Zagubieni w Rzymie

Komunikacja miejska w Rzymie

Print Friendly, PDF & Email

Generalnie Rzym najlepiej zwiedzać na piechotę. Jednak dość sporo ciekawych zabytków znajduje się w pewnym oddaleniu od centrum. Co wtedy zrobić? Jak dojechać? Jaki środek komunikacji wybrać? Oto dostępne możliwości. 

1. METRO – zdecydowanie najlepszy, najszybszy, najwygodniejszy sposób przemieszczania się po Wiecznym Mieście. Rzym posiada 3 linie metra podziemnego (trzecia częściowo jeszcze w budowie, czwarta w planach) oraz 3 linie metra naziemnego, zwane popularnie „trenini”.

 • Metro podziemne – linia A oraz B (wraz z odnogą B1) krzyżują się na stacji Roma Termini, która stanowi główne centrum przesiadkowe. Na mapie Rzymu tworzą znak X. Kursują od niedzieli do czwartku w godzinach 5.30 – 23.30 oraz w piątki i soboty w godzinach 5.30 – 1.30. W zależności od natężenia ruchu pasażerskiego kursują co 3 do 10 minut. Największy tłok jest w tygodniu w godz 7.30 – 9.00 oraz 16.30 – 19.30. Wtedy zdarza się, że metro kursuje nawet co 1 – 3 minut. Linia C została otwarta częściowo. W chwili obecnej metro C kursuje w obrębie następujących stacji: Pantano, Graniti, Finocchio, Bolognetti, Borghesiana, Fontana Candida, Grotte Celoni, Torre Gaia, Torre Angela, Torrenova, Giardinetti, Torre Maura, Torre Spaccata, Alessandrino, Parco di Centocelle, Mirti, Gardenie, Teano, Malatesta, Pigneto, Lodi. Trwają prace nad uruchomieniem kolejnych stacji. Godziny kursowania linii C: codziennie od 5.30 do 23.30.
 • Metro naziemne – kursuje na trasach: Roma – Lido (w godz. 5.15 – 23.30) dowozi pasażerów do nadmorskiej dzielnicy Rzymu – Ostii; Roma – Viterbo (w godz. 5.45 – 22.10) łączy historyczne centrum Rzymu z kilkoma północnymi dzielnicami oraz kilkunastoma małymi mieścinami poza granicami Rzymu (UWAGA!!! Bilety miejskie ważne są tylko do stacji Sacrofano; Roma – Giardinetti (w godz. 5.30 – 22.30) łączy centrum ze wschodnimi peryferiami miasta.

2. TRAMWAJE – Rzym posiada tylko 6 linii tramwajowych:

 • 2 – Piazzale Flaminio – Piazza Mancini
 • 3 – Vialle Giulia – Stazione Trastevere (w chwili obecnej bieg linii jest czasowo zmieniony: tramwaj kursuje od Vialle Giulia do Piazzale Ostiense koło stacji metra Piramida, tam należy przesiąść się w autobus 3b, którym dotrzemy do Stazione Trastevere)
 • 5 – Stazione Termini – Piazza dei Gerani
 • 8 – Piazza Venezia – Casaletto
 • 14 – Stazione Termini – Vialle P. Togliatti
 • 19 – Piazza del Risorgimento (koło Watykanu) – Centocelle (Piazza dei Gerani)

3. AUTOBUSY i TROLEJBUSY  – niestety ze względu na sporą ilość linii (około 200) nie jestem w stanie ich opisać 🙂 Jeżdżą aż do godz. 24.00, potem do akcji wkraczają autobusy nocne. Ponieważ na zdecydowanej większości przystanków nie ma rozkładów jazdy, warto przypomnieć, iż czas oczekiwania wynosi w granicach 10 – 30 minut. Należy również pamiętać aby machnąć ręką gdy zbliża się nasz autobus, inaczej kierowca może się nie zatrzymać. Będąc w środku należy przed przystankiem, na którym chcemy wysiąść wcisnąć przycisk informujący kierowcę o konieczności zatrzymania się!

 

4. KOLEJ

 

 

BILETY – W Rzymie istnieje zintegrowany system komunikacji miejskiej METROBUS. Jest to ogromne ułatwienie dla podróżnych gdyż na wszystkie wyżej wymienione środki lokomocji obowiązuje ten sam bilet. Zakupić je możemy na stacjach kolejowych, stacjach metra (w automatach lub kioskach) oraz w sklepikach Tabacchi i niektórych barach.

Rodzaje biletów:

 • BIT bilet czasowy 100 minut – uprawnia do przejazdu wszystkimi środkami komunikacji miejskiej na terenie Rzymu (również autokarami regionalnymi COTRAL). Możemy go użyć tylko raz w metrze/pociągu oraz wielokrotnie (zgodnie z czasem ważności) w innych środkach komunikacji. Koszt 1.5 €
 • Roma 24Hbilet jednodniowy – dowolna ilość przejazdów wszystkimi środkami przez 24 godz. od momentu skasownia. Koszt 7 €
 • Roma 48Hbilet dwudniowy – dowolna ilość przejazdów wszystkimi środkami przez 48 godz. od momentu skasownia. Koszt 12.50 €
 • Roma 72H – bilet trzydniowy – dowolna ilość przejazdów wszystkimi środkami przez 72 godz. od momentu skasownia. Koszt 18.00 €
 • CIS – bilet tygodniowy, ważny do siódmego dnia do godz. 24.00. Koszt to 24 €
 • ABONAMENT MIESIĘCZNY IMIENNY – przypisany do konkretnej osoby i ważny jeden miesiąc kalendarzowy. Koszt 35 €
 • ABONAMENT MIESIĘCZNY WOLNY – bez przypisania do konkretnej osoby. Koszt 53 €

 

W autobusach, trolejbusach i tramwajach bilety kasujemy wewnątrz pojazdu, w metrze wsuwamy je w czytnik umieszczony przed bramką wyjściową, a na stacjach kolejowych bilet należy skasować przed wejściem do pociągu w automatach umieszczonych na dworcach lub na peronach!
To chyba tyle jeśli chodzi o przemieszczanie się 🙂 Jeśli macie jakieś pytania umieszczajcie je w komentarzach…postaram się na wszystkie odpowiedzieć 🙂
Poniżej zamieszczam mapkę linii metra podziemnego, naziemnego oraz kolei na terenie miasta Rzym. Klikając na nią możecie ją powiększyć i pobrać na swoje urządzenie.Mapa komunikacyjna Rzymu
Pozdrawiam

1 798 odpowiedzi do artykułu “Komunikacja miejska w Rzymie

 1. Monika

  Witam,
  wybieram się z grupą na 4 dni do Nettuno. Będziemy się tam przemieszczać z lotniska Ciampino. Codziennie w trakcie pobytu planujemy podróż do centrum Rzymu.
  Czy jest jakiś bilet, np trzydniowy, który moglibyśmy kupić na dojazd pociągiem z Nettuno do Rzymu?
  Już wiem, że w ramach miasta możemy podróżować Roma Pass lub METREBUS 72H, ale nigdzie nie znalazłam informacji, czy możemy kupić jakiś czasowy bilet, który pozwoli nam podróżować na trasie Nettuno – Rzym?
  Serdecznie pozdrawiam,

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Istnieje 3-dniowy bilet strefowy BTR 4 zone. Kosztuje 26,10€ i upoważnia do podróżowania przez 3 dni z Nettuno do Rzymu i z powrotem oraz wszystkimi środkami komunikacji po całym Rzymie.
   Pozdrawiam

 2. tom

  Witam,

  Czy kupując bilet tygodniowy CIS mogę dojechać do via Litoranea i wysiąść przy dowolnym Cancello? Czy jest niezbędny dodatkowy bilet ponieważ mapka zasięgu kończy się na Crostroforo Colombo. Tam również kończy się bieg metra/pociągu i trzeba się przesiąść w autobus, żeby dojechać na plaże.

  pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Owszem, na tym bilecie można jechać dalej do bramek wejściowych na plaże Capocotty.
   Pozdrawiam.

 3. Monika

  Witam

  1 szybkie pytanko .
  Czy jadąc do Osti Antica mogę się przesiąść z metra na stacji Eur Meglana , czy muszę jechać na Piramide ??? Z mapki wynika , że trasa się pokrywa 🙂
  Bo o bilecie , ze jadąc z Anzio na 1 to już wiem 🙂

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Tak, można się przesiąść na EUR Magliana. Natomiast nie rozumiem ostatniego zdania. Anzio to nie Rzym więc nie da się stamtąd jechać na jednym bilecie do Ostii (no chyba, że na bilecie strefowym, który jest drogi). Z Anzio trzeba jechać pociągiem do Termini na bilecie kolejowym. Dopiero z Termini na bilecie miejskim do Ostii

 4. Agnieszka

  Chcę zwiedzić Ostia Antica pod koniec września. Czy jest jeden bilet na zwiedzanie całości i czy kupię go tam na miejscu ? Pozdrawiam.

 5. Frania

  Dzień dobry, Czy majac bilet Roma72h wystarczy go skasowac tylko raz,np w autobusie? Czy muszę ten bilet wsuwac do kasownika w każdym środku transportu? ?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Wystarczy raz, poza metrem oczywiście, gdzie za każdym razem trzeba wsuwać bilet w kasownik aby otworzyły się bramki wejściowe. Pozdrawiam

 6. IZA

  Witam chciałabym się dowiedzieć gdzie na stacji Termini zatrzymuje się bus do Zoomarine i o której godzinie wyjeżdża? Pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Tak. Wychodząc z peronów metra na Piramide trzeba przejść na perony naziemne na tej samej stacji. Tam jest tylko jeden pociąg w kierunku Ostii

 7. Ewa

  Witam,

  Czy dobrze rozumiem, że kupując bilet BIT – 100 min mogę się przesiąść z linii metra B na linię A? Tzn. z przystanku Tiburtina potrzebuję dotrzeć do Ottaviano czy jest to możliwe na takim bilecie? Jak się dowiedziałam, nie ma zniżek dla dzieci na bilety,a czy dziecku 5 letniemu też należy kupić bilet?

  Dziękuję,
  Pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Tak. Można się przesiąść na inną linie na stacji Termini. Dzieci do lat 10 jadą za darmo. W metrze wchodzą przez bramki razem z rodzicem.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Jest to autobus czasowy, który nie jeździ przez cały rok a jedynie okresowo. Opierając się na danych ze strony przewoźnika, linia ta w niedzielę nie kursuje.

 8. Mariusz

  W okresie od 31.07.2017 r do 03.09.2017 zostanie wstrzymany ruch metra A z Ananginy. Będzie działać komunikacja zastępcza (autobusowa) do Termini. Ponieważ w tym czasie będę w Rzymie mam pytanie czy w Termini będę musiał kupić ponownie bilet na metro, czy będę mógł kontynuować jazdę metrem na bilecie kupionym w Ananginie.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Nie do końca jest to prawda. Metro z Anagniny jeździ. Dojeżdża do stacji Arco di Travertino i dopiero stamtąd jeździ autobus zastępczy do Termini. Firma komunikacyjna twierdzi, że na czas prac będzie można wejść drugi raz do metra na tym samym bilecie. Będzie to możliwe tylko na dwóch stacjach: Termini i Arco di Travertino.
   Pozdrawiam

 9. Zibi

  Witam!
  Mam bilet tygodniowy CIS. Są na nim miejsca do podpisania imieniem i nazwiskiem. Czy bez tego bilet jest nieważny?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Owszem, bez tego jest nieważny. Musi być podpisany i podczas kontroli okazany z dokumentem tożsamości.

 10. Waldek

  Witam. za tydzień będę z rodziną w Rzymie i pierwszego dnia chcemy wybrać się na plażę do Ostii lub Anzio. Pytanie czy plaże są płatne czy ogólnie dostępne, jak z czystością wody i gzie lepiej. Wiem że do Ostii można dojechać na miejskim bilecie, ale nie wiem na której stacji wysiąść by trafić na odpowiednią plażę i czy od stacji jest daleko, najlepiej taką gdzie będziemy się czuli swobodnie z całą rodziną, Czy bilety do Anzio na pociąg trzeba wykupić z wyprzedzeniem czy są dostępne od ręki ( 6 osób ) – wiem że pociąg odjeżdża z Termini, czy jest jakiś peron ustalony dla tego pociągu. Chcemy na plaży spędzić ok 4 godzin, jaką porę dnia najlepiej wybrać.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Część plaż jest płatna część bezpłatna. W Ostii polecam wysiąść na stacji Stella Polare i pójść na bezpłatną plażę „IL Curvone” albo „Hakuna Matata”. W Anzio jest na pewno lepiej ale również dalej, godzina drogi pociągiem. Bilety dostępne pd ręki, można kupić w automatach na stacji Termini. Pociągi odjeżdżają z różnych peronów. Im później się przyjedzie tym więcej ludzi na plaży.
   Pozdrawiam

   1. Waldek

    Dziękuję za odpowiedź, ale mam jeszcze kilka pytań dotyczący zwiedzania MW, chcemy tam być w czwartek, Gdzie są kasy biletowe i wejście oraz o której porze najlepiej być by nie stać w długiej kolejce ( 4 dzieci ), czy jest możliwość zakupić bilet np. po południu na następny dzień i do której są otwarte kasy. Czy kolejka do kasy jest tą samą co do wejścia do MW. Podobne pytanie dotyczy Forum Romanum i Colosseum, słyszałem że bilety można kupić nie tylko pod Colosseum gdzie są długie kolejki, czy można podpowiedzieć dokładnie gdzie, jak tam dojść, Czy ten bilet faktycznie jest ważny przez 2 dni?. Czytałem tez że na teren Forum Romanum nie wolno wnosić plecaków, nawet podręcznych na wodę? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Wejście jest od strony ulicy Viale Vaticano. Kasy znajdują się w środku. Długie kolejki są tam zawsze, lepiej kupić bilety online, wtedy omija się kolejki. Najpierw trzeba stać w kolejce do wejścia, potem przejść kontrolę na bramkach i dopiero udać się do kas. Oprócz kas w Koloseum są jeszcze kasy przy wejściu na Palatyn (via di S. Gregorio) lub na Forum Romanum (via dei Fori Imperiali). Jest ważny w dniu zakupu oraz w dniu następnym czyli łącznie dwa dni, z tym, że nie można wejść dwa razy do tego samego obiektu. Można wnosić małe plecaki. Do Koloseum nie można wnosić wody, trzeba wypić lub wylać. Można wnieść puste butelki i napełnić je wodą już w środku.

     1. Waldek

      Super, dzięki za odpowiedź. Mam nadzieję że wszystko się uda, a wiedza którą Pan dysponuje i się nią dzieli jest niezastąpiona.
      Pozdrawiam

 11. Jac

  Witam
  wybieramy się do Rzymu na 10 dni i nie wiem jak zoptymalizować bilety: myślałem o zakupie tygodniowych a trzy dni o zwiedzaniu centrum na piechotę, Czy to dobry pomysł?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Wszystko zależy od tego jak często będą się Państwo poruszać komunikacją miejską. Najlepiej sobie policzyć ilość ewentualnych kursów razy 1,5€ za pojedynczy bilet i zobaczyć czy suma będzie większa czy mniejsza niż cena biletu tygodniowego. Pozdrawiam

   1. Jac

    Dziękuję za odpowiedź !
    Korzystając z uprzejmości: chcemy dostać się z Fiumicino w okolice stacji Furio Camillo. Plan jest taki: Autobus ATRAL, dokładnie z linii Anagnina, do początkowej stacji metra linii A – Anagnina Underground i dalej przesiadki aż do Furio C.(a może jest jakiś lepszy sposób?)
    Czy w drugą stronę tez tak dojedziemy? niby oczywiste,ale nie mam pewności czy autobusy Atral zatrzymują się i gdzie w kierunku Fiumicino.
    Czy jest jakaś aplikacja komunikacyjna dla Rzymu (najlepiej po ang.) coś w stylu „jakdojadę” ?
    Z góry dziękuję i pozdrawiam!

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Niestety podany przez Pana sposób dojazdu obowiązuje z lotniska Ciampino a Pan napisał że ląduje na Fiumicino. To dwa różne lotniska. Proszę zatem sprecyzować gdzie Pan ląduje. Aplikacja moovit lub muoversiaroma.

     1. Jac

      Ląduje na Fiumicino…. Faktycznie ,źle skopiowałem. mój błąd.dziękuję za wychwycenie!
      zatem zostaje Terravision lub Cotral ?

     2. zagubieniwrzymie Autor

      Cotral jeździ bardzo rzadko. Terravision, Shuttle Bus lub pociąg Leonardo Express do stacji Termini. Stamtąd metrem o ile przyjeżdża Pan po we wrześniu, bo do 3-go września metro A nie jeździ na tym odcinku i pozostanie jedynie autobus zastępczy.
      Ewentualnie z lotniska pociągiem FL1 do stacji Tuscolana i potem kilkaset metrów na piechotę.

 12. Aga

  Czy jeśli kupię tygodniowy bilet CIS to mogę jechać z centrum Rzymu do Ostia Antica i nad morze czy trzeba kupować osobny bilet? Zastanawiam się też czy bilet darmowy jest dla dziecka do 10 urodzin czy jeżeli dziecko skończy 10 lat w kwietniu to w lipcu będzie musiało mieć kupiony bilet normalny? Czy są jakieś zniżki dla dzieci albo nauczycieli? Dzięki za odpowiedź 🙂

  1. zagubieniwrzymie Autor

   W regulaminie jest napisane, że za darmo jeździ dziecko do ukończenia 10 roku życia. Zatem będzie musiało już kasować. Na bilecie CIS można jechać do Ostii Antica i nad morze. Nie ma żadnych zniżek na komunikację. Pozdrawiam

 13. Ban

  Witam czy dostaniesię na lotniskon ciampino 1.10.17 (niedziela) na 5:30 rano jest realne poza taxi??
  Czytałem że są sitbusy i teravision ale roznie bywa z punktualnością czy cos na ich temat wiecie??

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Jeśli o 5.30 jest lot to raczej mało realne. Pierwszy autobus transferowy odjeżdża dopiero o 4.30. Pozdrawiam

     1. zagubieniwrzymie Autor

      Więc spokojnie można autobusem transferowym. Pierwszy jedzie o 4.30, kolejny o 5.00. Autobusow jest kilka bo transfer oferuje kilka firm. Jeśli kupi Pan bilety online wtedy miejsca w autobusie są zagwarantowane.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Każdego dnia o każdej porze inaczej. Nie podała Pani daty ani godziny przylotu więc nie jestem w stanie pomóc.

 14. JN

  Witam.
  Jak się dostać na Ciampino na lot o 7 25 ? Nigdzie nie mogę znaleźć informacjo w jakich godzinach kursują wyżej wymienione linie?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Autobusy transferowe zaczynają kursować od 4.30. Rozkłady jazdy są na stronach przewoźników: Terravision lub Sitbus Shuttle.

 15. Hubs

  Witam,
  Czy jest jakieś sensowne połączenie w okolicach godziny 23 z lotniska Ciampiano na adres:

  via Nicolo Piccinni 55?

  Widzę, że najbliżej jest stacja metra Libia lub autobus Somalia Martacci czy Somalia Mascagni.

  Ciężko znaleźć sensowne połączenie.

  Czy jest jakaś aplikacja pokazująca najlepsze połączenia między punktem A i B – cos jak nasze JAK DOJADE?

  Z góry serdecznie dziękuję.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Niestety nie pomogę nie znając daty przylotu, bo inaczej się jedzie w poniedziałek inaczej w piątek a inaczej w niedzielę

 16. Katarzyna

  Witam
  mam pytanie czy jeżeli kupię bilet CIS to czy z hotelu Simply Rome (Via Casignana, 64, 00118 Roma RM, Włochy) mogę na nim jeżdzić do centrum?

  Jak wygląda dojazd z lotniska Ciampino do hotelu (sobota ok.15)?
  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Proszę podać datę przylotu, wtedy będę mógł pomóc. Samo info, że to będzie sobota niewiele pomaga ponieważ obecnie trwa budowa metra i okresowo na niektórych odcinkach zmienia się sposób dojazdu.
   Ciężko powiedzieć czy na zwykłym CIS można będzie jeździć gdyż hotel leży na granicy innego miasta – Ciampino. Tam bilety miejskie nie obowiązują. Z drugiej strony dojeżdża tam autobus rzymski 551, więc wydaje się, że jadąc nim, można używać biletu CIS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *