Zagubieni w Rzymie

Komunikacja miejska w Rzymie

Generalnie Rzym najlepiej zwiedzać na piechotę. Jednak dość sporo ciekawych zabytków znajduje się w pewnym oddaleniu od centrum. Co wtedy zrobić? Jak dojechać? Jaki środek komunikacji wybrać? Oto dostępne możliwości. 

1. METRO – zdecydowanie najlepszy, najszybszy, najwygodniejszy sposób przemieszczania się po Wiecznym Mieście. Rzym posiada 3 linie metra podziemnego (trzecia częściowo jeszcze w budowie, czwarta w planach) oraz 3 linie metra naziemnego, zwane popularnie „trenini”.

 • Metro podziemne – linia A oraz B (wraz z odnogą B1) krzyżują się na stacji Roma Termini, która stanowi główne centrum przesiadkowe. Na mapie Rzymu tworzą znak X. Kursują od niedzieli do czwartku w godzinach 5.30 – 23.30 oraz w piątki i soboty w godzinach 5.30 – 1.30. W zależności od natężenia ruchu pasażerskiego kursują co 3 do 10 minut. Największy tłok jest w tygodniu w godz 7.30 – 9.00 oraz 16.30 – 19.30. Wtedy zdarza się, że metro kursuje nawet co 1 – 3 minut. Linia C została otwarta częściowo. W chwili obecnej metro C kursuje w obrębie następujących stacji: Pantano, Graniti, Finocchio, Bolognetti, Borghesiana, Fontana Candida, Grotte Celoni, Torre Gaia, Torre Angela, Torrenova, Giardinetti, Torre Maura, Torre Spaccata, Alessandrino, Parco di Centocelle, Mirti, Gardenie, Teano, Malatesta, Pigneto, Lodi. Trwają prace nad uruchomieniem kolejnych stacji. Godziny kursowania linii C: codziennie od 5.30 do 23.30.
 • Metro naziemne – kursuje na trasach: Roma – Lido (w godz. 5.15 – 23.30) dowozi pasażerów do nadmorskiej dzielnicy Rzymu – Ostii; Roma – Viterbo (w godz. 5.45 – 22.10) łączy historyczne centrum Rzymu z kilkoma północnymi dzielnicami oraz kilkunastoma małymi mieścinami poza granicami Rzymu (UWAGA!!! Bilety miejskie ważne są tylko do stacji Sacrofano; Roma – Giardinetti (w godz. 5.30 – 22.30) łączy centrum ze wschodnimi peryferiami miasta.

2. TRAMWAJE – Rzym posiada tylko 6 linii tramwajowych:

 • 2 – Piazzale Flaminio – Piazza Mancini
 • 3 – Vialle Giulia – Stazione Trastevere (w chwili obecnej bieg linii jest czasowo zmieniony: tramwaj kursuje od Vialle Giulia do Piazzale Ostiense koło stacji metra Piramida, tam należy przesiąść się w autobus 3b, którym dotrzemy do Stazione Trastevere)
 • 5 – Stazione Termini – Piazza dei Gerani
 • 8 – Piazza Venezia – Casaletto
 • 14 – Stazione Termini – Vialle P. Togliatti
 • 19 – Piazza del Risorgimento (koło Watykanu) – Centocelle (Piazza dei Gerani)

3. AUTOBUSY i TROLEJBUSY  – niestety ze względu na sporą ilość linii (około 200) nie jestem w stanie ich opisać 🙂 Jeżdżą aż do godz. 24.00, potem do akcji wkraczają autobusy nocne. Ponieważ na zdecydowanej większości przystanków nie ma rozkładów jazdy, warto przypomnieć, iż czas oczekiwania wynosi w granicach 10 – 30 minut. Należy również pamiętać aby machnąć ręką gdy zbliża się nasz autobus, inaczej kierowca może się nie zatrzymać. Będąc w środku należy przed przystankiem, na którym chcemy wysiąść wcisnąć przycisk informujący kierowcę o konieczności zatrzymania się!

 

4. KOLEJ

 

 

BILETY – W Rzymie istnieje zintegrowany system komunikacji miejskiej METROBUS. Jest to ogromne ułatwienie dla podróżnych gdyż na wszystkie wyżej wymienione środki lokomocji obowiązuje ten sam bilet. Zakupić je możemy na stacjach kolejowych, stacjach metra (w automatach lub kioskach) oraz w sklepikach Tabacchi i niektórych barach.

Rodzaje biletów:

 • BIT bilet czasowy 100 minut – uprawnia do przejazdu wszystkimi środkami komunikacji miejskiej na terenie Rzymu (również autokarami regionalnymi COTRAL). Możemy go użyć tylko raz w metrze/pociągu oraz wielokrotnie (zgodnie z czasem ważności) w innych środkach komunikacji. Koszt 1.5 €
 • Roma 24Hbilet jednodniowy – dowolna ilość przejazdów wszystkimi środkami przez 24 godz. od momentu skasownia. Koszt 7 €
 • Roma 48Hbilet dwudniowy – dowolna ilość przejazdów wszystkimi środkami przez 48 godz. od momentu skasownia. Koszt 12.50 €
 • Roma 72H – bilet trzydniowy – dowolna ilość przejazdów wszystkimi środkami przez 72 godz. od momentu skasownia. Koszt 18.00 €
 • CIS – bilet tygodniowy, ważny do siódmego dnia do godz. 24.00. Koszt to 24 €
 • ABONAMENT MIESIĘCZNY IMIENNY – przypisany do konkretnej osoby i ważny jeden miesiąc kalendarzowy. Koszt 35 €
 • ABONAMENT MIESIĘCZNY WOLNY – bez przypisania do konkretnej osoby. Koszt 53 €

 

W autobusach, trolejbusach i tramwajach bilety kasujemy wewnątrz pojazdu, w metrze wsuwamy je w czytnik umieszczony przed bramką wyjściową, a na stacjach kolejowych bilet należy skasować przed wejściem do pociągu w automatach umieszczonych na dworcach lub na peronach!
To chyba tyle jeśli chodzi o przemieszczanie się 🙂 Jeśli macie jakieś pytania umieszczajcie je w komentarzach…postaram się na wszystkie odpowiedzieć 🙂
Poniżej zamieszczam mapkę linii metra podziemnego, naziemnego oraz kolei na terenie miasta Rzym. Klikając na nią możecie ją powiększyć i pobrać na swoje urządzenie.Mapa komunikacyjna Rzymu
Pozdrawiam

1 496 odpowiedzi do artykułu “Komunikacja miejska w Rzymie

 1. Justyna

  Witam serdecznie 🙂
  Przylatujemy z rodziną do Rzymu na lotnisko Ciampino w ndz. 05.02. o godz. 16:25. Jak najlepiej dostać się do Rzymu, Via dei Serpenti 133?
  Czy faktycznie dzieci do 10 lat jeżdżą z rodzicami za darmo po Rzymie? Nasza rodzina to 2+2, więc byłoby idealnie 🙂

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Nie do końca za darmo tylko na bilecie rodzica. Czyli jeden bilet = 1 dorosły i jedno dziecko poniżej 10 roku życia. Dojazd następujący:
   Z lotniska do stacji Termini albo autobusem transferowym Terravision lub Shuttle Bus (bilet 6€) albo autokarem Atral do stacji metra Anagnina (bilet 1,2€) a potem metrem do stacji Termini (bilet 1,5€).
   Ze stacji Termini metrem linii B jadącym w stronę Laurentina (bilet 1,5€, chyba że wcześniej wybrali Państwo opcję drugą i jechali metrem linii A z Anagnina do Termini, wtedy na tym samym bilecie przesiadka na linię B) i wysiąść na stacji Colosseo. Wyjść wyjściem na samej górze (nie przed Koloseum tylko powyżej). Stamtąd jeszcze 600 metrów do hotelu. Pozdrawiam

 2. Aga

  Witam. Przylatujemy do Rzymu w Srode 1/02 o 15.00 na Fiumicino, a wylot do Polski mamy w piatek o 12,30. Czasu jest bardzo mało, wiec chcemy skupic sie na najwazniejszych zabytkach, jak koloseum, Forum, Palatyn, Muzea Kapitolinskie i Watykan. Z tego co wyczytałam, do Watykanu bilety sa oddzielne i nie obejmuje ich Roma pass. Zastanawiam sie czy kupic Roma pass 72 h, czy wystarczy nam czasu , zeby zobaczyc cos jeszcze z listy dostepnych muzeów i czy bedziemy sie poruszac komunikacja. Poczatkowo planowalismy piechote, ale juz sama nie wiem. Bedziemy mieszkac przy stacji Policlinico. Prosze o pomoc

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Muszą Państwo sami zdecydować czy będą zwiedzać muzea. Jeśli tak to karta się opłaca. Jeśli nie to się nie opłaca, lepiej wtedy zakupić jedynie bilet czasowy na komunikację, który jest tańszy. Z Policlinico na piechotę będzie raczej ciężko. Czas dodarcia do Koloseum na przykład do 45 minut. Więc chyba lepiej poruszać się metrem. Watykan to nie Rzym więc tam karta RomaPass nie obowiązuje.

 3. Krzysztos

  witam

  Czy do poruszania sie w obrębie 1 strefy,podobno to praktycznie całe miasto, wystarczy bilet 1dniowy za 3 euro ew. 3dniowy za 8.9e ?
  bilety BTR.

  będziemy mieszkać blisko
  Dworca Trastevere i nie wiem jaki bilet kupić ?

  Pozdrawiam

  Krzysztof

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Nie, nie wystarczy. Chyba, że jest Pan zameldowany w Rzymie 🙂 Takie bilety przeznaczone są dla mieszkańców oraz ludzi pracujących w ścisłym centrum Rzymu. Dla turystów bilet całodniowy kosztuje 7€, a 3-dniowy 18€. Nie wiem gdzie Pan słyszał, że 1 strefa to całe miasto??? 1 strefa nie obejmuje nawet jednej pełnej dzielnicy miasta. A Rzym ma 35 dzielnic. Pozdrawiam

    1. zagubieniwrzymie Autor

     No znam stronę. Owszem, prawie cały Rzym stanowi jedną strefę. Ale nie 1 strefę tylko 2 strefę. 1 strefa nie obejmuje nawet samego ścisłego centrum. Proszę też zauważyć, że ceny biletów na Rzym i peryferia, które tam są podane są identyczne z tymi które podałem ja. I proszę się nie sugerować podanymi niżej cenami biletów BIRG, bo ten bilet Państwa nie dotyczy. Państwa dotyczą bilety jednorazowe, Roma 24H, Roma 48H i Roma 72H oraz bilet CIS. Pozdrawiam

 4. Ewka

  Witam. Mam pytanie. Wylatuje 19 lutego (niedziela) z lotniska Ciampino o godz 7.45. Chciałabym się dowiedzieć jak dostać się z okolic przystanku Cornelia na Termini Ok 5 rano a następnie z Termini na lotnisko. Martwi mnie to ze nie zdążę na lot.
  Pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Z przystanku Cicronvallazione Cornelia Bolognini autobusem nocnym N1 jadącym w kierunku Stazione Metro Anagnina, wysiąść na Termini. Stamtąd autobusem transferowym Terravision lub Shuttle Bus na lotnisko. Pozdrawiam.

 5. Jola

  Dzień dobry
  A czy karta Roma-Pass jest także dla dzieci? Jakaś ulgowa? Jedziemy z dziećmi w wieku 7 i 10 lat.
  Gdzieś czytałam że jest już karta Roma-Pass w połączeniu z Watykan em za 85 euro…czy tak jest?
  Szukam też ile kosztuje komunikacja dla dzieci ale znalazłam że jadą na bilecie rodzica, ten 10cio latek także?
  A my będziemy jechać z lotniska Ciampino na ulicę Via CatoNe. Watykan. Jak najlepiej dojechać?
  Świetna strona, gratuluję i dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Dzieci do lat 18 wchodzą za darmo do muzeów państwowych a do miejskich na biletach ulgowych zatem nie ma RomaPass dla dzieci bo byłoby to nieopłacalne. Dzieci do lat 10 podróżują na bilecie rodzica. Jeśli dziecko ukończyło 10 rok życia kupuje normalny bilet. Nie ma czegoś takiego jak RomaPass z Watykanem bo Roma to Włochy a Watykan to osobne państwo i tam włoskie karty nie działają. Jest karta Omnia Rome & Vatican kosztuje więcej i moim zdaniem zupełnie się nie opłaca. A sposób dojazdu jestem w stanie podać dopiero znając datę i godzinę przylotu gdyż każdego dnia o innej porze inaczej się jeździ.
   Pozdrawiam.

 6. Weronika

  Witam, czy kupując bilet 100-minutowy mogę przesiąść się na termini z linii metra b na a czy potrzebne są jednak dwa bilety? Pozdrawiam!

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Na stacji Termini jest to możliwe. Trzeba jednak uważać aby nie wyjść poza bramki wyjściowe, bo już na tym bilecie nie wrócimy do metra. Pozdrawiam.

 7. Kasia

  Dzień dobry, jak mogę dostać się z Rzymu (okolice termini) do Sieny? Czy to się opłaca czasowo na 1 dzień? Podobno jest byś ze stacji Tiburtina – Flixbus lub Baltour ? I której najpóźniej odjeżdża jakiś bus do Rzymu do termini? Będę wdzięczna za pomoc 🙂
  I jeszcze jak z termini przedostać się do kościoła Santa Sabina?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Milion razy powtarzam,że aby uzyskać informacje jak dojechać należy podać datę przejazdu. Cóż,że ja Pani powiem jak dojechać np jutro, skoro w dzień Pani podróży ten sposób przejazdu może być niedostępny i będzie Pani miała potem do mnie pretensje. Proszę o datę oraz godzinę podróży a wtedy podam sposób dojazdu. Czy się opłaci? Czas podróży w jedną stronę to około 3 godziny. Więc średnio się opłaci.
   Do Santa Sabina: z Termini metrem linii B jadącym w kierunku Laurentina. Wysiąść na stacji Circo Massimo i dalej na piechotę na Awentyn, kilkaset metrów.
   Pozdrawiam.

 8. Anna Darowna

  Dzień dobry. Mam pytanie, czy nadal zmieniona jest trasa linii tramwajowej 3 i trzeba przesiadać się w autobus 3b na Piazzale Ostiense koło stacji metra Piramida? Pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   To na pewno się nie opłaca. Proszę policzyć, 6 godzin to czas trwania podróży w obie strony. Więc mało czasu zostanie na zwiedzanie. Pociągiem z Roma Termini do Chiusi – Chianciano Terme (odjazd 9.00, przyjazd o 10.40) tam przesiadka na pociąg do Sieny (odjazd 10.45, w Sienie o 11.57). Bilet 17.30€. Są jeszcze pociągi Frecciarossa ale one kosztują ponad 40€. Powrót tak samo tylko w odwrotnym kierunku. Wyjazd ze Sieny o 17.43. W Rzymie jest się o 20.40. Bilet powrotny 29,40€
   Można też autokarem:
   Baltour: Odjazd z dworca autobusowego Roma Tiburtina 7.50 przyjazd do Sieny 10.35, koszt 9€ (ale przy zakupie online, nie wiem ile będzie kosztował na miejscu)
   FlixBus: Odjazd z dworca Roma Tiburtina godzina 9.00 przyjazd do Sieny godzina 11.55, koszt biletu 11.90€
   Dane dotyczą dnia 15 luty.
   Pozdrawiam

 9. Kasia

  Czy bilety Shutle Bus na lotnisko CIA można kupić (oprócz str www) tylko tuż przed wsiadaniem u bileterki busa?

 10. Kasia

  Awentyn cudowny 🙂 dziękuję. Co jeszcze oprócz tzw.klasycznych punktów Rzymu (ze standardowych przweosnikow) można zobaczyć w 1 dzień w Rzymie i/lub okolicy? Wiem pytanie pewnie jak worek bez dna… Albo inaczej: Ci związanego ze św.Katarzyna i dominikanami jest w Rzymie?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Św. Katarzyna i Dominikanie to na pewno bazylika S. Maria sopra Minerva, gdzie jest pochowana ta święta. A także Casa di S. Clara, gdzie mieszkała i gdzie zmarła św. Katarzyna ze Sieny.
   Pozdrawiam

 11. Kamila

  Witam! Wybieram sie z mama do Rzymu w dniach 13-15 maja. Aktualnie szukamy hotelu i teraz pytanie: czy biletem 72 h mogę poruszać sie wszystkimi środkami transportu (z wyjątkiem z i na lotnisko Ciampiano) z hotelu Via Gallicano nal Lazio n. 1, Trionfale, Rzym? Czy to jest dobra lokalizacja jeżeli chodzi o finansowy aspekt? Pozdrawiam i dziękuje!

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Owszem, na tym bilecie można poruszać się wszystkim, łącznie z pociągami (oczywiście tylko na terytorium miasta Rzym). Jest to co prawda dość daleko od centrum ale można dojeżdżać pociągiem ze stacji Ipogeo degli Ottavi. Pozdrawiam

   1. Kamila

    Bardzo dziękuje! A czy moze mógłbyś troszkę podpowiedzieć w jakiej lokalizacji szukać hotelu? Tak by było logistycznie łatwo? Potrzebujemy cos miedzy 13-16 maja. Ładujemy na Ciampiano o 14.20 a wylot mamy o 14.40. Byłabym bardzo wdzięczna! Szczególnie ze wycieczka to prezent na 60 urodziny rodzicielki 😉

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Jeśli chodzi o poruszanie się po Rzymie to najlepiej szukać hotelu w ścisłym centrum. Np. okolice stacji Termini. Pozdrawiam

 12. Kamila

  Teraz czytam ze mało precyzyjnie zadałam pytanie. W związku z tym ze będziemy dość ktotko punkt obowiązkowy to Watykan w niedziele tj. 17.05. Reszta to raczej ze względu na czas klasyczne przewodnikowe atrakcje czyli Koloseum, Fontanna Di Trevi, schody hiszpańskie czyli klasyka😉 Jeszcze raz bardzo dziękuje!

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Jak pisałem, najlepsza będzie okolica Termini. Wszędzie blisko a do Watykanu dojedzie się metrem.

 13. Gregor

  Witam,
  mam pytanie czy na bilecie 24h dojadę do stacji Ciampino (nie lotnisko) czy obowiązuje już inny bilet? Pytam bo na ulotce pisze iż pociągi regionalne też wchodzą w rachubę a wyszczególnione w ulotce jest iż nie dotyczy trasy Termini – Fiumicino

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Nie dojedzie Pan do Ciampino bo Ciampino to nie Rzym. To osobna miejscowość a bilet Roma 24H obowiązuje tylko na terytorium miasta Rzym. Pozdrawiam

 14. Agnieszka

  Proszę o pomoc jak najprościej dojechać z Ciampino przylot 24 luty godz. 12 do miejsca Via Emanuele Filiberto, 155 Rome, Hotel Best Western. Czy Uber to dobra opcja?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Uber jak wszędzie tak i tu nie do końca jest legalny. Poza tym jest tak samo drogi jak zwykłe taksówki. Opcja najtańsza: autokar Atral z lotniska do stacji metra Anagnina (bilet 1,2€), stamtąd metrem do stacji Manzoni (bilet 1,5€). Hotel znajduje się tuż przy wyjściu z metra. Pod warunkiem, że ta godzina 12 to w południe a nie w nocy 😛
   Pozdrawiam

 15. Irena

  Witam, bardzo liczę na pomoc.
  Wylatuję z Ciampino w środę, 1.03 o godz 06.45 i nie wiem jak się tam dostać z okolic Trastevere (Via G. Parini 7). Zobaczyłam, że o 4.30 jest autobus z Termini, ale jak się dostać do Termini skoro autobusy zaczynaja jeździć o godz. 6 a metro o 5.30? czy jest jakaś opcja poza taksówką? zdaje się, że pociągi też ruszają o 6!

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Jest coś takiego jak komunikacja miejska nocna 🙂 Z miejsca gdzie Pan mieszka trzeba przejść 350 metrów na przystanek autobusowy Trastevere-Pascarella na ulicy viale Trastevere. Tam wsiąść w autobus nocny N8 jadący w stronę Termini (odjazd około 3.45 – lepiej być wcześniej) i wysiąść właśnie na Termini (przyjazd około 4.07). Stamtąd odjeżdżają autobusy transferowe na lotnisko. Pozdrawiam

 16. Kowalewska

  witam 01.03.2017 przylatujemy ze znajomymi do Rzymu lotnisko Ciampino ok, godz 16 jak nejlepiej sie dostać do hotelu Cesar Palace ul. Via Nomentana 55 00198 Roma Plac

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Najtaniej tak: z lotniska autokar Atral do stacji metra Anagnina (bilet 1,2€). Potem metrem do stacji Termini (1,5€). Stamtąd autobusem 66 (na tym samym bilecie z metra) jadącym w kierunku Marx, wysiąść na przystanku Porta Pia, stamtąd 200 metrów na piechotę. Można też z Termini iść na piechotę, to około 1,2 kilometra.
   Pozdrawiam

   1. Kowalewska

    Mam kolejne pytania: gdzie kupić mogę bilet do autokaru Atral. Kolene pytanie dotyczy jeżeli będę przez kolejne dni korzystac z tramwaju lub metra to warto kupić mi bilet trzydniowy czy wyklupic kilka jednodniowych. A ten autobus 66 jest niedaleko metra Termini?

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Witam. W autokarze Atral u kierowcy.
     Musi Pani sobie przeliczyć czy się opłaca. Obliczyć ilość przejazdów pomnożyć to przez koszt biletu zwykłego 1,5€ i porównać do ceny biletu kilkudniowego. Nie mogę Pani w tej kwestii pomóc bo nie wiem jak często będzie Pani korzystać z komunikacji.
     Autobus 66 odjeżdża sprzed stacji Termini.

 17. Dagmara

  Witam, chciałam sie zapytac czy bilet CIS-tygodniowy lub jakis inny bilet na kilka dni (może Roma Pas?) obejmuje dojazd z lotniksa Fiumicino i jaki jest to transport? I czy opłaca się wydać kilkaset złotych więcej na pokój w ścisłym centrum miasta jeżeli jedzie sie na 5 całych dni (z dniami w których przylatujemy i odlatujemy 7 dni) i chciałoby sie zobaczyc wszystkie największe zabytki – czy wtedy też trzeba będzie kupowac dużo biletów na dojazdy do tych zabytków, czy lepiej kupic tańszy hotel troche dalej od centrum i kartę CIS? Bardzo prosiłabym o pomoc. pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Fiumicino to strefa specjalna i nie obowiązuje tam bilet CIS. Zatem nie można na nim jechać ani z lotniska ani na lotnisko. Mając hotel w centrum większość znanych atrakcji w centrum miasta da się zwiedzić na piechotę. Można znaleźć tanie hotele w okolicach Termini. Szukając hotelu poza centrum warto szukać w okolicach stacji metra, wtedy spokojnie wszędzie da się dojechać na bilecie kilkudniowym. Pozdrawiam

 18. Kowalewska

  Będziemy w hotelu Cesar Palace ul. Via Nomentana 55 00198 Roma Plac jak się dostać bez problemu do stacji metro Coloseum ponieważ tam będzie czekać przewodniczka o godz 8,45

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Autobus 66 do stacji Termini, stamtąd metrem linii B do stacji Colosseo. Ewentualnie na piechotę do stacji Castro Pretorio (około 750 metrów) i dalej metrem linii B do stacji Colosseo.

 19. Kowalewska

  Witam moje pytanie dotyczy jak się dostać z hotelu Cesar Palace ul. Via Nomentana 55 00198 Roma do Placu św. Piotra pod Bramą św. Anny Portone di Sant anna róg ulicy Via di Port Angelica i Borgo Pio

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Autobus 66 do stacji Termini, stamtąd metrem linii A jadącym w stronę Battistini, wysiąść na stacji Ottaviano, dalej na piechotę około 650 metrów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *