Zagubieni w Rzymie

Komunikacja miejska w Rzymie

Generalnie Rzym najlepiej zwiedzać na piechotę. Jednak dość sporo ciekawych zabytków znajduje się w pewnym oddaleniu od centrum. Co wtedy zrobić? Jak dojechać? Jaki środek komunikacji wybrać? Oto dostępne możliwości. 

1. METRO – zdecydowanie najlepszy, najszybszy, najwygodniejszy sposób przemieszczania się po Wiecznym Mieście. Rzym posiada 3 linie metra podziemnego (trzecia częściowo jeszcze w budowie, czwarta w planach) oraz 3 linie metra naziemnego, zwane popularnie „trenini”.

 • Metro podziemne – linia A oraz B (wraz z odnogą B1) krzyżują się na stacji Roma Termini, która stanowi główne centrum przesiadkowe. Na mapie Rzymu tworzą znak X. Kursują od niedzieli do czwartku w godzinach 5.30 – 23.30 oraz w piątki i soboty w godzinach 5.30 – 1.30. W zależności od natężenia ruchu pasażerskiego kursują co 3 do 10 minut. Największy tłok jest w tygodniu w godz 7.30 – 9.00 oraz 16.30 – 19.30. Wtedy zdarza się, że metro kursuje nawet co 1 – 3 minut. Linia C została otwarta częściowo. W chwili obecnej metro C kursuje w obrębie następujących stacji: Pantano, Graniti, Finocchio, Bolognetti, Borghesiana, Fontana Candida, Grotte Celoni, Torre Gaia, Torre Angela, Torrenova, Giardinetti, Torre Maura, Torre Spaccata, Alessandrino, Parco di Centocelle, Mirti, Gardenie, Teano, Malatesta, Pigneto, Lodi. Trwają prace nad uruchomieniem kolejnych stacji. Godziny kursowania linii C: codziennie od 5.30 do 23.30.
 • Metro naziemne – kursuje na trasach: Roma – Lido (w godz. 5.15 – 23.30) dowozi pasażerów do nadmorskiej dzielnicy Rzymu – Ostii; Roma – Viterbo (w godz. 5.45 – 22.10) łączy historyczne centrum Rzymu z kilkoma północnymi dzielnicami oraz kilkunastoma małymi mieścinami poza granicami Rzymu (UWAGA!!! Bilety miejskie ważne są tylko do stacji Sacrofano; Roma – Giardinetti (w godz. 5.30 – 22.30) łączy centrum ze wschodnimi peryferiami miasta.

2. TRAMWAJE – Rzym posiada tylko 6 linii tramwajowych:

 • 2 – Piazzale Flaminio – Piazza Mancini
 • 3 – Vialle Giulia – Stazione Trastevere (w chwili obecnej bieg linii jest czasowo zmieniony: tramwaj kursuje od Vialle Giulia do Piazzale Ostiense koło stacji metra Piramida, tam należy przesiąść się w autobus 3b, którym dotrzemy do Stazione Trastevere)
 • 5 – Stazione Termini – Piazza dei Gerani
 • 8 – Piazza Venezia – Casaletto
 • 14 – Stazione Termini – Vialle P. Togliatti
 • 19 – Piazza del Risorgimento (koło Watykanu) – Centocelle (Piazza dei Gerani)

3. AUTOBUSY i TROLEJBUSY  – niestety ze względu na sporą ilość linii (około 200) nie jestem w stanie ich opisać 🙂 Jeżdżą aż do godz. 24.00, potem do akcji wkraczają autobusy nocne. Ponieważ na zdecydowanej większości przystanków nie ma rozkładów jazdy, warto przypomnieć, iż czas oczekiwania wynosi w granicach 10 – 30 minut. Należy również pamiętać aby machnąć ręką gdy zbliża się nasz autobus, inaczej kierowca może się nie zatrzymać. Będąc w środku należy przed przystankiem, na którym chcemy wysiąść wcisnąć przycisk informujący kierowcę o konieczności zatrzymania się!

 

4. KOLEJ

 

 

BILETY – W Rzymie istnieje zintegrowany system komunikacji miejskiej METROBUS. Jest to ogromne ułatwienie dla podróżnych gdyż na wszystkie wyżej wymienione środki lokomocji obowiązuje ten sam bilet. Zakupić je możemy na stacjach kolejowych, stacjach metra (w automatach lub kioskach) oraz w sklepikach Tabacchi i niektórych barach.

Rodzaje biletów:

 • BIT bilet czasowy 100 minut – uprawnia do przejazdu wszystkimi środkami komunikacji miejskiej na terenie Rzymu (również autokarami regionalnymi COTRAL). Możemy go użyć tylko raz w metrze/pociągu oraz wielokrotnie (zgodnie z czasem ważności) w innych środkach komunikacji. Koszt 1.5 €
 • Roma 24Hbilet jednodniowy – dowolna ilość przejazdów wszystkimi środkami przez 24 godz. od momentu skasownia. Koszt 7 €
 • Roma 48Hbilet dwudniowy – dowolna ilość przejazdów wszystkimi środkami przez 48 godz. od momentu skasownia. Koszt 12.50 €
 • Roma 72H – bilet trzydniowy – dowolna ilość przejazdów wszystkimi środkami przez 72 godz. od momentu skasownia. Koszt 18.00 €
 • CIS – bilet tygodniowy, ważny do siódmego dnia do godz. 24.00. Koszt to 24 €
 • ABONAMENT MIESIĘCZNY IMIENNY – przypisany do konkretnej osoby i ważny jeden miesiąc kalendarzowy. Koszt 35 €
 • ABONAMENT MIESIĘCZNY WOLNY – bez przypisania do konkretnej osoby. Koszt 53 €

 

W autobusach, trolejbusach i tramwajach bilety kasujemy wewnątrz pojazdu, w metrze wsuwamy je w czytnik umieszczony przed bramką wyjściową, a na stacjach kolejowych bilet należy skasować przed wejściem do pociągu w automatach umieszczonych na dworcach lub na peronach!
To chyba tyle jeśli chodzi o przemieszczanie się 🙂 Jeśli macie jakieś pytania umieszczajcie je w komentarzach…postaram się na wszystkie odpowiedzieć 🙂
Poniżej zamieszczam mapkę linii metra podziemnego, naziemnego oraz kolei na terenie miasta Rzym. Klikając na nią możecie ją powiększyć i pobrać na swoje urządzenie.Mapa komunikacyjna Rzymu
Pozdrawiam

1 579 odpowiedzi do artykułu “Komunikacja miejska w Rzymie

 1. Małgosia

  Kiedyś , gdzieś mi się obiło o uszy, że jest w Rzymie taki autobus miejski, którego trasa jest bardzo podobna do trasy autobusu turystycznego .
  Podobno można tą samą linią dojechać do większości miejsc , które trzeba zobaczyć.
  Jadę do Rzymu z moją mamą i chcę trochę usprawnić jej zwiedzanie.😊

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Do większości miejsc autobusy nie dojadą,nawet te turystyczne. Ani do Fontanny di Trevi ani do Schodów Hiszpańskich ani do Piazza Navona ani do innych znanych miejsc. Proszę podać miejsca, które chce Pani zobaczyć to powiem, czy istnieje linia która dojeżdża w pobliże tych miejsc. Pozdrawiam

   1. Małgosia

    Chciałabym połączyć np.
    Lateran,Santa Maria Magiore , Colloseum, Forum Romanum,Płac Hiszpański i Watykan .
    Wiem , że do Fontanny dni Trevi , Piazza Navona i Panteonu musimy dojść pieszo ew. od metra.

    Dziękuję za wszystkie wcześniejsze wskazówki dla innych – z nich mnóstwo się dowiedziałam .
    Dziękuję za tę stronę 😄

    ( może ma pan ochotę na ” polskiego słodycza” ? Chętnie w maju przywiozę i osobiście podziękuję za bardzo dobrą robotę 😉)

     1. zagubieniwrzymie Autor

      Nie ma takiego autobusu, który to wszystko połączy. Autobusem 85 można pojechać obok Lateranu, Koloseum, Forum i Palatynu oraz przez plac Wenecki, koło Fontanny di Trevi do stacji Termini. S. Maria Maggiore jest koło stacji. Watykan w inną stronę, można tam dojechać ze stacji Termini metrem lub autobusem 64, ewentualnie autobusem 40 pod zamek św. Anioła.
      Słodyczom nigdy nie mówię „nie” 🙂
      Pozdrawiam

 2. Edyta

  Witam,
  czy jeżeli pojadę metrem naziemnym ze stacji S. Elena do stacji Laziali i będę chciała się na czerwnoną linię metra (stacja V. Emanuele) w stronę Watykanu, czy będe musiała wtedy zakupić drugi bilet?
  Z góry dziękuję za odpowiedź; pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Tak, wtedy trzeba zakupić drugi bilet. Przesiadać można się jedynie z linii metra podziemnego A i B oraz z linii metra podziemnego B na linię naziemną Roma – Lido. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *