Zagubieni w Rzymie

Komunikacja miejska w Rzymie

Generalnie Rzym najlepiej zwiedzać na piechotę. Jednak dość sporo ciekawych zabytków znajduje się w pewnym oddaleniu od centrum. Co wtedy zrobić? Jak dojechać? Jaki środek komunikacji wybrać? Oto dostępne możliwości. 

1. METRO – zdecydowanie najlepszy, najszybszy, najwygodniejszy sposób przemieszczania się po Wiecznym Mieście. Rzym posiada 3 linie metra podziemnego (trzecia częściowo jeszcze w budowie, czwarta w planach) oraz 3 linie metra naziemnego, zwane popularnie „trenini”.

 • Metro podziemne – linia A oraz B (wraz z odnogą B1) krzyżują się na stacji Roma Termini, która stanowi główne centrum przesiadkowe. Na mapie Rzymu tworzą znak X. Kursują od niedzieli do czwartku w godzinach 5.30 – 23.30 oraz w piątki i soboty w godzinach 5.30 – 1.30. W zależności od natężenia ruchu pasażerskiego kursują co 3 do 10 minut. Największy tłok jest w tygodniu w godz 7.30 – 9.00 oraz 16.30 – 19.30. Wtedy zdarza się, że metro kursuje nawet co 1 – 3 minut. Linia C została otwarta częściowo. W chwili obecnej metro C kursuje w obrębie następujących stacji: Pantano, Graniti, Finocchio, Bolognetti, Borghesiana, Fontana Candida, Grotte Celoni, Torre Gaia, Torre Angela, Torrenova, Giardinetti, Torre Maura, Torre Spaccata, Alessandrino, Parco di Centocelle, Mirti, Gardenie, Teano, Malatesta, Pigneto, Lodi. Trwają prace nad uruchomieniem kolejnych stacji. Godziny kursowania linii C: codziennie od 5.30 do 23.30.
 • Metro naziemne – kursuje na trasach: Roma – Lido (w godz. 5.15 – 23.30) dowozi pasażerów do nadmorskiej dzielnicy Rzymu – Ostii; Roma – Viterbo (w godz. 5.45 – 22.10) łączy historyczne centrum Rzymu z kilkoma północnymi dzielnicami oraz kilkunastoma małymi mieścinami poza granicami Rzymu (UWAGA!!! Bilety miejskie ważne są tylko do stacji Sacrofano; Roma – Giardinetti (w godz. 5.30 – 22.30) łączy centrum ze wschodnimi peryferiami miasta.

2. TRAMWAJE – Rzym posiada tylko 6 linii tramwajowych:

 • 2 – Piazzale Flaminio – Piazza Mancini
 • 3 – Vialle Giulia – Stazione Trastevere (w chwili obecnej bieg linii jest czasowo zmieniony: tramwaj kursuje od Vialle Giulia do Piazzale Ostiense koło stacji metra Piramida, tam należy przesiąść się w autobus 3b, którym dotrzemy do Stazione Trastevere)
 • 5 – Stazione Termini – Piazza dei Gerani
 • 8 – Piazza Venezia – Casaletto
 • 14 – Stazione Termini – Vialle P. Togliatti
 • 19 – Piazza del Risorgimento (koło Watykanu) – Centocelle (Piazza dei Gerani)

3. AUTOBUSY i TROLEJBUSY  – niestety ze względu na sporą ilość linii (około 200) nie jestem w stanie ich opisać 🙂 Jeżdżą aż do godz. 24.00, potem do akcji wkraczają autobusy nocne. Ponieważ na zdecydowanej większości przystanków nie ma rozkładów jazdy, warto przypomnieć, iż czas oczekiwania wynosi w granicach 10 – 30 minut. Należy również pamiętać aby machnąć ręką gdy zbliża się nasz autobus, inaczej kierowca może się nie zatrzymać. Będąc w środku należy przed przystankiem, na którym chcemy wysiąść wcisnąć przycisk informujący kierowcę o konieczności zatrzymania się!

 

4. KOLEJ

 

 

BILETY – W Rzymie istnieje zintegrowany system komunikacji miejskiej METROBUS. Jest to ogromne ułatwienie dla podróżnych gdyż na wszystkie wyżej wymienione środki lokomocji obowiązuje ten sam bilet. Zakupić je możemy na stacjach kolejowych, stacjach metra (w automatach lub kioskach) oraz w sklepikach Tabacchi i niektórych barach.

Rodzaje biletów:

 • BIT bilet czasowy 100 minut – uprawnia do przejazdu wszystkimi środkami komunikacji miejskiej na terenie Rzymu (również autokarami regionalnymi COTRAL). Możemy go użyć tylko raz w metrze/pociągu oraz wielokrotnie (zgodnie z czasem ważności) w innych środkach komunikacji. Koszt 1.5 €
 • Roma 24Hbilet jednodniowy – dowolna ilość przejazdów wszystkimi środkami przez 24 godz. od momentu skasownia. Koszt 7 €
 • Roma 48Hbilet dwudniowy – dowolna ilość przejazdów wszystkimi środkami przez 48 godz. od momentu skasownia. Koszt 12.50 €
 • Roma 72H – bilet trzydniowy – dowolna ilość przejazdów wszystkimi środkami przez 72 godz. od momentu skasownia. Koszt 18.00 €
 • CIS – bilet tygodniowy, ważny do siódmego dnia do godz. 24.00. Koszt to 24 €
 • ABONAMENT MIESIĘCZNY IMIENNY – przypisany do konkretnej osoby i ważny jeden miesiąc kalendarzowy. Koszt 35 €
 • ABONAMENT MIESIĘCZNY WOLNY – bez przypisania do konkretnej osoby. Koszt 53 €

 

W autobusach, trolejbusach i tramwajach bilety kasujemy wewnątrz pojazdu, w metrze wsuwamy je w czytnik umieszczony przed bramką wyjściową, a na stacjach kolejowych bilet należy skasować przed wejściem do pociągu w automatach umieszczonych na dworcach lub na peronach!
To chyba tyle jeśli chodzi o przemieszczanie się 🙂 Jeśli macie jakieś pytania umieszczajcie je w komentarzach…postaram się na wszystkie odpowiedzieć 🙂
Poniżej zamieszczam mapkę linii metra podziemnego, naziemnego oraz kolei na terenie miasta Rzym. Klikając na nią możecie ją powiększyć i pobrać na swoje urządzenie.Mapa komunikacyjna Rzymu
Pozdrawiam

1 622 odpowiedzi do artykułu “Komunikacja miejska w Rzymie

 1. Małgosia

  Kiedyś , gdzieś mi się obiło o uszy, że jest w Rzymie taki autobus miejski, którego trasa jest bardzo podobna do trasy autobusu turystycznego .
  Podobno można tą samą linią dojechać do większości miejsc , które trzeba zobaczyć.
  Jadę do Rzymu z moją mamą i chcę trochę usprawnić jej zwiedzanie.😊

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Do większości miejsc autobusy nie dojadą,nawet te turystyczne. Ani do Fontanny di Trevi ani do Schodów Hiszpańskich ani do Piazza Navona ani do innych znanych miejsc. Proszę podać miejsca, które chce Pani zobaczyć to powiem, czy istnieje linia która dojeżdża w pobliże tych miejsc. Pozdrawiam

   1. Małgosia

    Chciałabym połączyć np.
    Lateran,Santa Maria Magiore , Colloseum, Forum Romanum,Płac Hiszpański i Watykan .
    Wiem , że do Fontanny dni Trevi , Piazza Navona i Panteonu musimy dojść pieszo ew. od metra.

    Dziękuję za wszystkie wcześniejsze wskazówki dla innych – z nich mnóstwo się dowiedziałam .
    Dziękuję za tę stronę 😄

    ( może ma pan ochotę na ” polskiego słodycza” ? Chętnie w maju przywiozę i osobiście podziękuję za bardzo dobrą robotę 😉)

     1. zagubieniwrzymie Autor

      Nie ma takiego autobusu, który to wszystko połączy. Autobusem 85 można pojechać obok Lateranu, Koloseum, Forum i Palatynu oraz przez plac Wenecki, koło Fontanny di Trevi do stacji Termini. S. Maria Maggiore jest koło stacji. Watykan w inną stronę, można tam dojechać ze stacji Termini metrem lub autobusem 64, ewentualnie autobusem 40 pod zamek św. Anioła.
      Słodyczom nigdy nie mówię „nie” 🙂
      Pozdrawiam

 2. Edyta

  Witam,
  czy jeżeli pojadę metrem naziemnym ze stacji S. Elena do stacji Laziali i będę chciała się na czerwnoną linię metra (stacja V. Emanuele) w stronę Watykanu, czy będe musiała wtedy zakupić drugi bilet?
  Z góry dziękuję za odpowiedź; pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Tak, wtedy trzeba zakupić drugi bilet. Przesiadać można się jedynie z linii metra podziemnego A i B oraz z linii metra podziemnego B na linię naziemną Roma – Lido. Pozdrawiam

 3. Hania

  Witam . Przylatuję na lotnisko Ciampino o 23.00 jak mam się dostać w okolice dworca Termini w tych nocnych godzinach

 4. Dominika

  czy mogę prosić o wyjaśnienie jaka jest różnica pomiędzy jednodniowym biletem na open-bus i 24 godzinnym ?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Bilet Roma 24H to bilet na komunikację miejską a bilet jednodniowy na open – bus to bilet na prywatny autobus objazdowy.

 5. Paco

  Witam,

  czytając wpisy oraz komentarze chciałbym zaktualizować swoją wiedzę. do Rzymu przylatuję w poniedziałek na lotnisko Fiumicino i chciałbym dostać się do Roma Termini (a w czwartek odbyć drogę powrotną). Czy kupując bilet za 8 euro na pociąg FL1 mogę z Fiumicino dojechać do Roma Trastavere a potem przesiąść się na pociąg FL5 i dojechać na tym samym bilecie na Roma Termini ?
  Czy ten bilet ma czasowy okres ważności (jaki) ?

  Ewentualnie zastanawiałem sie nad przesiadką na PIRAMIDE z FL1 na metro B aby dojechać do stacji Colosseo. Rozumiem, że w tym przypadku będę musiał dokupić dodatkowy bilet na metro za 1,5 euro (jakaś konkretna nazwa ?) ?

  pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Tak, przesiąść się na pociąg można, pod warunkiem zakupienia biletu do stacji Termini. Bilety kolejowe mają różne okresy ważności. Ten nie będzie waży dłużej niż 4 godziny bodajże. Przesiadając się na metro trzeba zakupić inny bilet. Za 1,5€ jest tylko jeden bilet więc nie jest potrzebna konkretna nazwa. Pozdrawiam

   1. Paco

    Dzięki za szybką odpowiedź. Podpowiesz mi jeszcze gdzie mam kierować się aby dotrzeć do pociągu FL1 gdy przylatuje na terminal 2 (Fiumicino) ? Gdzie mogę na lotnisku kupić bilety na FL1 (czasowe, przesiadkowe na FL3) ?

    Rozumiem, że powrotne spokojnie zakupię gdzieś na Termini.

    Pzdr

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Jedyny pociąg jaki jeździ z Termini na lotnisko Fiumicino to Leonardo Express za 14€. Pociąg regionalny FL1 jadący na lotnisko nie przejeżdża przez stację główną. Na lotnisku stacja kolejowa mieści sie przy wyjściu z Terminala 3. Bilety kupuje się na stacji lub w kioskach na lotnisku. Należy od razu kupić bilet do stacji docelowej, wtedy będzie można się przesiąść.

     1. Paco

      Jak najbardziej rozumiem. Pytam w związku z drogą, o której pisałem wcześniej, tj. pociągiem FL1 z Fiumicino dojechać do Roma Trastavere a potem przesiąść się na pociąg FL5 i dojechać na tym samym bilecie na Roma Termini. I odwrotnie jako droga powrotna.

      dzięki i pzdr

 6. Marek

  Witam,
  Przylatuję jutro popołudniu do Rzymu. Będę chciał się dostać do stacji metra Cipro z lotniska Ciampino. Sprawdzałem, że z lotniska odjeżdża komunikacja (autobus miejski Atral) na stację metra Anagnina i potem już metrem. Mam pytanie czy zakupując bilet na pierwszy przejazd jest on ważny tez na metro. I pytanie jaka wielkość bagażu podlega opłacie w komunikacji? Czy bagaż podręczny z samolotu wymaga takiej?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Autobus Atral nie jest autobusem miejskim. To prywatny przewoźnik. Dlatego bilet na niego zakupiony nie uprawnia do podróży metrem. Na stacji Anagnina trzeba zakupić bilet miejski za 1,5€. Bagaż podręczny nie wymaga zakupu dodatkowego biletu. Pozdrawiam

 7. Sebastian

  Witam,

  czy z biletem 7 dniowy CIS mogę poruszać się także na trasie Ciaminio Termini – Rzym Termini?

  Pozdrawiam

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Z Ciampino nie opłaca się jechać pociągiem bo stacja jest daleko od lotniska. Z lotniska lepiej jechać autokarem Atral do stacji Anagnina (bilet u kierowcy za 1,2€), stamtąd metrem do stacji Ottaviano (bilet za 1,5€). Od Ottaviano do Watykanu 10 minut na nogach.
     Pozdrawiam.

 8. kalina

  Witam serdecznie!
  Sporo czasu spędziłam na samodzielnym szukaniu informacji i nadal mam wrażenie, że nic nie wiem. Ale do konkretów: 13 wrzesnia o 23.00 przylatuję z siostrami (razem 5 osób- może to ma znaczenie) na lotnisko Campino i muszę dotrzeć na nocleg na ul. Via giuseppe liberta19, wiem, że mam dojechać do stacji metra Garbatella, ale o tej porze już chyba transport publiczny nie jeździ. Proszę o podpowiedź, czy zostaje nam tylko taksówka czy może jestem w błędzie. Będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź
  Pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Autobusem transferowym Terravision lub Shuttle Bus do stacji Termini. Stamtąd:
   1. Albo autobusem 75 (z lewego boku stacji Termini, jakieś 300 metrów od głównego placu), wysiąść na przystanku Marmorata/Caio Cestio. Tam wsiąść w autobus 23 jadący w kierunku Pincherle/Parravano i wysiąść na przystanku Ostiense/lgt S. Paolo. Stamtąd na piechotę 200 metrów.
   2. Albo z Termini autobusem nocnym N2 jadącym w kierunku Laurentina. Wysiąść na przystanku Ostiense/lgt S. Paolo i dalej 200 metrów pieszo.
   Autobus N2 odjeżdża sprzed stacji Termini, wyjście główne.
   Pozdrawiam

 9. Maja

  Witam,

  Jak lepiej dojechac z lotniska Ciaminio, czy autokarem terravison, czy autobusem podmiejskim do San lorenzo 97 (hotel VIBEL) tzn chodzi na ktorym przystanku trzeba wysiąśc? Jakie sa obecnie ceny biletow i czy mozna zrobic rezerwacje online?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Proszę podać mi adres czyli nazwę ulicy bo San Lorenzo to nazwa poddzielnicy miasta Rzym. Wtedy będę mógł pomóc.

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Nie podała Pani ani dnia ani godziny przylotu. Zatem podaje sposób dojazdu na dzień jutrzejszy w godzinach porannych, nie gwarantuje jednak że w inny dzień i o innej porze tak Pani dojedzie: z lotniska autokarem Atral do stacji metra Anagnina. Stamtąd metrem do stacji Termini. Stamtąd autobusem 71 jadącym w kierunku Stazione Tiburtina. Wysiąść na przystanku Tiburtina/Marruccini. Potem 700 metrów na piechotę.

     1. zagubieniwrzymie Autor

      Zatem tego dnia i o tej godzinie dojedzie Pani według sposobu który podałem wcześniej.

   1. Maja

    Mam jeszcze pytanie, jak daleko jest do najblizszej stacji metra z pod tego adresu Hotelu (powyzej przesłany). Bedziemy korzystali z karty Omnia Vatican&Roma. Chciałabym sie rowniez dowiedziec, jak mozna sie dostac na Plac Sw. Piotra, do biura O.R.P. Piazza Pio XII, 9 (Bazylika Św. Piotra) po odbior karty tej o ktorej wczesniej pisalam(Vatican&Roma), oczywiscie ze wspomnianego powyzej adresu Hotelu VIBEL lub na Piazza di Porta S.Giovanni, 6 (Bazylika Św. Jana na Lateranie).

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Do metra jest dość daleko. Jakieś 1,5 kilometra. Do Watykanu (biuro jest obok placu św. Piotra) najlepiej tak: 250 metrów od hotelu jest przystanek tramwajowy. Wsiąść w 19, jadący w stronę Risorgimento/S. Pietro. Wysiąść na samym końcu.
     Na Lateran tak: tramwajem numer 3 jadącym w kierunku Stazione Trastevere. Wysiąść na przystanku Porta S. Giovanni/Carlo Felice.

     1. maja

      Prosze mi jeszcze powiedziec, jak najszybciej dostac sie na plac Navona i jakimi srodkami transportu, oczywiscie spod naszego hotelu? Czy ten autobus hop on hop off ma gdzies w poblizu san lorenzo ktorys ze swoich przystankow?

     2. zagubieniwrzymie Autor

      W pobliżu S. Lorenzo nie ma. Ma koło stacji Termini. Natomiast sposób dojazdu zależy od dnia i godziny. Dojechać można autobusem 492 z przystanku De Lollis/Verano. Ale nie każdego dnia i nie o każdej godzinie.

 10. Kaśka

  Witam, świetna strona! Bardzo proszę o parę wskazówek komunikacyjnych i za które z góry dziękuję .
  1. Na dojazd do Rzymu linią FL3 ze stacji La Storta – Formello powinnam kupić bilet BIT, czy ta linia ma inne bilety?
  2. Jeśli na tej linii obowiązuje BIT, to chciałam się upewnić czy dobrze rozumiem: na bilet BIT mamy 1 przejazd metrem lub 1 przejazd pociągiem + dowolna liczba przejazdów innymi środkami komunikacji miejskiej do 100 minut. Pytam ponieważ po przyjeździe do Rzymu koleją FR linią FL3 ze stacji La Storta – Formello będę korzystała z metra. Przesiadając się na metro powinnam kupić następny bilet BIT?
  3. Czy w ramach biletu ROMA 72H mogę korzystać również z dojazdu linią FL3 ze stacji La Storta – Formello? Skalkuluję jeszcze co będzie dla mnie bardziej korzystne BIT czy Roma 72H.
  4. Proszę jeszcze o dwie wskazówki jak najwygodniej i najszybciej dostać się 3 lub 5 maja z stacji La Storta – Formello do:
  – Bazyliki św. Piotra Watykan
  – ogrody watykańskie (na zwiedzanie ogrodów busem).

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam.
   1.Można z niej jeździć do centrum na bilecie BIT ale jest to nieopłacalne. Bowiem potem trzeba będzie kupić kolejny bilet żeby jechać metrem. Dlatego lepiej i taniej jest kupić w kasie zwykły bilet kolejowy od stacji La Storta do stacji docelowej (koszt 1€).
   2. Można tylko raz użyć w metrze lub pociągu i potem jeździć innymi środkami do 100 minut.
   3. W ramach biletu Roma 72H można jeździć tym pociągiem ale w ramach RomaPass nie można.
   4. Pociągiem FL3 do stacji Roma S. Pietro. Stamtąd na piechotę 10 minut.
   Pozdrawiam.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Niestety bez informacji na temat daty i godziny przejazdu nie jestem w stanie pomóc. Bo inaczej się jedzie w poniedziałek, inaczej w środę a inaczej w niedzielę. Inaczej rano, inaczej wieczorem, a inaczej w nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *