Zagubieni w Rzymie

Komunikacja miejska w Rzymie

Generalnie Rzym najlepiej zwiedzać na piechotę. Jednak dość sporo ciekawych zabytków znajduje się w pewnym oddaleniu od centrum. Co wtedy zrobić? Jak dojechać? Jaki środek komunikacji wybrać? Oto dostępne możliwości. 

1. METRO – zdecydowanie najlepszy, najszybszy, najwygodniejszy sposób przemieszczania się po Wiecznym Mieście. Rzym posiada 3 linie metra podziemnego (trzecia częściowo jeszcze w budowie, czwarta w planach) oraz 3 linie metra naziemnego, zwane popularnie „trenini”.

 • Metro podziemne – linia A oraz B (wraz z odnogą B1) krzyżują się na stacji Roma Termini, która stanowi główne centrum przesiadkowe. Na mapie Rzymu tworzą znak X. Kursują od niedzieli do czwartku w godzinach 5.30 – 23.30 oraz w piątki i soboty w godzinach 5.30 – 1.30. W zależności od natężenia ruchu pasażerskiego kursują co 3 do 10 minut. Największy tłok jest w tygodniu w godz 7.30 – 9.00 oraz 16.30 – 19.30. Wtedy zdarza się, że metro kursuje nawet co 1 – 3 minut. Linia C została otwarta częściowo. W chwili obecnej metro C kursuje w obrębie następujących stacji: Pantano, Graniti, Finocchio, Bolognetti, Borghesiana, Fontana Candida, Grotte Celoni, Torre Gaia, Torre Angela, Torrenova, Giardinetti, Torre Maura, Torre Spaccata, Alessandrino, Parco di Centocelle, Mirti, Gardenie, Teano, Malatesta, Pigneto, Lodi. Trwają prace nad uruchomieniem kolejnych stacji. Godziny kursowania linii C: codziennie od 5.30 do 23.30.
 • Metro naziemne – kursuje na trasach: Roma – Lido (w godz. 5.15 – 23.30) dowozi pasażerów do nadmorskiej dzielnicy Rzymu – Ostii; Roma – Viterbo (w godz. 5.45 – 22.10) łączy historyczne centrum Rzymu z kilkoma północnymi dzielnicami oraz kilkunastoma małymi mieścinami poza granicami Rzymu (UWAGA!!! Bilety miejskie ważne są tylko do stacji Sacrofano; Roma – Giardinetti (w godz. 5.30 – 22.30) łączy centrum ze wschodnimi peryferiami miasta.

2. TRAMWAJE – Rzym posiada tylko 6 linii tramwajowych:

 • 2 – Piazzale Flaminio – Piazza Mancini
 • 3 – Vialle Giulia – Stazione Trastevere (w chwili obecnej bieg linii jest czasowo zmieniony: tramwaj kursuje od Vialle Giulia do Piazzale Ostiense koło stacji metra Piramida, tam należy przesiąść się w autobus 3b, którym dotrzemy do Stazione Trastevere)
 • 5 – Stazione Termini – Piazza dei Gerani
 • 8 – Piazza Venezia – Casaletto
 • 14 – Stazione Termini – Vialle P. Togliatti
 • 19 – Piazza del Risorgimento (koło Watykanu) – Centocelle (Piazza dei Gerani)

3. AUTOBUSY i TROLEJBUSY  – niestety ze względu na sporą ilość linii (około 200) nie jestem w stanie ich opisać 🙂 Jeżdżą aż do godz. 24.00, potem do akcji wkraczają autobusy nocne. Ponieważ na zdecydowanej większości przystanków nie ma rozkładów jazdy, warto przypomnieć, iż czas oczekiwania wynosi w granicach 10 – 30 minut. Należy również pamiętać aby machnąć ręką gdy zbliża się nasz autobus, inaczej kierowca może się nie zatrzymać. Będąc w środku należy przed przystankiem, na którym chcemy wysiąść wcisnąć przycisk informujący kierowcę o konieczności zatrzymania się!

 

4. KOLEJ

 

 

BILETY – W Rzymie istnieje zintegrowany system komunikacji miejskiej METROBUS. Jest to ogromne ułatwienie dla podróżnych gdyż na wszystkie wyżej wymienione środki lokomocji obowiązuje ten sam bilet. Zakupić je możemy na stacjach kolejowych, stacjach metra (w automatach lub kioskach) oraz w sklepikach Tabacchi i niektórych barach.

Rodzaje biletów:

 • BIT bilet czasowy 100 minut – uprawnia do przejazdu wszystkimi środkami komunikacji miejskiej na terenie Rzymu (również autokarami regionalnymi COTRAL). Możemy go użyć tylko raz w metrze/pociągu oraz wielokrotnie (zgodnie z czasem ważności) w innych środkach komunikacji. Koszt 1.5 €
 • Roma 24Hbilet jednodniowy – dowolna ilość przejazdów wszystkimi środkami przez 24 godz. od momentu skasownia. Koszt 7 €
 • Roma 48Hbilet dwudniowy – dowolna ilość przejazdów wszystkimi środkami przez 48 godz. od momentu skasownia. Koszt 12.50 €
 • Roma 72H – bilet trzydniowy – dowolna ilość przejazdów wszystkimi środkami przez 72 godz. od momentu skasownia. Koszt 18.00 €
 • CIS – bilet tygodniowy, ważny do siódmego dnia do godz. 24.00. Koszt to 24 €
 • ABONAMENT MIESIĘCZNY IMIENNY – przypisany do konkretnej osoby i ważny jeden miesiąc kalendarzowy. Koszt 35 €
 • ABONAMENT MIESIĘCZNY WOLNY – bez przypisania do konkretnej osoby. Koszt 53 €

 

W autobusach, trolejbusach i tramwajach bilety kasujemy wewnątrz pojazdu, w metrze wsuwamy je w czytnik umieszczony przed bramką wyjściową, a na stacjach kolejowych bilet należy skasować przed wejściem do pociągu w automatach umieszczonych na dworcach lub na peronach!
To chyba tyle jeśli chodzi o przemieszczanie się 🙂 Jeśli macie jakieś pytania umieszczajcie je w komentarzach…postaram się na wszystkie odpowiedzieć 🙂
Poniżej zamieszczam mapkę linii metra podziemnego, naziemnego oraz kolei na terenie miasta Rzym. Klikając na nią możecie ją powiększyć i pobrać na swoje urządzenie.Mapa komunikacyjna Rzymu
Pozdrawiam

1 435 odpowiedzi do artykułu “Komunikacja miejska w Rzymie

 1. Magda

  Dzień dobry,

  uprzejmie proszę o radę odnośnie dojazdu z lotniska Fumicino do noclegu w Watykanie. Przyjazd 13.09 o godz. 14:45. Nocleg: B&B Fantasie Romane Via di Porta Fabbrica 15, Piano 1, scala A interno 3, Vatican City – Prati, 00165 Rome, Italy.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Dwa sposoby:
   1. Autokarem Cotral do stacji metra Cornelia. Stamtąd autobusem nr 46 jadącym do Piazza Venezia, wysiada się na przystanku Aurelia-Piazzale Gregorio Settimo. Stamtąd jeszcze 350 metrów na piechotę.
   2. Autobusem transferowym Terravision lub Shuttle Bus do stacji Termini. Stamtąd autobusem 64 jadącym do Stazione S. Pietro, wysiadamy na przystanku Crocifisso-Porta Fabbrica. Potem jeszcze 200 metrów na nogach.
   Pozdrawiam

 2. Jadwiga

  Witam,
  jestem zachwycona „Spacerownikiem”, podziwiam cierpliwość, z jaką odpowiada Pan na pytania. Dzięki Pana tekstom zobaczyłam w ubiegłym roku niezwykle ciekawe a nieoblegane miejsca. W październiku znowu wybieram się do Rzymu, chciałabym dopytać o sprawy związane z komunikacją miejską:
  1) jak rozumieć zapis dotyczący biletu BIT „można użyć raz w metrze/pociągu”. Czy to oznacza raz w metrze i ewentualnie raz w pociągu, czy też raz w metrze lub pociągu? Konkretnie: jadę linią FL1 do stacji Valle Aurelia korzystając z biletu 100 min BIT i czy mogę na tej stacji na tym samym bilecie wejść do metra linii A i kontynuować podróż?
  2) czytałam w Pana odpowiedziach, że nie trzeba biletu BIT kasować ponownie (np. jeśli został skasowany po wejściu do tramwaju, to potem np. w autobusie już nie). Niedawno na stronie ATAC znalazłam taką informację: „if you change vehicle within the 100 minute time limit, the ticket has to be validated again to be usable until the end of the journey” Słabo znam angielski i być może nie umiem czytać ze zrozumieniem, bo zrozumiałam, że przy zmianie „pojazdu” trzeba dokonać walidacji ponownie. Jak to jest z kasowaniem biletów?
  Serdecznie pozdrawiam i dziękuję

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Oto odpowiedzi:
   1) Nie może Pani. Tylko raz w metrze lub pociągu.
   2) Nie trzeba kasować ponownie. Ponowne włożenie biletu do kasownika skutkuje tym, że bilet wyskakuje z powrotem bez jakichkolwiek zmian.
   Pozdrawiam

 3. Jadwiga

  Witam ponownie,
  stacja Valle Aurelia to oczywiście linia regionalna FL3, a nie FL1 jak napisałam poprzednio. Bardzo przepraszam. Wszystko dlatego, że w myślach podróżowałam z lotniska Fiumicino…
  Jeszcze raz przepraszam,
  Jadwiga

   1. Jadwiga

    Ze stacji La Giustiniana, będę mieszkać w Domu Polskim przy Via Cassia.
    Ja też interpretowałam to jako albo/albo. Zadałam to pytanie, ponieważ w ubiegłym roku podpowiedziano mi (osoby od wielu lat mieszkające w Rzymie) taką możliwość, tj. korzystanie jeden raz z metra i z pociągu – z biletem BIT. Ja i tak, mając kartę Roma Pass, nie korzystałam z pociągu, bo nie wolno. No cóż, interesujący i logiczni są Włosi: na BIT za półtora euro można, za Roma Pass – nie.
    Moja wątpliwość powstała, kiedy zobaczyłam Pana odpowiedź z 27 sierpnia dotyczącą dotarcia do Domu Polskiego właśnie: „Jadąc metrem A, można wysiąść na stacji Viale Aurelia i przesiąść się na tym samym bilecie na pociąg i wysiąść na stacji Giustiniana…” Stąd moje pytanie.
    Widzę, że znowu pozostaje mi autobus, tramwaj i metro, też fajnie, tylko z Giustiniana trochę dłużej i trzeba wyjeżdżać wczesnym rankiem, bo potem są korki. Zaletą dłuższe wędrówki po Rzymie.
    Jeszcze raz wyrażam mój ogromny zachwyt i oczarowanie „Spacerownikiem”
    Serdecznie dziękuję, pozdrawiam,
    Jadwiga

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Witam. Dziękuję za zwrócenie uwagi na komentarz, faktycznie tak napisałem, mój błąd wynikający z tego że powyżej pisałem o autobusie i zrobiłem „kopiuj – wklej” całej frazy. Już poprawiony. Wystarczy jednak zakupić bilet czasowy np 2-dniowy, 3-dniowy lub tygodniowy by móc poruszać się bez limitu metrem i pociągiem. Pozdrawiam.

 4. Renata

  Witam serdecznie, razem z kolezanka jestesmy w Rzymie od wczoraj. Planujemy pare dni poswiecic na zwiedzanie wiecznego miasta, a pozniej na jednodniowe wycieczki do: Monte Casino, San Giovanni Rotondo, Asyz oraz Cascia. Jak najlepiej dojechac do tych miejsc? Dodam ze mieszkamy tuz przy stacji Termini. Bede wdzieczna za wskazowki 🙂

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Niestety nie zajmuję się całą Italią tylko Rzymem więc nie chcę podawać informacji, których nie znam i doprowadzić do pomyłki. Wydaje mi się, że pociągiem można dojechać jedynie do Asyżu i Cassino. Do reszty miejscowości autokarami z dworca Tiburtina. Z tym, że do San Giovanni Rotondo jedzie się 5 godzin więc nie jest to raczej wycieczka na jeden dzień. Pozdrawiam.

 5. Ela

  Witam, ja z pytaniem takim jak wszyscy.Jak dojechać z lotniska Ciampino na ulicę Via Della Stazione Di San Pietro. Pierwszy raz będę w Rzymie a i poliglotka tez nie jestem. Bardzo proszę o wskazówki.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Niestety nie podała mi Pani ani dnia ani godziny przyjazdu a bez takich danych nie jestem w stanie pomóc. W Rzymie jeździ się różnie w zależności od dnia i godziny. Pozdrawiam

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Najpierw trzeba się dostać do stacji Termini. Na dwa sposoby:
     1. Autobusem transferowym Terravision lub Shuttle Bus (bilet 6€)
     2. Autokarem Atral do stacji metra Anagnina (bilet 1,2€), potem metrem do Termini (bilet 1,5€)
     Z Termini autobusem 64 do samego końca (jeśli wybraliśmy opcję nr 1 kupujemy bilet za 1,5€, jeśli opcję nr 2 jedziemy na tym samym bilecie z metra). Stamtąd jeszcze 200 metrów pieszo. Pozdrawiam

 6. Agata

  Buongiorno!

  W najbliższą niedzielę będę lecieć do Rzymu na lotnisko Ciampino, stąd moje pytanie, ponieważ nie wiem za bardzo jak dostać się o godzinie 23.20 z lotniska Ciampino na Via Riva Ligure?
  Grazie dalla montagna!

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Buonasera! Z lotniska do stacji Termini autobusem transferowym Terravision lub Shuttle Bus (bilet 6€), stamtąd autobusem nocnym N15 (bilet 1,5€) jadącym w kierunku Mazzacurati, wysiąść na przystanku Bravetta-Fontanile Arenato, stamtąd niestety jeszcze 2 kilometry na piechotę. Pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Proszę, nie dublować wpisów, one pojawiają się z opóźnieniem. Drugi usunąłem do kosza. A odpowiedź na Pana pytanie brzmi: tak, po skasowaniu biletu w bramkach metra może Pan potem kontynuować podróż autobusami i tramwajami aż do czasu kiedy minie 100 minut. Nie wejdzie jednak Pan powtórnie do metra, bo na bilecie jednorazowym można metra lub pociągu użyć tylko raz. Pozdrawiam

 7. Lucyna

  Dzień dobry,
  Chciałabym zapytać o komunikację w Rzymie w okresie Świąt Wielkanocnych. Chcielibyśmy uczestniczyć w mszy na placu Św. Piotra (do ok. 12.30), następnie odebrać bagaże z hotelu w okolicach Termini, wsiąść do autokaru transferowego (Terravision lub podobny) i dostać się na lotnisko Ciampiano tak, aby zdążyć na lot o godz. 17.40. Czy to jest wykonalne?
  Z góry dziękuję za odpowiedź,

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Niestety na chwilę obecną nie jest znany rozkład jazdy w czasie świąt. Podawany jest dopiero około miesiąca przed okresem Wielkiej Nocy. Aczkolwiek metro będzie na pewno jeździło w tych godzinach. Pozdrawiam

 8. Kasia

  Dobry wieczór,
  piszę do Pana po raz drugi, mianowicie chodzi o powrót z Domu Polskiego przy Via Cassia 1200 na lotnisko Ciampino 29 września na samolot o 11.15 (konkretnie chodi mi o godziny metra czy autobusów, gdyż nigdzie nie mogę znależć, a nie chciałabym się spóźnić na samolot 🙂 )
  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź,
  pozdrawiam serdecznie.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. W Rzymie nie ma czegoś takiego jak rozkład jazdy metra lub autobusów. Metro jeździ w godzinach szczytu co 1 minutę, poza godzinami szczytu co 3-4 minuty, wieczorami co 5-6 minut.
   Żeby zdążyć na samolot o 11.15 trzeba wyjechać autobusem transferowym z Termini najpóźniej o 9.45, wtedy będzie więc na lotnisku o 10.30, choć chyba lepiej jechać wcześniejszym czyli o 8.50 (mowa o autobusie Terravision). Zatem z Domu Polskiego trzeba wyjść o 7.30. 900 metrów na piechotę do przystanku La Giustiniana. Stamtąd pociągiem FL3 do stacji Viale Aurelia (odjazd około 7.44). Tam przesiadka na metro jadące w stronę Anagnina i wysiadamy na Termini około godziny 8.30
   Pozdrawiam.
   P.S. Rozkład jazdy autobusów transferowych Terravision z Termini na lotnisko Ciampino jest tutaj: http://www.terravision.eu/italiano/files/2014/07/ciampino_timetable.pdf?673c8a

 9. misiek

  Dzięki za szybką odpowiedź – jestem pod wrażeniem…
  Czy kupując kartę Roma 72h mogę wykorzystać go na dojazd kolejką z lotniska Fiumicino do centrum, a później na dojazd kolejką z centrum do lotniska Ciampino?
  Pozdrawiam serdecznie
  Zdzisław

   1. misiek

    Witam ponownie,

    1. Jak długo ważna jest karta 72h – 72 godziny od chwili skasowania, czy też do
    końca trzeciego dnia od chwili skasowania?
    2. Do której godziny kursują w weekendy kolejki FL?

    Pozdrawiam
    Z.

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Witam.
     1. 72h od skasowania.
     2. FL to są pociągi a nie kolejki miejskie. Jest ich 8. Kolejki miejskie to coś innego. Są 3. Żeby odpowiedzieć na pytanie muszę wiedzieć o który rodzaj komunikacji chodzi a taże o który numer linii (np FL1, FL2, FL3, Roma-Lido, Roma-Giardinetti itd), bo każda kursuje inaczej.
     Pozdrawiam

     1. misiek

      Witam,

      Chodzi o FL2.
      Przy okazji następne pytanie:
      Chcę dostać się jutro tj. 30.09 po południu z lotniska Fiumicino do stacji Palmiro Togliatti (na lotnisku wsiadam w FL1, na Tiburtino przesiadam się w FL2 i jestem).
      Czy wykupiony na lotnisku za 8Eur bilet obowiązuje w tym momencie na obie linie – tak mi wyszło z wyszukiwarki połączeń, ale wolę sie upewnić
      Czy karta 72h obejmuje też pociągi FL w dowolnej ilości, (oczywiście w granicach miasta)?
      Pozdrawiam

     2. zagubieniwrzymie Autor

      Owszem, koszt biletu to 8€, kupując go należy podać stację docelową do której jedziemy. Pierwszy odjazd linii FL2 ze stacji Tiburtina jest o 6.31 w zwykłe dni, 6.47 w soboty. Ostatni o godzinie 22.07 (również w soboty). W niedziele jeździ tylko kilka razy w ciągu dnia.
      Karta Roma72H obejmuje również przejazdy pociągami regionalnymi w 2 klasie w granicach administracyjnych miasta. Pozdrawiam

 10. muzamar

  Witam, zamierzam 9 października przylecieć na lotnisko Fiumicino i z tamtąd dotrzeć do Domu Polskiego przy Via Cassia. Proszę o wskazówki dojazdu .z góry dziękuję

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Pociągiem do stacji Roma Trastevere, tam przesiadamy się na pociąg regionalny jadący w kierunku Cesano lub Viterbo (FL3) i wysiadamy na stacji La Giustiniana. Stamtąd 900 metrów na piechotę. Pozdrawiam

     1. zagubieniwrzymie Autor

      Dworzec jest jeden, czy daleko nie wiem bo lotnisko jest duże i ma trzy terminale, nie wiem na którym Państwo lądują. Pomiędzy terminalami jeździ jednak bezpłatna kolejka więc można dojechać do dworca.

 11. Agnieszka

  dzień dobry,
  Mam pytanie czy na lotnisku jestem w stanie kupić bilety tygodniowe i czy korzystając nich mogę dostać się z lotniska autobusem do centrum, a następnie metrem do San Giovanni i autobusem 218 do miejsca docelowego? a także proszę o wskazówkę czym dostać się nad morze między 4 a 11 października w ciągu dnia oczywiście najlepiej z okolic stacji metra San Giovanni gdzie będę dojeżdżać autobusem 218. z góry dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Generalnie można tam zakupić bilety pod warunkiem, że będzie otwarty kiosk. Nie można ich jednak użyć podróżując z lotniska bo są ważne jedynie w Rzymie a Ciampino to nie Rzym. Nad morze dostanie się Pani metrem. Linią A do Termini, przesiadka na linię B, wysiada się na stacji Piramide, przesiadka na linię naziemną Roma-Lido, która dojeżdża do Ostii. Tam jest morze 🙂 Pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Najłatwiej tak: z lotniska autokarem Atral (bilet 1,2€) do stacji metra Anagnina. Tam metrem (bilet 1,5€) do stacji Lepanto, a stamtąd już na piechotę 900 metrów.
   Inna opcja: Z lotniska autobusem transferowym typu Terravision lub Shuttle Bus (bilet 6€) do stacji Termini. Stamtąd metrem linii jadącym w kierunku Battistini (bilet 1,5€) i wysiąść na stacji Lepanto. Dalej 900 metrów pieszo.
   Pozdrawiam

 12. kristof kristoferson

  Witam
  mam pytanie:
  Nie potrafię znaleźć różnicy między biletami CIS a CIRS. Tygodniowy bilet CIS kosztuje 24EU a CIRS na zone A która obejmuje Rzym 13,50 EU..Jak to jest możliwe. Zatem mogę podrózować na karcie CIRS po Rzymie za 13,50 EU ?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   CIRS na zone A nie obejmuje Rzymu. Obejmuje ścisłe centrum czyli tylko jedną dzielnicę i generalnie jest to bilet dla ludzi dojeżdżających do pracy do centrum historycznego a nie dla turystów. CIS to bilet tygodniowy miejski, CIRS tygodniowy strefowy. CIS na Rzym kosztuje 24€, najtańszy CIRS to bilet na 3 strefy i kosztuje 34,50€
   Pozdrawiam

 13. Merka

  Witam, wraz z trójką znajomych wybieramy się do Rzymu 20.11. (Niedziela). Lądujemy o 16:25 na Ciampino. Chcemy dojechać autokarem Atral do stacji metra Anagnina i tam kupić bilet Roma 72 h. Czy jest taka możliwość ? Czy lepiej kupić bilet już na metro już na lotnisku. Poproszę także o opis dojechać do Via Teodorico 22.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Owszem, na stacji Anagnina można kupić taki bilet. Metrem z Anagnina do stacji głównej Termini, tam przesiadka na metro linii B jadące w kierunku Rebibbia. Ważne jest aby wziąć właśnie to konkretne metro! Bo po tym samym torze jeździ metro w kierunku Jonio ale nim już Państwo nie dojadą do celu. Wysiada się na stacji Roma Tiburtina, stamtąd na piechotę 300 metrów. Pozdrawiam

 14. Agata

  Witam serdecznie.
  Przylatujemy na lotnisko Fumicino w sobotę 29.10.2016 o godz 8.40 i mam pytanie jak najtaniej dostać się stamtąd na stację Termini?
  I jak najtaniej z Termini na lotnisko Ciampino dnia 01.11.2016 na godz 21.15?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Najtaniej autobusem Cotral (5€) ale jeździ on rzadko, co 3 godziny. Inna opcja to autokar transferowy typu Terravision czy Shuttle Bus (6€). Przy zakupie biletów online będzie jeszcze taniej bo tylko 4€.
   Do Ciampino najtaniej tak:
   Z Termini metrem linii A do stacji Anagnina (1,5€), stamtąd autokarem Atral na lotnisko (1,2€). Najwygodniej z dworca Termini autobusem transferowym Terravision lub Shuttle Bus (6€ a przy zakupie biletu online – 4€). Pozdrawiam.

 15. Oscar

  Witam,
  Przeczytałem Pana odpowiedz z 17.10.2016 nt. biletu CIRS. Jednakże na stronie ATAC znalazłem bilet BTR – trzydniowy bilet strefowy (ważny do godz. 24.00 trzeciego dnia) kosztuje €8,90 na pierwszą strefę. Z opisu przeczytałem, że obejmuje ten bilet autobusy, tramwaje, trolejbusy oraz metro A i B na terenie miasta Rzym (Comune di Roma). Proszę mi doradzić, jeżeli planuje zwiedzanie jedynie głównych atrakcji turystycznych w centrum, a najdalsza podróż metrem to Watykan (Ottawiano) to czy mogę nabyć ten bilet by nie narobić sobie kłopotów w razie kontroli biletów? Pytam o bilet BTR, gdyż jest o wiele tańszy niż tradycyjny turystyczny ROMA 72H.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Proszę uważniej przeczytać to co pisze na stronie przewoźnika. Bilet za 8,90€ po pierwsze nie obejmuje zony A i B tylko tzw. pierwszą strefę czyli jedynie pierwszą dzielnicę Rzymu, ścisłe centrum. Po drugie nie jest to bilet dla turystów, to bilet głownie dla mieszkańców dojeżdżających do pracy w centrum. Czyli odpowiedź brzmi: nie, nie może Pan go kupić jeśli nie chce Pan kłopotów. Najtańszy bilet 3 dniowy strefowy kosztuje 22€ – uprawnia do jazdy po całym Rzymie i obszarze okołorzymskim leżącym w 3 strefie. Bilet 3-dniowy miejski uprawniający do poruszania się tylko po mieście Rzym nazywa się Roma 72H i kosztuje 18€. Pozdrawiam

 16. Magda

  Chciałabym dopytać o najbardziej ekonomiczny transport z Fiumcino lotnisko do Termini mamy hostel Mozaic przy dworcu. Przylot 31.10 okolo 14.30 osoba dorosla + dziecko 11 lat.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Autokar Cotral (koszt 5€) ale jeździ rzadko, co 3 godziny. Ewentualnie autobusy transferowe typu Terravision lub Shuttle Bus (koszt 6€ a przy rezerwacji oline 4€). Pozdrawiam

   1. Magda

    Bardzo dziękuję. Jako że będę z dzieckiem rozważam wizytę nad morzem w Fiumicino. Jako że mam bilety na teravision czytałam że jest też przystanek w fiumicino . Myślałam żeby pojechać wcześniej dnia wylotu do Fiumicino teravision a po godzinie czy dwóch wrócić na lotnisko, mógł by pan doradzić czym ? Pozdrawiam

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Nie polecam ponieważ w miejscowości Fiumicino od morza do lotniska jest daleko. Co prawda jeździ tam Cotral ale czasami kursy wypadają i nie przyjeżdża. A wtedy może być problem. Pozdrawiam

 17. Dominika

  Dzień dobry, chciałam zapytać o możliwość dotarcia z Pensjonatu w Ciampino – adres: Via Antonio Vivaldi 1 na lotnisko w poniedziałek 28 listopada. Samolot odlatuje o 7.00. W opisie jest informacja, ze jest połączenie, ale nie bardzo mogę je znaleźć.
  Z góry dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Ze stacji kolejowej Ciampino, do której ma Pani 400 metrów, jeździ autokar Schiaffini Autolinee, który dowozi bezpośrednio na lotnisko. Pierwszy kurs o 5.45, czas dojazdu około 7 minut. Pozdrawiam

 18. wiolka

  witam
  mam pytanie jak kupić bilet on-line na autobus z lotniska Flumenico do stacji Termini??chodzi mi o autobus Cotral??bo takim dojadę z lotniska do centrum??chyba jedna z tańszych opcji tak??
  Z góry dziękuję za odpowiedz

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Na Cotral się nie da. Można zakupić bilety online tylko na linie transferowe, np Terravision lub Shuttle Bus. Cotral taką linią nie jest. I nie jest najtańszy. Bilet na niego kosztuje 5€, podczas gdy zakup biletu online na linię Terravision kosztuje 4€. Lotnisko nazywa się Fiumicino 🙂
   Pozdrawiam

   1. wiolka

    Super już wiem jaki transport-znalazłam stronę na której się kupuje te bilety za 4euro-tylko tam trzeba wybrać konkretną godzinę -a co jak się samolot spóźni to już bilet będzie nie ważny?? jak kupię przez internet to drukuję jakiś bilet sama-jak to wygląda??

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Jak się samolot spóźni to nie jest Pani wina dlatego bilet pozostanie ważny. Po zakupie dostaje się e-maila z biletem, który trzeba wydrukować

 19. wiolka

  ok super dziękuję bardzo za informację-bardzo mi to pomogło…pierwszy raz lecimy do Rzymu i dlatego nie wiem co i jak:)
  Mam nadzieję,że sobie jakoś poradzimy:)
  Pozdrawiam

 20. Zuzanna

  Witam serdecznie:) w przyszłym tygodniu wybieram się po raz pierwszy do Rzymu. Czy zwiedzając Rzym muszę mieć ze sobą oryginał dowodu osobistego czy wystarczy ksero? Mam na myśli głównie legitymowanie się w miejscach takich jak Watykan, czy w środkach komunikacji miejskiej. Będę wdzięczna za odpowiedź.

  Bardzo przydatny artykuł i interesujący blog, pozdrawiam:)

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Oficjalnie trzeba mieć oryginał ale ja zawsze noszę kserokopię i raczej nie mam problemów. Legitymowanie się w Watykanie?? A komu i po co? 😛

 21. Izabela

  Dzień dobry,
  za kilka dni wybieram się do Rzymu i interesuje mnie jedna kwestia związana z biletami. Czy kupując bilet np. 24H lub 48H moge jezdzic na nim tylko ja czy może na nim jeździć kilka osób? Czy taki bilet jest po prostu przypisany do osoby?

 22. Kaja

  Witam serdecznie! W lutym wybieram się na kilka dni do Rzymu, dlatego też chciałabym zadać kilka pytań:
  1. Czy na lotnisku Ciampino jest możliwość zakupienia biletu Roma 72h?
  2. Czy z tym biletem moge jechać dowolnym autobusem z lotniska do Rzymu?
  Pozdrawiam i liczę na odpowiedz.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam.
   1. Jeśli kiosk będzie otwarty i jeśli bilety będą dostępne to tak.
   2. Nie, ponieważ Ciampino to nie Rzym. To osobne miasto a bilet jest ważny tylko na Rzym.
   Pozdrawiam

 23. Jacek

  Witam, mam kilaka pytań:
  przylatujemy (dwoje dorosłych + dziecko niecałe 10 lat) 20.11. (niedziela) o 14:50 na lotnisko Fiumicino.
  Jak najtaniej możemy dostać się do Domu Polskiego?
  Lot powrotny mamy 24,11 o godzinie 15:30 – o której godzinie powinniśmy wyruszyć z centrum (skąd i czym), aby zdążyć na samolot?
  Czy opłaca się kupować kartę Roma 72 przy założeniu dojazdów z Domu Polskiego do centrum i dalszego poruszania się raczej piechotą?
  Będę wdzięczny za poradę.
  Pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Na lotnisku kupuje sie za 8€ bilet od razu do stacji La Giustiniana. Dziecko za darmo. Wsiadamy w pociąg FL1 jadący w kierunku Orte lub Fara Sabina lub Poggio Mirteto. Tam jeździ tylko jeden pociąg wiec nie będzie problemu. Wysiada sie na stacji Roma Trastevere. Tam wsiadamy w pociąg jadący w stronę Cesano lub Viterbo. Wysiąść należy na stacji La Giustiniana. Potem jeszcze 900 metrów na piechotę. Powrót z centrum jest łatwiejszy. Ze stacji głównej Termini jeżdżą na lotnisko autobusy transferowe np. Terravision lub Shuttle Bus. Koszt biletu 6€. Należy uważać aby nie pomylić autobusu bo w Rzymie sa dwa lotniska. Karte Roma 72? Rozumiem ze chodzi o bilet trzydniowy Roma 72H? Proszę sobie przeliczyć jej koszt oraz koszt zwykłych biletów. Z Domu Polskiego do centrum można przejechać na tym samym bilecie co tam i z powrotem daje 3€. Razy 3 dni = 9€. Koszt biletu Roma 72H to 18€. Zatem jeśli nie zamierzają Państwo jeździć często po Rzymie a tylko do centrum i do Domu to nie opłaca sie. Pozdrawiam

 24. Miro

  Witam
  Wybieram się niedługo pierwszy raz do Rzymu (niestety tylko na 2 dni) i mam kilka pytań – jeśli mógłbym prosić o podpowiedź.
  1. Przylatuję na Fiumicino ok. 18.00 i jak mógłbym sie dostać jak najtaniej w rejony stacji metra lub kolejki Laurentino?
  2. Czy z tamtego rejonu miałbym dogodny dojazd do Koloseum po południu?
  3. Czy trzeba płacić, aby zobaczyć Koloseum? Gdzieś znalazłem, że tak a gdzie indziej, że jest za darmo…
  Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Dopóki nie będę znał daty przylotu nie mogę pomóc. Bo w każdy dzień o różnych godzinach różnie się jeździ. Tak, trzeba płacić, żeby wejść do Koloseum. Pozdrawiam

   1. Miro

    Przepraszam, że nie podałem daty.
    Przylatuję w ten poniedziałek 21-go na Fiumicino ok. 18.00.
    Im więcej czytam o przejazdach w Rzymie tym większy mam mętlik w głowie 😉
    Proszę o podpowiedź i pomoc.

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Witam. Z Fiumicino do Laurentiny jeździł dawniej autokar Cotral. Teraz prawdopodobnie nie jeździ,jeździ za to do stacji metra EUR Magliana a stamtąd już metrem. Z Laurentiny do Koloseum dojedzie się bezpośredno metrem linii B. Pozdrawiam

 25. Robert

  Witam serdecznie

  Przylatuję na lotnisko Fiumicino o godz. 14. Ze względu na zakwaterowanie najlepiej byłoby mi jechać metrem naziemnym z Lido. Doczytałem,że jest autobus z lotniska do Ostia Lido.Bardzo proszę o informację, czy bilet 72h obowiązuje również w tym autobusie i w tej linii metra. Pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Bilet miejski rzymski 72H nie obowiązuje w drodze z lotniska gdyż Fiumicino to osobne miasto. Natomiast w metrze owszem. Pozdrawiam

 26. Ewelina

  Witam, fantstyczny blog ! Brawo 🙂 Mam pytanie , przylatuje do Rzymu lotnisko Fiumicino dnia 16 grudnia o godzinie 14, moje pytania to : Jaki bilet kupic do stacji Termini (niedaleko znajduje sie moj hotel), jak kupic bilet(wiem dziwne pytanie ale w sytuacjach stresowych raczej durnieje). Gdzie kupic ten bilet? (kiosk, automant, kierowca).Serdecznie dziekuje ! Do zobaczenia w Rzymie!”

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Pytanie brzmi: na co chce Pani kupić ten bilet 🙂 Bo z lotniska można dojechać różnymi środkami komunikacji 🙂 Pozdrawiam.
   P.S. Oooo to będziemy się widzieć w Rzymie? Rozumiem, że planuje Pani zaprosić mnie na kawę? 😛

   1. Ewelina

    interesuje mnie bilet na 3 dni ale jak doczytalam to bilet ten nie obowiazuje z lotniska 🙂 chetnie zaprosze na kawe. Bede w dniach 16-18.12 , w hotelu Andreotti Via Castelfidardo 55, 00185 Roma 🙂 moze uda nam sie wybrac nawet na maly spacer po Rzymie 🙂

    1. Ewelina

     dodam jeszcze ze szukalam troche tych polaczen i googgle maps podpowiada mi bym jechala (chyba) pociagiem FA9493 Venezia S.Lucia „trasa obslugiwana przez TRENITALIA i jedzie on 32 min

     1. zagubieniwrzymie Autor

      Oto kilka sposobów:
      1. Pociąg Leonardo Express – najdroższy bo aż 14€. Bilet można kupić w kasie na stacji kolejowej przy lotnisku lub w automacie
      2. Pociąg regionalny FL1 – 8€, bilet jak wyżej
      3. Autobus transferowy Terravision lub Shuttle Bus – 6€ przy zakupie biletu u kierowcy, 4€ w przypadku zakupu online
      Pozdrawiam

 27. Grzegorz

  witam. Proszę o informacje o możliwości dotarcia na Ciampino z okolicy Ottaviano, tam mam hotel. Samolot mam o 7.00, więc wcześnie rono muszę wyjść z hotelu. Metro odpada bo otwierane jest dopiero o 7.30

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Metro jeździ od 5.30. Bez podania daty podróży nie będę mógł pomóc bo w zależności od dnia różnie się jeździ. Pozdrawiam

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Witam. Autobusem nocnym N1 jadącym w kierunku Stazione Metro Anagnina, wysiąść na dworcu Termini. Stamtąd autobusem transferowym Terravision lub Shuttle Bus bezpośrednio na lotnisko. Pierwsze autobusy transferowe odjeżdżają już o 4.30 rano. Pozdrawiam

     1. Grzegorz

      Gdzie najbliżej stacji Ottaviano zatrzymuje się nocny autobus? Pozdrawiam i wielkie dzięki.

 28. Asia

  Mam pytanie, kupiłam bilet za 1.5 euro ktory upoważnia do przejazdów przez 100 min, czas sie nie skończył, a wsadzając go do czytnika, wypluwał go. W takim razie jak przejsc przez bramkę jak nie chce sie otworzyć? A bilet jest jeszcze ważny? Byłam w desperacji i kupiłam mowy bilet. Pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Owszem, bilet jest ważny przez 100 minut ale metrem można jechać tylko raz, potem już tylko autobusami i tramwajami. Pozdrawiam

 29. Bozena

  Witam
  Chcialam zapytac jak dojechac z Viale Angelica do Ciampino.Podaje date 27.12 a samolot mam 10.30.
  Serdecznie pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Z dworca Termini trzeba wyjechać autobusem transferowym gdzieś w okolicach godziny 8.30 (autobus Terravision lub Shuttle Bus). Do dworca natomiast dojechać można tak: z viale Angelico na piechotę do stacji metra Ottaviano (900 metrów), potem metrem do stacji Termini.
   Pozdrawiam

 30. Justyna

  Jak postępujemy z biletem czasowym? Czy trzeba go kasować za każdym razem przy wejściu do każdego środka lokomocji? Czy wystarczy raz i będzie na wszystko?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Wystarczy raz. Potem w autobusach i tramwajach nie trzeba już go kasować ale w metrze trzeba wsunąć w kasownik bo inaczej nie otworzą nam się bramki. Pozdrawiam

 31. Alicja

  Witam
  Przylatujemy do Rzymu 29.01 – planowana godzina przylotu 17.55. Musimy dostać się z Ciampino najpierw na Piazza Tommaso de Cristoforis 6, a potem stamtąd na Via Teodorico.
  Jaki będzie najlepszy środek transportu? Dodatkowo mam pytanie do ilu lat dziecko podróżuje za darmo? Nasza grupka będzie składała się z dwóch osób dorosłych i dwójki dzieci jedno skończone 8 lat drugie skończone 13 lat.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Do 10 roku życia dziecko podróżuje na bilecie rodzica. Dojazd z lotniska na piazza Tommaso de’ Cristoforis:
   Autobus transferowy Terravision lub Shuttle Bus do stacji Termini (6€) lub autokar Atral do stacji metra Anagnina (1,2€) i potem metrem do stacji Termini (1,5€). Stamtąd metrem linii B jadącym w stronę Rebibbia (nie pomylić z jadącym w stronę Jonio, bo jadą z tego samego toru – jeśli jechaliśmy autobusem transferowym to kupujemy bilet za 1,5€, jeśli Atralem i potem metrem to jedziemy na tym samym bilecie z metra), wysiadamy na stacji Tiburtina i potem jeszcze duży kawałek na piechotę – około 1,6 kilometra.
   Via Teodorico jest natomiast tuż przy Stacji Tiburtina (300 metrów) więc żeby się dostac z placu Tommaso de’ Cristoforis trzeba wrócić na piechotę tą samą drogą.
   Pozdrawiam

   1. Alicja

    Dziękuję bardzo za informację. Przy okazji spytam o jeszcze jedną rzecz – czy dobrze myślę, że w naszym przypadku przy podróżowaniu środkami komunikacji miejskiej i zwiedzaniu m.in muzeów państwowych opłacałoby się kupić dla dwóch osób doroslych 2x ROMA PASS 72h oraz dla nastolatka 1x ROMA 72h.

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Jeśli zamierzają Państwo zwiedzić co najmniej dwa muzea i co najmniej 7 razy skorzystać z komunikacji miejskiej to tak, opłaca się. Natomiast należy pamiętać, że nie można użyć karty podróżując z lotniska. Dopiero na terenie Rzymu można (lotnisko Ciampino leży poza Rzymem).
     Pozdrawiam

 32. Anna Torzewska

  Witam, super strona:) mam pytanie. Jestem z grupą szkolną w Rzymie 7-14.02. Mieszkamy u s. Urszulanek na vie del Cassaletto 557. Czy mogę prosić o info jak najlepiej, najszybciej dojechać do
  1. Watykanu
  2. Rzymu starożytnego

  1. zagubieniwrzymie Autor

   To zbyt ogólne pytanie. W Rzymie aby podać sposób dojazdu trzeba podać dzień i godzinę podróży bo w zależności od dnia i pory różnie się jeździ. Nie podała Pani takich info więc podam ogólną możliwość dojazdu,nie gwarantuję jednak,że w danym dniu o danej godzinie dojedzie Pani w ten sposób:
   1. Do Watykanu: z przystanku Ussani – Rocci autobusem 870 jadącym w kierunku Paola. Wysiada się na Piazza della Rovere, stamtąd 600 metrów pieszo
   2. Pod Koloseum: z tego samego przystanku autobusem 870 jadącym w stronę Paola, wysiada się na przystanku Carini – Bonnet. Tam trzeba przejść na przystanek niedaleko, nazywa się Bonnet – Carini. Tam wsiadamy w autobus 75 jadący w kierunku Independenza. Wysiadamy pod Koloseum.
   Pozdrawiam

   1. Anna Torzewska

    Dziękuję bardzo. Bliżej mojego przyjazdu jeszcze sie odezwę. A teraz wszystko sobie sprawdzę. z drugiej strony bardzo cieszy mnie, że można liczyć na taka pomoc. Pozdrawiam i szczęśliwego Nowego Roku:)

 33. Ewelina

  Dzień dobry;
  Mam pytanie. Chcę z lotniska Ciampino dostać się na przystanek Lauretina. Wiem już, że mogę skorzystać z Cotral ( i tu dziwna sprawa, gdyż na stronie przewoźnika wyskakuje mi komunikat, że nie ma połączeń w dniu 06.01.2017), ale inna storna pokazała mi, ze mogę jechać linią 720 ( przewoźnik Roma TPL). czy na tego drugiego przewoźnika obowiązuje RomaPass?
  z góry dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Drugi przewoźnik to linia czasowa i raz jeździ a innym razem nie. Poza tym nie o obowiązuje tu RomaPass gdyż Ciampino to nie jest Rzym a karta obowiązuje tylko w Rzymie. Polecam najpierw dostać się z lotniska do Termini a potem metrem do Laurentiny. Pozdrawiam

 34. Dorota

  Proszę o pomoc.
  18 stycznia będę wracać o 7 50 samolotem do domu. Mam już kupiony bilet autobusowy z termini na lotnisko o 4 30. Ale problem w tym ze nie wiem jak się dostać tam z hotelu. Będę mieszkać kolo Watykanu. Taxi Wide mega drogie wiec proszę o pomoc… jak o 4 dostać się na termini??? 🙁

  Adres hotelu : Via Cola di Rienzo, 285, 00192 Roma

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Muszą Państwo na piechotę przejść do ulicy via Barletta, na przystanek Ottaviano (około 600 metrów). Tam wsiąść w autobus nocny N1 jadący w kierunku Stazione Metro Anagnina i wysiąść pod dworcem. Autobus jeździ co około 16 minut: mniej więcej o godz. 3:11, 3:27, 3:43 itd. Czas podróży autobusem do dworca to około 30 minut.
   Pozdrawiam.

 35. Malwina

  Dobry wieczór,

  razem z Ukochanym zdecydowaliśmy się na weekendową wycieczkę do Rzymu. Wybraliśmy po raz pierwszy taką formę podróżowania stąd problem z komunikacją. Przeglądamy różne strony i poradniki aż trafiłam tutaj i proszę o pomoc w związku z transportem.
  Przylecimy na lotnisko Ciampino 13.01.2017 o godzinie 8:30, adres naszego hotelu – Park Hotel Ginevra adres: Via San Giovanni della Croce, 35, 00166 Rome, Metropolitan City of Rome, stąd moje pytanie jak najlepiej tam dotrzeć metrem? komunikacją?

  Czy może lepszą formą byłoby od razu z plecakiem zacząć zwiedzać Rzym, ponieważ pokój dostępny będzie od godziny 14? Co warto jadąc z lotniska zobaczyć? Czy może kierować się od razu do Watykanu?

  Będę bardzo wdzięczna za pomoc i cenne dla nas wskazówki!

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Polecam taki dojazd: z lotniska autokarem Atral do stacji metra Anagnina (bilet 1,2€). Stamtąd metrem do stacji Cornelia (bilet 1,5€). A stamtąd z przystanku Circonvallazione Cornelia/Bolognetti autobusem nr 889 jadącym w kierunku Ago/Val Cannuta (na tym samym bilecie z metra), wysiada się na przystanku Val Cannuta/Divina Provvidenza. Potem jeszcze 400 metrów na piechotę. Można też pominąć autobus i od razu ze stacji metra Cornelia iść na piechotę ale to będzie 1,2 kilometra.
   Można jeszcze inaczej ale będzie drożej:
   Z lotniska do stacji Termini autokarem transferowym Terravision lub Shuttle Bus (bilet 6€). Stamtąd metrem linii A jadącym w kierunku Battistini (bilet 1,5€), wysiadamy na stacji Cornelia i dalej tak samo jak powyżej. Jadąc z lotniska niewiele Państwo zobaczą po podróż odbywa się albo pod ziemią albo autokarem, który jedzie raczej mało widokowymi trasami 🙂
   Czy lepiej zwiedzać z plecakiem? Zależy jak jest duży i ciężki. Na pewno będzie trudniej, gdyż wchodząc z plecakami do niektórych obiektów będzie się podlegać szczegółowej kontroli antyterrorystycznej. Myślę, że lepiej pojechać do hotelu, zostawić plecaki w depozycie hotelowym (w większości obiektów jest to usługa bezpłatna) a potem jechać zwiedzać. Do Watykanu lepiej udać się rano, po południu jest więcej ludzi.
   Pozdrawiam

 36. Małgorzata Woźniak

  Dzień dobry,
  Wybieramy się grupką do rzymu w czerwcu, proszę podpowiedzieć, czy bilet CIS umożliwi mi podróżówanie po Rzymie wszystkimi środkami transportu , jeżeli będę mieszkać na Piaza Enrico Furmi (dzielnica Marconi). Chodzi mi głównie o dojaz do centrum? Pozdrawiam serdecznie

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Tak, ten bilet umożliwia podróżowanie wszystkimi środkami transportu po całym mieście Rzym. Chodziło chyba o plac Piazza Enrico Fermi 🙂
   Pozdrawiam

 37. Grzesio

  Mając 2 pełne dni w Rzymie i do południe 3 dnia co proponuje pan do zobaczenia bez pośpiechu i napinki dla rodziny z 11 latkiem tak aby to dobrze związać komunikacyjnie. Jednego dnia na pewno zaczniemy od Watykanu a co potem. Jedziemy w terminie 16-19.01 więc dzień krótki ale wolę zobaczyć mniej ale na spokojnie i mieć też czas na włoską kuchnię.Mieszkamy w Teti koło Termini. Pozdrawiam i będę wdzięczny na informację

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Ciężko tak doradzać bo nie wiem co Państwa interesuje. Jeśli chcą Państwo zobaczyć standardy to po Watykanie można zobaczyć place i fontanny: Plac Hiszpański, Fontana di Trevi, Fontana del Tritone, Panteon, Plac Navona, Campo de’ Fiori. Kolejny dzień do południa Lateran, po południu np Zatybrze. Trzeci dzień Koloseum, Palatyn i Forum. To tylko przykład. W Rzymie jest tak wiele do zobaczenia, że można go latami zwiedzać i nie zobaczyć nawet połowy

 38. Waldemar

  Dzień dobry.
  Bardzo proszę o radę jak dostać się z adresu Via di Brava 21 na lotnisko Fiumicino,
  rano w niedzielę 22 stycznia. Odlot mam o 11.40 ale chcę wyjść z hotelu wcześniej (7.30- 8.00 )
  I dodatkowe pytanie : czy na linii kolejowej FL5 można korzystać z biletu Roma 24 H ?
  Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam 🙂
  Waldemar

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Na piechotkę do przystanku Brava Civico 42 (jakieś 200 metrów). Stamtąd autobusem nr 906 jadącym w kierunku Valle Aurelia, wysiąść na przystanku Tardini. Tam piechotką do stacji metra Cornelia. Teraz dwie możliwości:
   1. Autobusem Cotral bezpośrednio na lotnisko. Z tym, że zdarza się, iż autobus nie przyjeżdża lub jest opóźniony.
   2. Metrem linii A jadącym w kierunku Anagnina, wysiąść na stacji Termini i stamtąd autobusem transferowym Terravision lub Shuttle Bus na lotnisko.
   NA linii kolejowej FL5 można używać biletu Roma 24H tylko w granicach miasta czyli do stacji Roma Aurelia.
   Pozdrawiam

 39. Dora

  Witam, jak najlepiej i o ktorej godzinie dostac sie z via germanico do lotniska ciampino. Godzina odlotu to 6:45. Pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. 250 metrów na piechotę do stacji metra Ottaviano. Tam z ulicy via Barletta odjeżdża autobus nocny N1, w stronę Stazione Metro Anagnina (jeździ co 15 minut). Wysiada się na stacji Termini. Stamtąd autobusem transferowym Terravision lub Shuttle Bus na lotnisko. Pierwszy autobus transferowy odjeżdża o 4.30
   Pozdrawiam

 40. Jolcia

  Witam, proszę o informację jak dostać się z lotniska Ciampino przylot godzina 16:00 do hotelu Houspitality Flowers B&B Via Vigliena 2 Roma. Przejazd dla dwóch osób dorosłych oraz dwójki dzieci 8 lat i 15 lat.Bardzo dziękuję za informację zwrotną.
  Pozdrawiam cieplutko.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Niestety nie podała Pani dnia przylotu. Od tego zależy sposób dojazdu. Proszę uzupełnić tą informację, wtedy odpowiem

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Z lotniska autobusem transferowym Terravision lub Shuttle Bus do stacji Termini. Stamtąd autobusem 50 lub 105 do przystanku Ponte Casilino. Potem jeszcze 100 metrów na nogach. Pozdrawiam

 41. Marek

  Kilka pytań
  1. Bilet 24 godzinny kosztuje w tej chwili 6 czy 7 euro (spotykam rózne wersje)
  2. 24 h to czas od pierwszego skasowania nawet do dnia następnego?
  3. Autobusy transferowe Terravision lub Shuttle Bus na lotnisko Campino po której stronie stacji Termini można wsiadać. Bilety można kupić u kierowcy?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam.
   1. 7€
   2. tak od skasowania dokładnie 24 godziny
   3. Shuttle Bus po lewej stronie patrząc od wejścia głównego, Terravision ze względu na remont drogi po prawej stronie (normalnie zatrzymywały się po lewej). Można kupić u sprzedawcy stojącego przed autobusem.
   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *