez możliwości ich zbycia! Rocznie Muzea Watykańskie odwiedza ponad 6 milionów turystów.

Wejście do Muzeów Watykańskich znajduje się w północnych murach od strony ulicy Viale Vaticano.

Mapka z zaznaczonym wejściem do Muzeów Watykańskich: "Entrance Vatican Museums".

Mapka z zaznaczonym wejściem do Muzeów Watykańskich: „Entrance Vatican Museums”.

Otwarte są one od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00 – 18.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00). Zamknięte w niedzielę, za wyjątkiem ostatniej niedzieli miesiąca kiedy wstęp jest bezpłatny a otwarte są wtedy w godzinach 9.00 – 14.00 (ostatnie wejście o 12.30). No chyba, że w ostatnią niedzielę wypada jakieś święto, wtedy są niestety zamknięte. Wtedy jednak warto przyjść dużo wcześniej bo w momencie otwarcia czyli o 9.00 kolejka czasem ma kilometr długości 🙂

Kolejka w bezpłatną niedzielę ciągnie się zazwyczaj na odcinku kilkuset metrów

Kolejka w bezpłatną niedzielę ciągnie się zazwyczaj na odcinku kilkuset metrów

Ponadto Muzea zamknięte są w następujących dniach:

1 i 6 stycznia

11 i 22 luty

19 i 28 marzec

29 czerwiec

15 sierpień

1 listopad

8 i 26 grudzień.

Zanim wejdziemy, pamiętajmy, że nie na darmo zbiory te nazywa się Muzeami (liczba mnoga). Nie jest to bowiem jedno muzeum. Jest ich tu ponad 20. Mają łączną długość ponad 7 kilometrów!! Bilet uprawniający do wejścia do Muzeów i Kaplicy Sykstyńskiej kosztuje 16€, ulgowy 8€ (dla dzieci od 6 do 18 lat oraz studentów do 25 lat). Bilet wstępu do Muzeów, Kaplicy oraz Ogrodów Watykańskich to koszt: 32€ normalny/24€ ulgowy. Bezpłatnie wchodzą dzieci do 5 roku życia włączne oraz osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (dawna I grupa).

Portal prowadzący do Muzeów Watykańskich

Portal prowadzący do Muzeów Watykańskich

Podczas kolejnego spaceru rozpoczniemy właściwe zwiedzanie.

75 odpowiedzi do artykułu “Muzea Watykańskie – Wstęp do zwiedzania

 1. Magda

  Witam.
  Na stronie Muzeów Watykańskich wyczytałam, że przy zakupie biletu online można wejść bez kolejki. Drożej, ale chyba warto… czy posiadając taki bilet wchodzę normalnie wejściem głównym? Czy jest jakaś bramka dla osób posiadających bilet?

 2. Krzysiek

  Czy ma pan informację o ile jest droższy taki bilet zakupiony online? właśnie do muzeów watykańskich? Chodzi mi o bilet normalny/ 1 os

 3. Krzysiek

  Czyli wstęp do zwiedzania Muzeów Watykańskich i kaplicy Sykstyńskiej to 16 euro/os. Przy zakupie on line płaci się prowizję w ramach przedsprzedaży (łącznie 20 euro od osoby – czyli 4 euro więcej niż w kasach), ale jeżeli pozwoli ona uniknąć później kolejek to niech będzie:)
  Nie mogę znaleźć natomiast jaka jest cena biletu – dodatkowo ze zwiedzaniem Ogrodów Watykańskich i gdzie można kupić taki bilet online (OW + MW i KS). Wiem już na podstawie pana odpowiedzi, że OW można zwiedzić tylko w pakiecie z MW i KS. Jeżeli może mnie pan skierować gdzie można kupić taki bilet to będę bardzo wdzięczny. Szukałem na stronie http://www.museivaticani.va , ale coś chyba źle patrzę:(
  bardzo dziękuję

 4. Mateusz

  W Internecie pojawiają się różne ceny tego łączonego biletu, wynika to pewnie z braku aktualizowania informacji na stronach. Mam jednak pytanie dotyczące biletu OW + MW i KS – znalazłem gdzieś informacje, że grupy pielgrzymkowe mają bilet ulgowy. Czy wiadomo:
  – ile osób musi liczyć taka grupa (nas będzie 11),
  – czy koniecznie musi być ksiądz w tej grupie,
  – czy można taki ulgowy bilet kupić online,
  – na jakim dokumencie (skąd go pobrać) uzupełnić informacje i wziąć pieczątkę z parafii/diecezji?

  Będę wdzięczny za podpowiedzi.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. 32€ a jeśli po ogrodach chce się jechać autobusem a nie na piechotę to 36€. Są zniżki dla pielgrzymów ale trzeba zrobić rezerwację online 60 dni wcześniej, przyjechać z księdzem, potrzebny jest też wniosek z parafii podpisany przez proboszcza wraz pieczątką parafii. Liczba pielgrzymów nie jest raczej istotna. Ksiądz musi okazać celebret podpisany przez biskupa diecezji. Pozdrawiam

 5. Sławej

  Witam,
  Za parę dni będę w Rzymie i zastanawiam się czy warto kupować bilet przez internet? Czy obecnie można spodziewać się dużych kolejek? To samo pytanie tyczy się Koloseum? Czy można spodziewać się długich kolejek? Czy tylko bilet online umożliwia zwiedzanie Koloseum Forum Romanum i Palatynu?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Do Muzeów Watykańskich prawie zawsze jest długa kolejka więc tam warto. Do Koloseum + Palatyn + Forum można kupić na miejscu. Jeśli przyjdzie się w momencie otwarcia kas o 8.30 do bocznej kasy przy Forum Romanum, od strony bazyliki Ss. Cosma e Damiano to nie będzie tam ludzi. Jednak niezależnie czy mamy bilety online czy kupimy je na miejscu i tak będziemy stali w kolejce do Koloseum bo trzeba tam przejść dokładną kontrolę. Pozdrawiam

 6. Martyna

  Witam, czy w ostatnia niedziele miesiąca bezpłatny wstęp dotyczy zarówno Muzeów, Kaplicy i Ogrodów. Planujemy pobyt w Rzymie w ostatni weekend marca. Czy to już jest sezon? Dużo turystów?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Tylko Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska. Już zaczyna przyjeżdżać dużo turystów bo koniec marca jest już ciepły.

 7. Ania

  Dzień dobry!
  Czy orientuje się Pan ile trwa polska msza, która jest w czwartki o 7 rano?
  Chciałabym zarezerwować bilety do Muzeów Watykańskich na 9, ale nie wiem, czy zdążymy.

  Dziękuję za odpowiedź

 8. Łucja

  Dziękuję za szybką odpowiedź. Bardzo często odwiedzam ten blog i już odliczam dni do następnego wyjazdu, choć to dopiero we wrześniu przyszłego roku. Chyba zaraziłam się Rzymem:)

 9. Ewa

  Proszę o pomoc w zakupie biletów… płacę kartą debetową ale z wypukłymi cyframi (działa przy zakupie biletów lotniczych czy hotelu) natomiast w tym przypadku odrzuca mi płatność .. co robię zle ? Czy musi to być tylko i wyłącznie karta kredytowa ?
  Czy osoba która nie bedzie wskazana w biletach moze kupic mi bilet swoją karta kredytowa ?
  Pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Proszę nie dublować wpisów. Już Pani o to pytała i odpowiedziałem na pytanie. Jeśli bilet kupi inna osoba może być później problem z wejściem więc lepiej nie ryzykować.

 10. Julka

  Dzien dobry,
  na darmowe zwiedzanie Muzeow Watykanskich w ostatnia niedziele nalezy rezerwowac bilet?
  Pozdrawiam serdecznie

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Nie, nie ma wtedy możliwości rezerwacji. Trzeba przyjść wcześnie jeszcze przed otwarciem bo są olbrzymie kolejki. Jak ktoś przyjdzie później to stoi 3 godziny a i tak nie wchodzi do środka. Pozdrawiam

 11. Ramzes

  Witam, interesuje mnie zapis o ulgowym bilecie dla studenta do lat 25, czy to znaczy ze na znizke lapie sie osoba, ktora ma skonczone 25, ale jeszcze nie ma 26? Prosze o doprecyzowanie:)

  Dziekuje za pomoc

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Niestety nie napisał Pan gdzie mają być te zniżki. Muzea, galerie inne obiekty? Domyślam się,że chodzi o muzea państwowe. Jeśli jeszcze nie ma 26 to wejdzie na ulgowym. Pozdrawiam

     1. zagubieniwrzymie Autor

      Do 25 jeśli posiada Pan Międzynarodową Kartę Studenta (dla obcokrajowców) lub książeczkę studencką (dla Włochów). W tym jednak wypadku nie wolno przekroczyć 25 roku życia, zgodnie z tą informacją: „La riduzione è riservata agli studenti di età non superiore ai 25 anni (compiuti) in possesso della International Student Card in corso di validità, o del libretto universitario o di altro documento su carta intestata comprovante l’iscrizione scolastica per l’anno in corso”.

 12. Ramzes

  Korespondowalem z Muzeum Watykanskim, powiedziano mi, ze znizka dotyczy studentow, do 25 roku zycia, ale ktorzy nie skonczyli jeszcze 26, zatem 25,5 roku lapie sie na znizke. To tak na przyszlosc moze komus sie przyda.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Proszę nie do końca ufać temu co odpisują pracownicy na maile. Bo może się Pan zdziwić kiedy w kasie pani powie: Sorry ale to nie jest tak. Wszystko zależy od osoby na kasie. Regulamin muzeów mówi: do ukończenia 25 lat. I wiele razy zdarzyło się, że osoby mające 25 i 2 miesiące nie weszły na biletach ulgowych.
   Pozdrawiam

 13. Viola

  Dzień dobry? Jestem osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności … wraz z opiekunem moim mężem i synem lat 17 chcemy zwiedzić Watykan wraz z ogrodami i kapica Sykstyńską… jaki koszt będzie za bilety. Dziękuje

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz jej opiekun wchodzą za darmo do Muzeów. Ogrody nie są muzeami więc tam może trzeba będzie płacić. Dziecko do lat 18 wchodzi na bilecie ulgowym. Bez ogrodów (tylko muzea i kaplica) Państwo wejdą za darmo a dziecko w cenie 8€.

 14. Justyna

  W piątek lece do Rzymu, chciałabym zwiedzić muzea watykańskie i kaplice sykstynską cZy mam rezerwować bilety czy kupię je w kasie bez problemu? Jeśli trzeba rezerwować proszę podpowiedzieć jak??

 15. Kamila

  A ja mam nieco inne pytanie… czy kupując bilet online do MW+ kaplica Sykstyńska rownież jest inna, szybsza kolejka (wejście?) do bazyliki i zarazem do grobu JPII? Jak to wyglada?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Bilet do muzeów a bazylika i grób papieża to dwie różne rzeczy. Po zwiedzaniu muzeów i Kaplicy Sykstyńskiej wychodzi się obok bazyliki i wchodzi do środka bez stania w kolejce do kontroli. Natomiast zakup biletów online do muzeów skutkuje tym, że nie stoi się w kolejce po bilety. Przechodzi się przez kontrolę i podchodzi do specjalnej kasy. Pozdrawiam

 16. Tatiana

  Witam. Zarezerwowałam bilety do muzeum na środę 3,05, godzinę 11.00. Czy zakładając że będziemy tam do 14.00 będzie można już swobodnie wejść do Bazyliki Świętego Piotra? Czy w Bazylice w środę jest Msza święta o 17.00 i czy jest na nią wstęp wolny? Pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   O 14 powinno się już dac wejść. Msze święte odbywają się tam co chwilę bo jest tam wiele ołtarzy przy których nieraz kilka mszy jednocześnie się odprawia. Wstęp wolny.

 17. Beata

  Witam

  Chce kupic bilet laczony ogrody watykanskie autbusem, kaplica sykstynska I Muzeum vatykanskie. Kupuje na stronie vatican museum I tranzakcja nie przechodzi. Place karta visa. Karta jest ok. Co moze byc przyczyna. Na jakiej stronie moge jeszcze kupic taki bilet?. Dziekuje I Pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Niestety nie wiem co może być przyczyną. O to trzeba pytać operatora czyli powinna się Pani skontaktować emailowo z operatorem odpowiedzialnym za transakcje watykańskie. Można kupić na stronach pośredników ale bilety będą prawie dwa razy droższe bo pośrednik pobiera prowizje. Ewentualnie proszę zakupić bilety po przyjeździe na miejscu w kasie muzeum.
   Pozdrawiam.

 18. Kata

  Witam,

  Czy mógłby Pan udzielić informacji na temat propozycji przedstawionej w ofercie zakupu biletów do muzeum watykañskiego wraz ze śniadaniem.
  Jest to dość kosztowne, ale kuszące. Czy warte to jest swojej ceny czy to takie naciąganie turystów? Nie mogę znaleźć nigdzie opinii na ten temat.
  Za każdą opinie będę wdzięczna.
  Pozdrawiam

  Kata

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Śniadanie w Watykanie? Jeśli chce Pani płacić sporo kasy za kawę i rogalika tylko dlatego że zje go Pani w Watykanie to czemu nie? ? Osobiście nie zdecydowałbym się. Takie śniadanie mogę zjeść w kawiarni za 1,6€
   Pozdrawiam.

   1. Asia

    To sniadanie polaczone jest z wejsciem o 7:15, posilek to taki bonus :).
    Czy warto zaplacic 65€ za wejscie przed godzinami otwarcia?

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Na pewno będzie sie lepiej zwiedzało bo mniej ludzi. Ale czy warto za to płacić 4 razy więcej? Na to pytanie musi sobie Pani sama odpowiedzieć.

 19. Kata

  Witam,

  Dziękuje za wyrażoną opinię. Jest to rzeczywiście spory wydatek za rogalik i kawę.

  Czytałam, że więcej ludzi zwiedza kaplice Sykstyńską i muzeum Watykańskie na początku dnia.
  Czy lepiej ( mniej ludzi) będzie kiedy najpierw się zwiedzic Bazylikę i grotę papieska a potem muzeum i kaplice?

  Pozdrawiam

  Kata

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Nie ma znaczenia. Tam zawsze jest dużo ludzi. Czasami faktycznie trochę mniej jest po południu ale nie jest to pewnik. Zależy od dnia. Trzeba jednak zostawić sobie trochę czasu na zwiedzanie bo to nie jest jedno muzeum tylko 20! Mają długość 7 kilometrów!

 20. Maciek

  Spotkałem się z komentarzem, ze wchodząc do MW przechodzi się szczegółową kontrole (to rozumiem) ale nie wolno wnosić jedzenia ani napojów. Nie chce mi się wierzyć, żeby nie wolno było wejść z butelką wody (choć pamiętamy chłopaka który szedł z puszką i uszkodził obraz za milion $) ale naprawdę nie można wnosić jedzenia ?
  Bedziemy zwiedzac miasto z dziećmi (11 i 9 lat) i nie wyobrażam sobie wyjść z nimi na cały dzień zwiedzania bez jakiejkolwiek przekąski …
  Oczywiście, wiadomo, ze nie usiądziemy w Kaplicy Sykstyńskiej i nie bedziemy tam jeść !

  W British Museum były nawet specjalne sale „stołówkowe” gdzie można było usiaść i zjeść śniadanie (kupione badź przyniesione). Czy w MW jest coś podobnego ? Poza restauracją gdzie można kupić śniadanie lub lunch w cenie biletu?

  Dziękuję

  Bilety mam zabookowane na Wtorek 11:30 (celowo nie wzieliśmy środy) czy można liczyć na jeszcze na jakąś szybką poradę poza zabraniem lornetki do KS ?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Nie spotkałem się z zakazem wnoszenia jedzenia, no chyba że ostatnio zaostrzyli kontrole. Napojów natomiast nie wolno wnosić nie dlatego, że można coś zniszczyć (zalać). To jest związane z ostatnimi zamachami. Nie wolno wnosić, bo to może nie być woda tylko inny płyn, niebezpieczny, który np zmieszany z czymś spowoduje zagrożenie. Aczkolwiek przy małych dzieciach, jeśli butelka będzie oryginalnie zamknięta, z etykietą, myślę że pozwolą wnieść. Najwyżej każą odkręcić i wypić łyczek. W Muzeach jest kawiarnia i coś na kształt restauracji gdzie można jeść i pić. Nie rozumiem zdania „kupić śniadanie w cenie biletu”? W cenie biletu nie ma śniadania. Płaci się tylko za wejście. Lornetka się raczej nie przyda bo w chwili obecnej jest tyle ludzi, że w Kaplicy nawet Państwo ręką nie ruszą. Poza tym nie spędzą tam Państwo więcej niż 5 minut bo pracownicy cały czas każą przechodzić i kierować się do wyjścia żeby robić miejsce następnym wchodzącym. Zatem nie będzie możliwości kontemplacji dzieł sztuki. Będzie można jedynie przez Kaplicę przejść. Chyba, że uda się Państwu dostać pod ściany na znajdujące się tam ławeczki, co raczej graniczy z cudem.
   Pozdrawiam.

   1. Maciek

    te tłumy o których wszyscy mówią mnie przerażają. Czyli jednak z kontemplacji nici … PKP 🙁

    Chodziło mi o „sniadanie połaczone w wejściem” w cenie chyba 65€ o którym pisano wcześniej (cena szaleństwo) lub wariancie „bilet do muzeum z lunchem” za chyba 35€.

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Jeśli chce Pan tyle wydawać za śniadanie i mniejszą liczbę zwiedzających. Jak dla mnie cena nieadekwatna do tego co otrzymujemy. Ale to moja prywatna opinia.

 21. Karolina

  Wybieram się do Rzymu w przyszłym miesiącu. Mam 20 lat, nie studiuję, jednak uczę się w szkole policealnej Żak, posiadam legitymację uczniowską a nie studencką. Czy przysługują mi bilety ulgowe?
  Pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Zależy gdzie. Do Muzeów Watykańskich ulgowe bilety przysługują tylko do 18 roku życia. Bilety ulgowe przysługują także studentom posiadającym Międzynarodową Kartę Studenta. Zatem musi Pani niestety zakupić normalny bilet. Pozdrawiam

 22. Agach

  Witam właśnie kupiłam bilety do Ogrodów Watykańskich na godzinę 13 czy możemy na ten bilet wcześniej iść do muzeów czy tylko po wycieczce autobusem bo dopiero teraz czytam że muzea zamykają wcześniej, kurcze tyle do zwiedzania a czasu mało a jeszcze kaplica sykstyńska i cała reszta…

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Jeśli kupili Państwo bilety na 13 to wcześniej będzie ciężko wejść. Ale można spróbować.

 23. Jadwiga

  Chcę zamówić bilety do Muzeów Watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej on-line. Dla kilku osób i księdza. W opisie zniżek ujęte są jednak tylko osoby do 18 roku życia, o księżach ani słowa. Czy dla księdza kupuję bilet ze zniżką?

 24. Anita

  Witam
  Czy do Muzeów dla osoby, która skończyła już 18 lat obowiązuje bilet ulgowy czy normalny? Na stronie muzeów jest info, że bilet ulgowy obowiązuje też osoby pełnoletniej, czy to jest prawda?
  Pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Bilet ulgowy obowiązuje od 18 do 25 roku życia pod warunkiem, że jest się studentem i posiada Międzynarodową Kartę Studencką. Pozdrawiam

 25. Anna

  Czy ktoś mi pomoże odnośnie zakupu biletów do muzeum on-line? Chodzi mi konkretnie o płatność, nie mam karty kredytowej, jedynie debetową – uda mi się dokonać płatności?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Niestety nie wiem jaka debetowa Pani posiada. Niektórymi można płacić online innymi nie. Proszę spróbować, najwyżej się nie uda.

 26. Tomasz

  Witam,
  W piątek zaczynam, mam nadzieję, cudowny tydzień w Rzymie i jak większość zwiedzających zamierzam dotrzeć i do Watykanu. Myślałem o zwiedzaniu łączonym – MW,KS i OW, niestety na stronie biglietteriamusei.vatican.va nie znajduję takiej możliwości, jedynie Vatican by train i stąd mój wpis …Czy Watykan nie oferuje już takiej łączonej wycieczki ??
  Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za prowadzenie super bloga 🙂

 27. Tomasz

  Dziękuję serdecznie za pomoc.
  Bilety kupione 🙂
  Teraz min. Pana blogowi tydzień zwiedzania z pewnością będzie udany.
  Pozdrawiam

 28. A. Zaj

  Czy mogę zakupić bilety ulgowe do muzeów Watykańśkich na Polską legitymację? (tą zieloną) Czy musi być koniecznie legitymacja międzynarodowa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *