Zagubieni w Rzymie

Komunikacja miejska w Rzymie

Generalnie Rzym najlepiej zwiedzać na piechotę. Jednak dość sporo ciekawych zabytków znajduje się w pewnym oddaleniu od centrum. Co wtedy zrobić? Jak dojechać? Jaki środek komunikacji wybrać? Oto dostępne możliwości. 

1. METRO – zdecydowanie najlepszy, najszybszy, najwygodniejszy sposób przemieszczania się po Wiecznym Mieście. Rzym posiada 3 linie metra podziemnego (trzecia częściowo jeszcze w budowie, czwarta w planach) oraz 3 linie metra naziemnego, zwane popularnie „trenini”.

 • Metro podziemne – linia A oraz B (wraz z odnogą B1) krzyżują się na stacji Roma Termini, która stanowi główne centrum przesiadkowe. Na mapie Rzymu tworzą znak X. Kursują od niedzieli do czwartku w godzinach 5.30 – 23.30 oraz w piątki i soboty w godzinach 5.30 – 1.30. W zależności od natężenia ruchu pasażerskiego kursują co 3 do 10 minut. Największy tłok jest w tygodniu w godz 7.30 – 9.00 oraz 16.30 – 19.30. Wtedy zdarza się, że metro kursuje nawet co 1 – 3 minut. Linia C została otwarta częściowo. W chwili obecnej metro C kursuje w obrębie następujących stacji: Pantano, Graniti, Finocchio, Bolognetti, Borghesiana, Fontana Candida, Grotte Celoni, Torre Gaia, Torre Angela, Torrenova, Giardinetti, Torre Maura, Torre Spaccata, Alessandrino, Parco di Centocelle, Mirti, Gardenie, Teano, Malatesta, Pigneto, Lodi. Trwają prace nad uruchomieniem kolejnych stacji. Godziny kursowania linii C: codziennie od 5.30 do 23.30.
 • Metro naziemne – kursuje na trasach: Roma – Lido (w godz. 5.15 – 23.30) dowozi pasażerów do nadmorskiej dzielnicy Rzymu – Ostii; Roma – Viterbo (w godz. 5.45 – 22.10) łączy historyczne centrum Rzymu z kilkoma północnymi dzielnicami oraz kilkunastoma małymi mieścinami poza granicami Rzymu (UWAGA!!! Bilety miejskie ważne są tylko do stacji Sacrofano; Roma – Giardinetti (w godz. 5.30 – 22.30) łączy centrum ze wschodnimi peryferiami miasta.

2. TRAMWAJE – Rzym posiada tylko 6 linii tramwajowych:

 • 2 – Piazzale Flaminio – Piazza Mancini
 • 3 – Vialle Giulia – Stazione Trastevere (w chwili obecnej bieg linii jest czasowo zmieniony: tramwaj kursuje od Vialle Giulia do Piazzale Ostiense koło stacji metra Piramida, tam należy przesiąść się w autobus 3b, którym dotrzemy do Stazione Trastevere)
 • 5 – Stazione Termini – Piazza dei Gerani
 • 8 – Piazza Venezia – Casaletto
 • 14 – Stazione Termini – Vialle P. Togliatti
 • 19 – Piazza del Risorgimento (koło Watykanu) – Centocelle (Piazza dei Gerani)

3. AUTOBUSY i TROLEJBUSY  – niestety ze względu na sporą ilość linii (około 200) nie jestem w stanie ich opisać 🙂 Jeżdżą aż do godz. 24.00, potem do akcji wkraczają autobusy nocne. Ponieważ na zdecydowanej większości przystanków nie ma rozkładów jazdy, warto przypomnieć, iż czas oczekiwania wynosi w granicach 10 – 30 minut. Należy również pamiętać aby machnąć ręką gdy zbliża się nasz autobus, inaczej kierowca może się nie zatrzymać. Będąc w środku należy przed przystankiem, na którym chcemy wysiąść wcisnąć przycisk informujący kierowcę o konieczności zatrzymania się!

 

4. KOLEJ

 

 

BILETY – W Rzymie istnieje zintegrowany system komunikacji miejskiej METROBUS. Jest to ogromne ułatwienie dla podróżnych gdyż na wszystkie wyżej wymienione środki lokomocji obowiązuje ten sam bilet. Zakupić je możemy na stacjach kolejowych, stacjach metra (w automatach lub kioskach) oraz w sklepikach Tabacchi i niektórych barach.

Rodzaje biletów:

 • BIT bilet czasowy 100 minut – uprawnia do przejazdu wszystkimi środkami komunikacji miejskiej na terenie Rzymu (również autokarami regionalnymi COTRAL). Możemy go użyć tylko raz w metrze/pociągu oraz wielokrotnie (zgodnie z czasem ważności) w innych środkach komunikacji. Koszt 1.5 €
 • Roma 24Hbilet jednodniowy – dowolna ilość przejazdów wszystkimi środkami przez 24 godz. od momentu skasownia. Koszt 7 €
 • Roma 48Hbilet dwudniowy – dowolna ilość przejazdów wszystkimi środkami przez 48 godz. od momentu skasownia. Koszt 12.50 €
 • Roma 72H – bilet trzydniowy – dowolna ilość przejazdów wszystkimi środkami przez 72 godz. od momentu skasownia. Koszt 18.00 €
 • CIS – bilet tygodniowy, ważny do siódmego dnia do godz. 24.00. Koszt to 24 €
 • ABONAMENT MIESIĘCZNY IMIENNY – przypisany do konkretnej osoby i ważny jeden miesiąc kalendarzowy. Koszt 35 €
 • ABONAMENT MIESIĘCZNY WOLNY – bez przypisania do konkretnej osoby. Koszt 53 €

 

W autobusach, trolejbusach i tramwajach bilety kasujemy wewnątrz pojazdu, w metrze wsuwamy je w czytnik umieszczony przed bramką wyjściową, a na stacjach kolejowych bilet należy skasować przed wejściem do pociągu w automatach umieszczonych na dworcach lub na peronach!
To chyba tyle jeśli chodzi o przemieszczanie się 🙂 Jeśli macie jakieś pytania umieszczajcie je w komentarzach…postaram się na wszystkie odpowiedzieć 🙂
Poniżej zamieszczam mapkę linii metra podziemnego, naziemnego oraz kolei na terenie miasta Rzym. Klikając na nią możecie ją powiększyć i pobrać na swoje urządzenie.Mapa komunikacyjna Rzymu
Pozdrawiam

1 675 odpowiedzi do artykułu “Komunikacja miejska w Rzymie

 1. Małgosia

  Kiedyś , gdzieś mi się obiło o uszy, że jest w Rzymie taki autobus miejski, którego trasa jest bardzo podobna do trasy autobusu turystycznego .
  Podobno można tą samą linią dojechać do większości miejsc , które trzeba zobaczyć.
  Jadę do Rzymu z moją mamą i chcę trochę usprawnić jej zwiedzanie.😊

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Do większości miejsc autobusy nie dojadą,nawet te turystyczne. Ani do Fontanny di Trevi ani do Schodów Hiszpańskich ani do Piazza Navona ani do innych znanych miejsc. Proszę podać miejsca, które chce Pani zobaczyć to powiem, czy istnieje linia która dojeżdża w pobliże tych miejsc. Pozdrawiam

   1. Małgosia

    Chciałabym połączyć np.
    Lateran,Santa Maria Magiore , Colloseum, Forum Romanum,Płac Hiszpański i Watykan .
    Wiem , że do Fontanny dni Trevi , Piazza Navona i Panteonu musimy dojść pieszo ew. od metra.

    Dziękuję za wszystkie wcześniejsze wskazówki dla innych – z nich mnóstwo się dowiedziałam .
    Dziękuję za tę stronę 😄

    ( może ma pan ochotę na ” polskiego słodycza” ? Chętnie w maju przywiozę i osobiście podziękuję za bardzo dobrą robotę 😉)

     1. zagubieniwrzymie Autor

      Nie ma takiego autobusu, który to wszystko połączy. Autobusem 85 można pojechać obok Lateranu, Koloseum, Forum i Palatynu oraz przez plac Wenecki, koło Fontanny di Trevi do stacji Termini. S. Maria Maggiore jest koło stacji. Watykan w inną stronę, można tam dojechać ze stacji Termini metrem lub autobusem 64, ewentualnie autobusem 40 pod zamek św. Anioła.
      Słodyczom nigdy nie mówię „nie” 🙂
      Pozdrawiam

 2. Edyta

  Witam,
  czy jeżeli pojadę metrem naziemnym ze stacji S. Elena do stacji Laziali i będę chciała się na czerwnoną linię metra (stacja V. Emanuele) w stronę Watykanu, czy będe musiała wtedy zakupić drugi bilet?
  Z góry dziękuję za odpowiedź; pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Tak, wtedy trzeba zakupić drugi bilet. Przesiadać można się jedynie z linii metra podziemnego A i B oraz z linii metra podziemnego B na linię naziemną Roma – Lido. Pozdrawiam

 3. Hania

  Witam . Przylatuję na lotnisko Ciampino o 23.00 jak mam się dostać w okolice dworca Termini w tych nocnych godzinach

  1. Iwona

   Witam,
   Przylatuję do Rzymu 04.07.2017 o k. godz. 22 na lotnisko Ciampino (2 osoby dorosłe + dzieci 14 i 16 lat), a będę mieszkać na Viale Palmiro Togliatti. Czy dojadę do miejsca noclegu komunikacją miejską czy lepiej taksówką. Będziemy w Rzymie do 14.07.2017, czyli 9 pełnych dni. Proszę o podpowiedź, bo czytałam o kartach na przejazdy komunikacją… planuję kupić miesięczną, bo wydaje mi się to najkorzystniejsze w naszej sytuacji… Gdzie można kupić te karty? Czy przy zakupie potrzebne są nasze dokumenty, czy też może to dla mnie zrobić wcześniej osoba mieszkająca w Rzymie??

   1. zagubieniwrzymie Autor

    Witam. Z lotniska autobusem transferowym Terravision lub Shuttle Bus do stacji Termini. Stamtąd tramwajem numer 5 lub 14
    Niestety nie powiem Pani gdzie wysiąść bo ulica ta jest bardzo długa a Pani nie podała numeru.
    Bilet miesięczny nie jest łatwo kupić. Trzeba się udać osobiście do punktu sprzedaży (np na stacji Termini) z dokumentem tożsamości i zdjęciem. Trzeba wypełnić formularz włoski, wtedy wydadzą kartę magnetyczną, która zostanie doładowana na miesiąc.
    Łatwiej będzie chyba kupić zwykły bilet tygodniowy.
    Pozdrawiam.

 4. Dominika

  czy mogę prosić o wyjaśnienie jaka jest różnica pomiędzy jednodniowym biletem na open-bus i 24 godzinnym ?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Bilet Roma 24H to bilet na komunikację miejską a bilet jednodniowy na open – bus to bilet na prywatny autobus objazdowy.

 5. Paco

  Witam,

  czytając wpisy oraz komentarze chciałbym zaktualizować swoją wiedzę. do Rzymu przylatuję w poniedziałek na lotnisko Fiumicino i chciałbym dostać się do Roma Termini (a w czwartek odbyć drogę powrotną). Czy kupując bilet za 8 euro na pociąg FL1 mogę z Fiumicino dojechać do Roma Trastavere a potem przesiąść się na pociąg FL5 i dojechać na tym samym bilecie na Roma Termini ?
  Czy ten bilet ma czasowy okres ważności (jaki) ?

  Ewentualnie zastanawiałem sie nad przesiadką na PIRAMIDE z FL1 na metro B aby dojechać do stacji Colosseo. Rozumiem, że w tym przypadku będę musiał dokupić dodatkowy bilet na metro za 1,5 euro (jakaś konkretna nazwa ?) ?

  pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Tak, przesiąść się na pociąg można, pod warunkiem zakupienia biletu do stacji Termini. Bilety kolejowe mają różne okresy ważności. Ten nie będzie waży dłużej niż 4 godziny bodajże. Przesiadając się na metro trzeba zakupić inny bilet. Za 1,5€ jest tylko jeden bilet więc nie jest potrzebna konkretna nazwa. Pozdrawiam

   1. Paco

    Dzięki za szybką odpowiedź. Podpowiesz mi jeszcze gdzie mam kierować się aby dotrzeć do pociągu FL1 gdy przylatuje na terminal 2 (Fiumicino) ? Gdzie mogę na lotnisku kupić bilety na FL1 (czasowe, przesiadkowe na FL3) ?

    Rozumiem, że powrotne spokojnie zakupię gdzieś na Termini.

    Pzdr

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Jedyny pociąg jaki jeździ z Termini na lotnisko Fiumicino to Leonardo Express za 14€. Pociąg regionalny FL1 jadący na lotnisko nie przejeżdża przez stację główną. Na lotnisku stacja kolejowa mieści sie przy wyjściu z Terminala 3. Bilety kupuje się na stacji lub w kioskach na lotnisku. Należy od razu kupić bilet do stacji docelowej, wtedy będzie można się przesiąść.

     1. Paco

      Jak najbardziej rozumiem. Pytam w związku z drogą, o której pisałem wcześniej, tj. pociągiem FL1 z Fiumicino dojechać do Roma Trastavere a potem przesiąść się na pociąg FL5 i dojechać na tym samym bilecie na Roma Termini. I odwrotnie jako droga powrotna.

      dzięki i pzdr

 6. Marek

  Witam,
  Przylatuję jutro popołudniu do Rzymu. Będę chciał się dostać do stacji metra Cipro z lotniska Ciampino. Sprawdzałem, że z lotniska odjeżdża komunikacja (autobus miejski Atral) na stację metra Anagnina i potem już metrem. Mam pytanie czy zakupując bilet na pierwszy przejazd jest on ważny tez na metro. I pytanie jaka wielkość bagażu podlega opłacie w komunikacji? Czy bagaż podręczny z samolotu wymaga takiej?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Autobus Atral nie jest autobusem miejskim. To prywatny przewoźnik. Dlatego bilet na niego zakupiony nie uprawnia do podróży metrem. Na stacji Anagnina trzeba zakupić bilet miejski za 1,5€. Bagaż podręczny nie wymaga zakupu dodatkowego biletu. Pozdrawiam

 7. Sebastian

  Witam,

  czy z biletem 7 dniowy CIS mogę poruszać się także na trasie Ciaminio Termini – Rzym Termini?

  Pozdrawiam

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Z Ciampino nie opłaca się jechać pociągiem bo stacja jest daleko od lotniska. Z lotniska lepiej jechać autokarem Atral do stacji Anagnina (bilet u kierowcy za 1,2€), stamtąd metrem do stacji Ottaviano (bilet za 1,5€). Od Ottaviano do Watykanu 10 minut na nogach.
     Pozdrawiam.

 8. kalina

  Witam serdecznie!
  Sporo czasu spędziłam na samodzielnym szukaniu informacji i nadal mam wrażenie, że nic nie wiem. Ale do konkretów: 13 wrzesnia o 23.00 przylatuję z siostrami (razem 5 osób- może to ma znaczenie) na lotnisko Campino i muszę dotrzeć na nocleg na ul. Via giuseppe liberta19, wiem, że mam dojechać do stacji metra Garbatella, ale o tej porze już chyba transport publiczny nie jeździ. Proszę o podpowiedź, czy zostaje nam tylko taksówka czy może jestem w błędzie. Będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź
  Pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Autobusem transferowym Terravision lub Shuttle Bus do stacji Termini. Stamtąd:
   1. Albo autobusem 75 (z lewego boku stacji Termini, jakieś 300 metrów od głównego placu), wysiąść na przystanku Marmorata/Caio Cestio. Tam wsiąść w autobus 23 jadący w kierunku Pincherle/Parravano i wysiąść na przystanku Ostiense/lgt S. Paolo. Stamtąd na piechotę 200 metrów.
   2. Albo z Termini autobusem nocnym N2 jadącym w kierunku Laurentina. Wysiąść na przystanku Ostiense/lgt S. Paolo i dalej 200 metrów pieszo.
   Autobus N2 odjeżdża sprzed stacji Termini, wyjście główne.
   Pozdrawiam

 9. Maja

  Witam,

  Jak lepiej dojechac z lotniska Ciaminio, czy autokarem terravison, czy autobusem podmiejskim do San lorenzo 97 (hotel VIBEL) tzn chodzi na ktorym przystanku trzeba wysiąśc? Jakie sa obecnie ceny biletow i czy mozna zrobic rezerwacje online?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Proszę podać mi adres czyli nazwę ulicy bo San Lorenzo to nazwa poddzielnicy miasta Rzym. Wtedy będę mógł pomóc.

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Nie podała Pani ani dnia ani godziny przylotu. Zatem podaje sposób dojazdu na dzień jutrzejszy w godzinach porannych, nie gwarantuje jednak że w inny dzień i o innej porze tak Pani dojedzie: z lotniska autokarem Atral do stacji metra Anagnina. Stamtąd metrem do stacji Termini. Stamtąd autobusem 71 jadącym w kierunku Stazione Tiburtina. Wysiąść na przystanku Tiburtina/Marruccini. Potem 700 metrów na piechotę.

     1. zagubieniwrzymie Autor

      Zatem tego dnia i o tej godzinie dojedzie Pani według sposobu który podałem wcześniej.

   1. Maja

    Mam jeszcze pytanie, jak daleko jest do najblizszej stacji metra z pod tego adresu Hotelu (powyzej przesłany). Bedziemy korzystali z karty Omnia Vatican&Roma. Chciałabym sie rowniez dowiedziec, jak mozna sie dostac na Plac Sw. Piotra, do biura O.R.P. Piazza Pio XII, 9 (Bazylika Św. Piotra) po odbior karty tej o ktorej wczesniej pisalam(Vatican&Roma), oczywiscie ze wspomnianego powyzej adresu Hotelu VIBEL lub na Piazza di Porta S.Giovanni, 6 (Bazylika Św. Jana na Lateranie).

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Do metra jest dość daleko. Jakieś 1,5 kilometra. Do Watykanu (biuro jest obok placu św. Piotra) najlepiej tak: 250 metrów od hotelu jest przystanek tramwajowy. Wsiąść w 19, jadący w stronę Risorgimento/S. Pietro. Wysiąść na samym końcu.
     Na Lateran tak: tramwajem numer 3 jadącym w kierunku Stazione Trastevere. Wysiąść na przystanku Porta S. Giovanni/Carlo Felice.

     1. maja

      Prosze mi jeszcze powiedziec, jak najszybciej dostac sie na plac Navona i jakimi srodkami transportu, oczywiscie spod naszego hotelu? Czy ten autobus hop on hop off ma gdzies w poblizu san lorenzo ktorys ze swoich przystankow?

     2. zagubieniwrzymie Autor

      W pobliżu S. Lorenzo nie ma. Ma koło stacji Termini. Natomiast sposób dojazdu zależy od dnia i godziny. Dojechać można autobusem 492 z przystanku De Lollis/Verano. Ale nie każdego dnia i nie o każdej godzinie.

 10. Kaśka

  Witam, świetna strona! Bardzo proszę o parę wskazówek komunikacyjnych i za które z góry dziękuję .
  1. Na dojazd do Rzymu linią FL3 ze stacji La Storta – Formello powinnam kupić bilet BIT, czy ta linia ma inne bilety?
  2. Jeśli na tej linii obowiązuje BIT, to chciałam się upewnić czy dobrze rozumiem: na bilet BIT mamy 1 przejazd metrem lub 1 przejazd pociągiem + dowolna liczba przejazdów innymi środkami komunikacji miejskiej do 100 minut. Pytam ponieważ po przyjeździe do Rzymu koleją FR linią FL3 ze stacji La Storta – Formello będę korzystała z metra. Przesiadając się na metro powinnam kupić następny bilet BIT?
  3. Czy w ramach biletu ROMA 72H mogę korzystać również z dojazdu linią FL3 ze stacji La Storta – Formello? Skalkuluję jeszcze co będzie dla mnie bardziej korzystne BIT czy Roma 72H.
  4. Proszę jeszcze o dwie wskazówki jak najwygodniej i najszybciej dostać się 3 lub 5 maja z stacji La Storta – Formello do:
  – Bazyliki św. Piotra Watykan
  – ogrody watykańskie (na zwiedzanie ogrodów busem).

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam.
   1.Można z niej jeździć do centrum na bilecie BIT ale jest to nieopłacalne. Bowiem potem trzeba będzie kupić kolejny bilet żeby jechać metrem. Dlatego lepiej i taniej jest kupić w kasie zwykły bilet kolejowy od stacji La Storta do stacji docelowej (koszt 1€).
   2. Można tylko raz użyć w metrze lub pociągu i potem jeździć innymi środkami do 100 minut.
   3. W ramach biletu Roma 72H można jeździć tym pociągiem ale w ramach RomaPass nie można.
   4. Pociągiem FL3 do stacji Roma S. Pietro. Stamtąd na piechotę 10 minut.
   Pozdrawiam.

     1. Kaśka

      Witam, jeszcze raz chciałam serdecznie podziękować za Pana trud w prowadzeniu tego bloga. Zarówno Pana porady jak i opisy „przewodnickie” były nie do przecenienia w naszej ostatniej wyprawie do Rzymu. Zaserwowałam mojej grupie, czyli rodzinie i przyjaciółce katorżniczą wersję poznawania Rzymu i Watykanu 😉 ale znieśli wszelkie trudy na medal. Ja natomiast po 20 latach niebytności w Rzymie poznawałam go na nowo z nieustannym „bananem” na buzi. Odświeżyłam też od dawna nieużywany przeze mnie język włoski przy okazji zarażając sympatią do tego języka moich współzwiedzaczy ;-). Zostało jeszcze mnóstwo „punktów do zaliczenia”, nawet w samym Watykanie gdzie z pozwoliliśmy sobie na naprawdę długie zwiedzanie muzeów, co zaskutkowało skurczeniem czasu na bazylikę, groty, kopułę nie wspominając o nekropoliach. Konkludując więc, jest poco wracać do Rzymu. Co pewnie znowu poczynimy, może tym razem samolotem a nie własnym autem. Oczywiście niezmiennie Pana strona będzie jednym z głównych źródeł wiedzy o Rzymie i Watykanie. Serdecznie pozdrawiam . Kaśka

     2. zagubieniwrzymie Autor

      Dziękuję za miłe słowa. Cieszę się, że strona pomaga 🙂 Życzę szybkiego powrotu do Wiecznego Miasta 🙂
      Pozdrawiam.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Niestety bez informacji na temat daty i godziny przejazdu nie jestem w stanie pomóc. Bo inaczej się jedzie w poniedziałek, inaczej w środę a inaczej w niedzielę. Inaczej rano, inaczej wieczorem, a inaczej w nocy.

 11. Witja

  Hej.
  W sobotę 29.04.2017 okolo godziny 14:30 przylecimy wraz z żoną na lotnisko Ciampino. Chciałbym dostać się w okolice:
  Piazza di Santa Maria Liberatrice, 42, 00153 Roma, Włochy

  1. Czy najlepiej z lotniska jechać Atralem do stacji Anagnina, potem wsiąść w metro (naziemne?) do Termini i przesiąść się do autobusu 75?

  2. Jak jest z biletem? Jeżeli kupię ROMA 72H to będę musiał zapłacić tylko za Atral dodatkowo, a wszystkimi pozostałymi środkami transportu pojadę już na bilecie ROMA 72H?

  3. Jak ze skasowaniem biletu ROMA? Czy muszę go tylko w metrze na stacji Anagnina skasować czy również później w autobusie? Znalazłem sprzeczne informacje na ten temat. Czy są do tego jakieś automaty czy już normalnie wewnątrz pojazdu skasuje?

  Będę miał jedną większą walizkę (rejestrowany do 15kg) i jedną mniejszą (podręczny), czy muszę dokupić jakiś dodatkowy bilet dla nich?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam.
   1. Można tak jak Pan napisał, ewentualnie zamiast 75 to autobus 170. Można też ze stacji Termini metrem linii B, wysiąść na stacji Piramide i stamtąd 900 metrów pieszo.
   2. Tak, tylko za Atral. W Rzymie może Pan jeździć na bilecie ROMA 72H.
   3. Bilet kasuje Pan na stacji Anagnina w bramkach metra. Potem nie trzeba go już nigdzie kasować. Czyli w autobusie już Pan nie kasuje. Jedynie wchodząc do metra trzeba wkładać go w czytnik aby otworzyć bramki.
   Walizki przewiezie Pan bez dodatkowych opłat. Pozdrawiam

 12. Marcin

  Witam serdecznie,
  razem z dziewczyną będziemy w Rzymie 9 dni; przylatujemy i odlatujemy z lotniska Ciampino. Zamieszkamy na kempingu niedaleko Vitinia i zastanawiam się jaka opcja komunikacyjna będzie dla nas najlepsza do kursowania lotnisko – centrum – kemping – morze? Z tego co wyczytałem bilety CIS plus dodatkowo autobus Atral z samego lotniska.
  Czy może jakaś inna opcja?
  Z góry dziękujemy za odpowiedź 😉

  Pozdrawiamy!

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Niestety nie podał mi Pan adresu campingu więc nie wiem czym najłatwiej będzie Państwu dojeżdżać. Jeździ tam metro naziemne ale być może daleko od campingu. Mając bardziej precyzyjne informacje będę mógł pomóc.
   Pozdrawiam.

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Witam. Nie podał Pan też godziny ani daty przylotu, podaję zatem dane na zwykły dzień w okolicach godziny 17.00. Nie gwarantuję jednak, że dojadą tak Państwo o innej godzinie. Pytając o sposób dojazdu należy podać dokładną datę i godzinę bo od tego zależy sposób podróżowania. Taka specyfika Rzymu.
     Z lotniska autokar Atral do stacji metra Anagnina. Stamtąd metrem linii A do stacji Termini. Tam przesiadka na metro linii B jadące w kierunku Laurentina, wysiąść na stacji EUR Fermi. Przejść na przystanek autobusowy Stazione EUR Fermi, wsiąść w autobus 709 jadący w kierunku Timocle, wysiąść na przystanku Colombo/Malafede. Stamtąd 300 metrów na piechotę.
     Pozdrawiam

 13. Elwira

  Witam! 18 maja lądujemy po godzinie 16:00 mogłabym prosić o pomoc w jaki sposób dojechać pod adres Viale Opita Oppio 76, Appio Latino, 00174 Rzym?
  Czy bilet tygodniowy mogę od razu kupić gdzieś na lotnisku? Czy jest imienny?
  Z góry dziękuje za odpowiedz!

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Autokarem Atral do stacji metra Anagnina. Stamtąd metrem do stacji Numidio Quadrato. Potem 300 metrów na piechotę. Bilety czasami mają na lotnisku ale nie można go użyć jadąc z lotniska. Dopiero w Rzymie można. Pozdrawiam

 14. Gosia

  Czy mogłabym prosić o wyjaśnienie jak dojechać z lotniska Ciampino do Via Ottaviano?
  Przylatujemy o 23:00 w dniu 6.06
  Czy o tej godzinie pozostaje mam tylko taksówka czy kursują z lotniska jakieś linie nocne w okolice Watykanu? Z góry dziękuje.

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Z lotniska autobusem transferowym Terravision lub Shuttle Bus do stacji Termini. Stamtąd autobusem nocnym N1 jadącym w kierunku Battistini/Soria, wysiąść na przystanku Milizie/Angelico. Stamtąd 450 metrów na piechotę.
   Pozdrawiam.

   1. Gosia

    Bardzo dziękuję.
    I jeszcze jedno mam małe pytanie, czy będąc w Rzymie w restauracjach i sklepach mozna bez problemu płacić kartą czy lepiej mieć ze sobą gotówkę?

 15. Justyna

  Cześć! Wylatujemy w niedzielę z Włoch z lotniska Ciampino. O 4.50 mamy autokar na lotnisko z dworca Termini. Mieszkamy w okolicach przystanku Mirti. Byliśmy przekonani, że uda nam sie dojechać do centrum linią metra C, jednak przypadkowo dowiedzieliśmy sie, ze nie kursuje ona w nocy. Mamy teraz spory problem! Czy mozesz proszę podpowiedzieć czym najlepiej dotrzeć na dworzec o tej godzinie? Czy autobusy nocne są pewne? Z góry dziękuję za pomoc!

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Autobusem nocnym N12 jadącym w kierunku Piazza Venezia. Czy to jest pewne? Cóż, w życiu pewna jest tylko śmierć 😉
   Pozdrawiam.

 16. LM

  Witam,
  mam pytanie, może zechce Pani pomóc.
  Przylot na Ciampino mamy o w sobotę 19tego maja 23:15, a potrzebujemy dostać się około 1km na północ od Muzeum Watykańskiego.
  I mam opcje:
  terravision – ostatni odjeżdża o 23:40. Czy jest szansa na niego zdążyć? Ryzyko jest takie, że do nich trzeba wcześniej kupić bilet, a jak nie zdążymy to wiadomo…
  Druga opcja:
  sitbusshuttle – ostatni podobno o 23:59 – dojeżdża do Termini. I teraz znalazłem sprzeczne informacje. Jedni mówią, że w sobotę metro A (Termini>Cipro bo taką trasę muszę przejechać) jeździ do 0:30 – wtedy nie zdążymy. Inni że 1:30 – wtedy zdążę. Wie Pani jak to jest?
  Trzecia opcja – najdroższa – TAXI. Podobno do centrum jest fixed price 35E. Podobno Watykan to nie centrum, ale też robią wyjątek i 35EUR – czy to prawda?
  Jeśli tak, to ten odcinek od muzeum watykańskiego – 1 kilometr wysiadać i iść na piechotę czy policzą uczciwie i po ludzku?

  Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  1. LM

   I jeszcze jedno pytanie – czy na teren Watykanu można wejść od północy – czyli od Muzeum, czy trzeba obejść mury dookoła?
   Zgodnie z radami chcemy najpierw zwiedzić plac i Bazylikę a koło 13tej wrócić do muzeum.

  2. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Po pierwsze jestem płci męskiej 😊
   Taksówka będzie kosztować około 50€
   Metro w piątki i soboty jeździ do 1.30.
   Ostanio autobus transferowy Terravision odjeżdża o północy. Dojechać do Termini, stamtąd metrem do Watykanu.
   Pozdrawiam.

   1. LM

    Przepraszam Pana 😉
    Rzeczywiście doszedł kurs Terravision o 00:15.
    A czy coś jest gorszego w tym SIT Bus Shuttle? Jest o 23:59 i bilety kupuje się u kierowcy, jakbym zdążył to oczywiście wolałbym chociaż 15min wcześniej ruszyć.

 17. gablot

  Witam!
  Mam pytanie gdyż będę chciał z miejsca Via di Boccea, 276 w poniedziałek rano dostać się na lotnisko Fiumicino i już koło 6 rano chciałbym tam się znaleźć. W jaki sposób zrobić to najszybciej?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Najlepiej taksówką. Inny sposób: z przystanku Boccea/val Cannuta autobusem nocnym N1 (jedzie około godziny 3.25) jadącym w kierunku Anagnina, wysiąść na Termini. Tam o 4.40 odjeżdża autobus transferowy Terravision. Na Fiumicino przyjeżdża około 5.40. Pozdrawiam

   1. gablot

    Bardzo dziękuję!

    Właśnie dotarłem do strony Terravision, o dziwo PL i możliwość zakupu online. Zastanawiam się nad godz. 5:30 , na ich stronie niby będę o 6:15 ale chyba troszkę przedobrzyli i trzeba liczyć minimum godzinę? samolot o 8:00 więc przy dobrej mojej organizacji na lotnisku powinienem się spokojnie odprawić, czy może się mylę?

    Najgorsze jest jednak dotarcie do Termini 🙁 w ostateczności pozostaje mi taxi.

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Jeśli nie będzie ruchu do autobus dojedzie w 45 minut. Aczkolwiek zawsze lepiej liczyć godzinę. Tak, zdąży się Pan odprawić. Pozdrawiam

 18. mazurski

  Bardzo dziękuję za użyteczne i konkretne informacje. Dzieci do lat 10 mogą jeździć komunikacją miejską za darmo. Jak to wygląda w metrze? Czy są jakieś darmowe bilety umożliwiające przechodzenie przez bramki? Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

 19. Iwona

  Witam. 28 sierpnia ladujemy (4 osoby)na Fuminicino ok 15tej. Mamy rezerwację w Hotelu Sistina (via Sistina 136). Rozumiem, ze do miasta najlepiej dojechac Shuttle ale czy potem z Termini warto wziąć taxi czy jakis miejski środek transportu? Drugie pytanie o najlepsza opcje z tego hotelu do portu Civitavecchia. Gdzie i jak wcześniej kupić bilety? Pozdrawiam
  Iwona

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Z Termini metrem linii A jadącym w kierunku Battistini. Wysiąść na stacji Barberini. Stamtąd na piechotę 150 metrów.
   Droga do portu:
   Metrem linii A do stacji Termini. Stamtąd pociągiem regionalnym do Civitavecchia (bilet 5€ do kupienia na stacji w kasie, kiosku lub automacie). Stamtąd do portu jest 3,5 kilometra.
   Pozdrawiam.

 20. Patrycja

  Dzień dobry, 🙂
  Wyczytałam już sporo informacji na pańskim blogu i wiem że z lotniska ciampino do dworca termini dostane sie autobusem atral albo terravision bez przesiadek. I teraz moje pytanie.. Hotel Residence Villa Tassoni – Viale Medaglie D’Oro 138, Trionfale, 00136 Rzym, to adres mojego noclegu – jak moge sie tam dostac z dworca?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Nie do końca. Do Termini bez przesiadek dostanie się Pani autobusem transferowym Terravision lub Shuttle Bus. Autokarem Atral dostanie się Pani jedynie do skrajnej stacji metra – Anagnina. Stamtąd będzie Pani musiała jechać metrem. Żeby pisać sposób dojazdu do hotelu muszę znać datę oraz godzinę przylotu. Pozdrawiam.

 21. Patrycja

  Czyli najwygodniej pojechac Trravision do dworca glownego. Widzialam ze mozna kupic bilety online, w dwie strony? Przylot mam 10 czerwca (sobota) planowo powinnam byc o 14.20. a powrot 13 czerwca (wtorek) o 14.40 wylot 🙂

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Z lotniska autokarem Atral do stacji metra Anagnina. Stamtąd metrem do stacji Cipro. Potem 900 metrów na nogach. Ewentualnie z Anagniny metrem do stacji Lepanto. Tam przejść na przystanek Lepanto, wsiąść w autobus 913 jadący w kierunku Stazione Monte Mario, wysiąść na przystanku Medaglie d’Oro/Svetonio i dalej 100 metrów na piechotę.
   Pozdrawiam.

   1. Patrycja

    Super, dziękuje panu bardzo za pomoc 🙂 Czy bilet na Atral kupie na lotnisku? Rozumiem że jak kupie bielt czasowy na metro to moge pozniej na nim jechac autobusem?

    1. zagubieniwrzymie Autor

     Bilet na Atral kupić można u kierowcy. Tak, po wyjściu z metra można na bilecie jechać autobusem lub tramwajem, do czasu upłynięcia ważności. Jednak bilet na metro jest inny niż na Atral. Zatem na stacji metra Anagnina trzeba kupić właściwy bilet. Metrem na bilecie Atral nie przejedziecie.
     Pozdrawiam

 22. rt

  Dzień dobry!
  Przylatuję na Ciampino 14.06 o godz.8.30. Jak mogę się dostać do Rzymu na Via Crescenzio?
  Pozdrawiam

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Autokarem Atral do stacji metra Anagnina. Stamtąd metrem do stacji Ottaviano. Potem 800 metrów na piechotę.
   Pozdrawiam.

 23. Krzysztof

  Odlatujemy z FCO w poniedziałek o 8 rano. Dla własnego spokoju dobrze byłoby być o 6 na lotnisku. Na razie wychodzi mi, że z Via Falda (obok quattro verdi) najsensowniej wygląda taksówka. Ile czasu potrzebujemy ? Może Pan jakąś zaproponować? Jaka brać a jaką unikać? Czy Fixed price (50€ ?) Dotyczy stawki tylko stawki dziennej czy mogą nas policzyć wg „taryfy nocnej” ? Chyba, że ma Pan jakiś inny pomysł jak dostać się na lotnisko…

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Można próbować dostać się na stację Termini autobusami nocnymi, np N8 ale to skomplikowane. Faktycznie łatwiej będzie taksówką. Ja polecam oficjalne taxi miejskie pod numerem 060609. Powinno wynieść poniżej 50€

 24. Wojtek

  Dzień dobry,
  Przylatuję do Rzymu na Fiumicino 26 maja ok. 16tej. Jak „najwygodniej” dojechać do Hotelu Gravina San Pietro na Via della Cava Aurelia? Kolejką 1 z przesiadką na 3 lub 5 na stacji Trastevere i wysiąść na San Pietro? Jak dojechać nad morze (Lido) w niedzielę 28 maja ok. 13tej z Rzymu? Na bilecie „miejskim”?

  1. zagubieniwrzymie Autor

   Witam. Dojazd dokładnie tak jak Pan napisał. Aby dojechać stamtąd do Ostii na bilecie miejskim najlepiej przejść na stację metra Ottaviano, tam skasować bilet, metrem dojechać do Termini, tam przesiąść się na linię B jadącą w kierunku Laurentina (na tym samym bilecie), wysiąść na stacji Piramide, przejść bez wychodzenia przez bramki na perony kolejki metra naziemnego Roma – Lido (na tym samym bilecie). Wysiąść na stacji Lido Centro. Pozdrawiam

   1. Wojtek

    Jeszcze mam pytanie… czy osoby starsze (po 70tce) mają jakąś zniżkę na przejazdy komunikacją w Rzymie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *