Zagubieni w Rzymie

Lato, lato czyli rzymskie plaże nadmorskie

Print Friendly, PDF & Email

Zbliża się lato! Oprócz zwiedzania z pewnością będziemy chcieli zażyć odrobinę kąpieli, opalić się, zasmakować włoskiego „dolce far niente” czyli „słodkiego nicnierobienia” 🙂 Warto dowiedzieć się gdzie w okolicy Rzymu znajdują się plaże!

Rzym, a w zasadzie jedna z jego dzielnic – Ostia – leży nad Morzem Tyrreńskim. Chociaż oddalona jest od centrum aż o 25 kilometrów, bardzo łatwo i dość szybko (około 40 minut) można dojechać tam korzystając z metra podziemnego, następnie z linii naziemnej metra Roma – Lido i na ostatniej stacji (CRISTOFORO COLOMBO) autobus nr 07 (linia MARE 2), który zatrzymuje się przy każdym wejściu na plaże. Wszystko na jednym bilecie za 1.5 Euro. Większość plaż w samej Ostii jest niestety w prywatnych rękach co za tym idzie są one płatne. Dlatego polecam jechać autobusem do kilkukilometrowego odcinka wydmowej bezpłatnej plaży zwanej Capocotta. Mamy tam do dyspozycji siedem odcinków plaży normalnej wraz z siedmioma wejściami oznaczonymi tabliczkami: CANCELLO 1-7.

Dalej znajdują się „odcinki specjalne” czyli:

-plaża dzika

-plaża „prezydencka”

-plaża dla gejów

-plaża nudystów (Oasi Naturista)

-plaża rodzinna

Dwie ostatnie są najczęściej wybieranymi przez Włochów i Włoszki plażami.
Każdy odcinek wyposażony jest w niewielki parking, bar, wypożyczalnię leżaków i parasoli, ubikacje, prysznice, przebieralnie.
Dla zainteresowanych: koszt wypożyczenia leżaka wraz z parasolem to około 15 euro. Nie jest to obowiązkowe, jednak generalnie polecam wypożyczyć chociaż parasol gdyż przy upałach rzędu 40 stopni w cieniu, trudno bez niego wytrzymać 🙂

Pozdrawiam i życzę przyjemnej kąpieli 🙂

14003474477441400347448060

158 odpowiedzi do artykułu “Lato, lato czyli rzymskie plaże nadmorskie

 1. Maciek

  Jeśli dobrze rozumiem jeden z pierwszych wpisów na tej stronie „Oasi di Naturista” to Naga plaża Rodzinna (brama Litoranea/varco 4) czy na następnym przystanku (Litoranea/varco 5) jest normalna tekstylna plaża rodzinna ?

  Jeżeli wysiądziemy z pociągu na stacji CRISTOFORO COLOMBO to raczej nie ma co szukać plaży miejsckiej tylko od razu trzeba wsiadać w autobus ?

  Jak sprawdzić pogodę i temperaturę wody na połowe maja ?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Nie, normalne plaże są wcześniej. Najpierw mija się przystanki Litoranea 1, Litoranea 2 itd. Nie polecam bo tam jest brudny szary piasek. Dalej będą przystanki Litoranea/Cancello 1, Litoranea/Cancello 2 itd az do 8. To są normalne plaże tekstylne. Tylko proszę wziąć pod uwagę że we Włoszech na normalnych plażach Włoszki często opalają się topless bo jest to dozwolone.
   Dopiero potem są przystanki Varco 1, 2 itd. To są plaże specjalne: Gejów, Naturystów itd.
   Plaże miejskie w Ostii praktycznie nie istnieją. Prawie wszystko zajęte przez hotele. Dlatego lepiej jechać dalej autobusem. Na maj to raczej jeszcze nie ma pogody. Są 10 dniowe.
   Pozdrawiam.

   1. Maciek

    dziękuję za szybką odpowiedz.
    toples nie stanowi żadnego problemu, kwestię rodzinnej nagiej plaży musielibyśmy przedyskutować. Od naszej ostatniej tego typu przygody w Hiszpanii minęło już kilka lat i dzieci mają prawo poczuć się niekomfortowo w stosunku do obcych.

    Będziemy w Rzymie tydzień i myślę, ze ciekawie byłoby zrobić sobie jednodniową wycieczkę do Ostii, pospacerować po jakimś deptaku i ewentualnie symbolicznie zamoczyć stopy 🙂

 2. Klaudia

  Apropo plaż to czy można gdzieś zdobyć informacje jakie zaplanowane są atrakcje z okazji 15 sierpnia w Rzymie? Słyszałam że na plażach są jakieś imprezy czy coś 🙂

 3. Kamila

  Witam,

  Czy był Pan na plaży w Anzio, Nettuno lub Sperlongia?

  Jeśli tak, to czy ma Pan wiedzę na temat cen wejść ? Czy są tam bezpłatne plaże? Jeśli tak, to jak do nich trafić?

  Czy lepiej korzystać z komunikacji miejskiej czy wyruszyć własnym samochodem (będziemy mieli do dyspozycji samochód)?

  Sporo osób poleca te rejony, twierdząc, że plaże w Ostii są zanieczyszczone.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Byłem w Anzio nas bezpłatnej. Ceny płatnych dochodzą nawet do 25€
   Samochodem trzeba uważać, bo wjeżdżając w strefę ZTL dostaniemy wysoki mandat, który wystawia automat. Taki mandat przyjdzie do domu nawet po roku.

 4. Majka

  czyli do tych daromowych w miare fajnych plaż należy jechać autobusem autobus nr 07 i jak się nazywa przystanek ?Capocotta. ? i drugie pytanie czy tam jest jakaś druga strefa biletowa czy na bileie tygodniowym takim na metro i autobusy można tam dojechać?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Można dojechać na tygodniowym. Przystanki nazywają się: Litoranea/Cancello 1, Litoranea/Cancello 2 i tak dalej aż do numeru 8. Tylko proszę się nie pomylić i nie wysiadać zbyt wcześnie, wcześniej będą bowiem przystanki Litoranea 1, Litoranea 2 itd. Czekać aż pojawi się na tablicy słowo „Cancello”.
   Pozdrawiam.

 5. Radek

  Witam. Właśnie dziś wybieram się z rodziną do Osti. Czy moglbym uzyskać info gdzie najlepiej zapakować samochód aby najblizej było do bezplatnej plaży. Dziękuję za odpowiedź.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Wszelkie zapytania należy kierować do mnie trochę wcześniej niż w ostatniej chwili. Niestety nie siedzę 24 godziny na dobę przy komputerze. Przy bezpłatnych plażach są parkingi więc tam należy parkować. W Ostii jest bardzo mało bezpłatnych plaż. Polecam „Il Curvone” lub „Hakuna Matata” w części zwanej Stella Polare. Ewentualnie jechać za Ostię na plaże Capocotty. Tam jest kilka kilometrów bezpłatnych plaż

 6. Gosć

  Fajny artykuł i bardzo pomocny.Wyjeżdżamy na 16 dni do Rzymu we wrześniu i zastanawiam się czy wynająć samochód czy poruszać się komunikacją miejską Gdzie można kupić bilet miesięczny przez internet Czy może ktoś podesłałby mi link. Przyjeżdżamy późno ok 22 i mamy dość daleko do hotelu Czy nie lepiej wynająć auto ? Jak poruszać się po Rzymie i gdzie parkować Czy wypożyczonym autom mogę parkować na Włochów parkingach czyli żółtych?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Bilet miesięczny trzeba kupić na miejscu, gdyż należy wypełnić dokumenty, okazać dowód i wyrobić tesserę. Nie wolno parkować na żółtych, bo żółte są prywatnie wykupione. Nie polecam jeździć samochodem po Rzymie, gdyż nie wszystkie wypożyczalnie oferują samochody z winietami a wjeżdżając do centrum Rzymu bez zezwolenia zapłacimy wysokie mandaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *