Zagubieni w Rzymie

Lato, lato czyli rzymskie plaże nadmorskie

Zbliża się lato! Oprócz zwiedzania z pewnością będziemy chcieli zażyć odrobinę kąpieli, opalić się, zasmakować włoskiego „dolce far niente” czyli „słodkiego nicnierobienia” 🙂 Warto dowiedzieć się gdzie w okolicy Rzymu znajdują się plaże!

Rzym, a w zasadzie jedna z jego dzielnic – Ostia – leży nad Morzem Tyrreńskim. Chociaż oddalona jest od centrum aż o 25 kilometrów, bardzo łatwo i dość szybko (około 40 minut) można dojechać tam korzystając z metra podziemnego, następnie z linii naziemnej metra Roma – Lido i na ostatniej stacji (CRISTOFORO COLOMBO) autobus nr 07 (linia MARE 2), który zatrzymuje się przy każdym wejściu na plaże. Wszystko na jednym bilecie za 1.5 Euro. Większość plaż w samej Ostii jest niestety w prywatnych rękach co za tym idzie są one płatne. Dlatego polecam jechać autobusem do kilkukilometrowego odcinka wydmowej bezpłatnej plaży zwanej Capocotta. Mamy tam do dyspozycji siedem odcinków plaży normalnej wraz z siedmioma wejściami oznaczonymi tabliczkami: CANCELLO 1-7.

Dalej znajdują się „odcinki specjalne” czyli:

-plaża dzika

-plaża „prezydencka”

-plaża dla gejów

-plaża nudystów (Oasi Naturista)

-plaża rodzinna

Dwie ostatnie są najczęściej wybieranymi przez Włochów i Włoszki plażami.
Każdy odcinek wyposażony jest w niewielki parking, bar, wypożyczalnię leżaków i parasoli, ubikacje, prysznice, przebieralnie.
Dla zainteresowanych: koszt wypożyczenia leżaka wraz z parasolem to około 15 euro. Nie jest to obowiązkowe, jednak generalnie polecam wypożyczyć chociaż parasol gdyż przy upałach rzędu 40 stopni w cieniu, trudno bez niego wytrzymać 🙂

Pozdrawiam i życzę przyjemnej kąpieli 🙂

14003474477441400347448060

146 odpowiedzi do artykułu “Lato, lato czyli rzymskie plaże nadmorskie

 1. Maciek

  Jeśli dobrze rozumiem jeden z pierwszych wpisów na tej stronie „Oasi di Naturista” to Naga plaża Rodzinna (brama Litoranea/varco 4) czy na następnym przystanku (Litoranea/varco 5) jest normalna tekstylna plaża rodzinna ?

  Jeżeli wysiądziemy z pociągu na stacji CRISTOFORO COLOMBO to raczej nie ma co szukać plaży miejsckiej tylko od razu trzeba wsiadać w autobus ?

  Jak sprawdzić pogodę i temperaturę wody na połowe maja ?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Nie, normalne plaże są wcześniej. Najpierw mija się przystanki Litoranea 1, Litoranea 2 itd. Nie polecam bo tam jest brudny szary piasek. Dalej będą przystanki Litoranea/Cancello 1, Litoranea/Cancello 2 itd az do 8. To są normalne plaże tekstylne. Tylko proszę wziąć pod uwagę że we Włoszech na normalnych plażach Włoszki często opalają się topless bo jest to dozwolone.
   Dopiero potem są przystanki Varco 1, 2 itd. To są plaże specjalne: Gejów, Naturystów itd.
   Plaże miejskie w Ostii praktycznie nie istnieją. Prawie wszystko zajęte przez hotele. Dlatego lepiej jechać dalej autobusem. Na maj to raczej jeszcze nie ma pogody. Są 10 dniowe.
   Pozdrawiam.

   1. Maciek

    dziękuję za szybką odpowiedz.
    toples nie stanowi żadnego problemu, kwestię rodzinnej nagiej plaży musielibyśmy przedyskutować. Od naszej ostatniej tego typu przygody w Hiszpanii minęło już kilka lat i dzieci mają prawo poczuć się niekomfortowo w stosunku do obcych.

    Będziemy w Rzymie tydzień i myślę, ze ciekawie byłoby zrobić sobie jednodniową wycieczkę do Ostii, pospacerować po jakimś deptaku i ewentualnie symbolicznie zamoczyć stopy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *